Diskuze nad “vulgární” obálkou.

blog

10.04.2015 v 19:23 / marcuswang (824 views)
Diskuze nad “vulgární” obálkou.
Poprvé v životě jsem napsal knihu. Úporná dřina, ale pocit, který stojí za to. Vyhecovali mě kamarádi, když jsem jim vyprávěl příhody z mládí, které mi bylo tehdy stydno ventilovat. Ale co… Je škoda nepodělit se o radost i o trapasy. Zvlášť ty postelové nachází dychtivé posluchače. Teoretiky i praktiky.
Sepsat knihu je těžké, ale… ve srovnání s pakárnou ji publikovat … a PRODAT, je psaní léčivá relaxace, která nic nestojí. Realita tržního procesu je těžší než si nově vylíhnutý autor dokáže představit. O tom příště.
Chtěl bych se zeptat na váš názor na obálku, kterou jsem si navrhoval sám. Našel jsem slečnu jako obrázek a příliš nepřemýšlel, že jsem knihu nenapsal pro sebe. Pár přátel mi pomohlo s výběrem záběru a doladěním grafiky. Neuvědomil jsem si, že se všichni obklopujeme těmi, kteří mají podobné smýšlení, které nemusí být příjemné pro většinu (konzervativních) čtenářů. Ty tímto varuji předem, text není pro konzervy!
Jak to dopadlo? Prodalo se několik tisíc výtisků, což je značně nadprůměrné. Děkuji všem spotřebitelům! Ale ta obálka mě znervózňuje. Decentní dámy mi (na oko) šeptají, že by knihu v metru nevzaly do ruky a ani s ní nevkročily do ložnice (nebezpečná konfrontace). Udělal jsem prý s tou vulgární holkou velkou chybu. Jiné naopak přičítají dobrý distribuční úspěch pěkné slečně, která zaujme. Muži? Ty odhalená kráska přirozeně nepopuzuje. Ale ti zase skoro vůbec nečtou. Uff. Prostě nevím, zda se dá lidovým názorům věřit nebo je raději neposlouchat a sledovat čísla.
Co si myslíte Vy? Stydíte se za to, co držíte v ruce? 1, 2, 3 nebo 4?

Komentáře (10)

DominaCZ
05. srpna

Těžko říct, co by zde mělo představovat vulgaritu. Ty punčošky nebo zvednutý nožky? ...
Šokující tak, až se mi zlomilo brčko.
(Zatím jsem na nic sprostýho nenarazila, ale nechtěla jsem si půjčit knihu, kde byla ve slově tuším pí*a. To by knihovnice neunesla.)

marcuswang
20.04.2015

Děkuji všem, kteří se zastavili a ještě jednou těm, kdo se projevili písmem.
Jsem přírodovědec, a částečně proto píšu o tématu živé přírodě blízkému. Že svět je hnán sexem a penězi snad není pochyb. Ano, muži jsou manipulováni „nízkým“ pudem, snaží se získat ženy, a k tomu si pomáhají penězi. Ženy na tom nejsou o nic lépe. Mají vrozenou touhu o zabezpečení rodu s pomocí kvalitního partnera, k jehož získání používají své vnady.
Neobráží se tato genetická informace i v popularitě knih? Jak jinak by v Česku mohl být nejoblíbenější autor posledních let M. Viewegh a kniha Padesát odstínů? [1]
I když se nakladatelé i autoři snaží vymýšlet obal, který by zaujal, neurazil, či potěšil svou výtvarnou hodnotou, strohým faktem je, že dle výzkumu se při koupi knihy rozhoduje dle obálky pouze 4% menšina kupujících. Naprosto převládá výběr podle žánru a tématu. [1]

[1] Zdroj: Jiří Trávníček, Překnížkováno, Nakl. Host, 2013

bytost
20.04.2015

reader.007- souhlasím! Ikdyž účel světí prostředky a špatná reklama, je prý také reklama....

Pallando
18.04.2015

Hmmm.... ani jedna obálka mě nenadchla, kdybych si musela vybrat, asi by to bylo č. 3. Pokud jde o obálku č. 2, ta mi přijde totálně laciná a při pohledu na ni mě jako první napadne (tedy pokud se nad ní vůbec zamyslím a prostě ji nebudu ignorovat) něco jako "jo, autor asi neumí psát, tak aspoň musí dát nahotinku na obálku a doufat, že to někoho přitáhne". Ano, může to být předsudek, nicméně vzhledem k obrovskému množství knih, které je dnes na trhu, si prostě vybírám i podle obálky. Jako ženu mě taková obálka nezaujme. Za chlapy mluvit nemůžu, ale někdy si říkám, jestli je takovéhle věci třeba taky neuráží (nebo třeba reklamy v podobném duchu), protože to působí, jako by si autor myslel, že chlapi vlastně nepoužívají mozek, ale jenom pudy:-)) (bez urážky, nechci tady vyvolat hádku:-))).
No ale na druhou stranu pokud se prodalo několik tisíc výtisků, tak si to zjevně čtenářskou obec našlo a ne malou, takže moje úvahy asi neplatí zcela obecně. Pokud bych se knihu už z nějakého důvodu rozhodla přečíst, obálka by mi na veřejnosti problém nedělala.

reader.007
14.04.2015

Pobuřuje? Velmi silné slovo... Je mi to fuk a protože jsem dostatečně zocelená lety míjení podobně vyšperkovaných trafik, přehlídnu knihu jako krajinu. A soudě dle ukázky z předchozího blogu o nic nepřijdu. Nezbývá než pogratulovat autorovi ke komerčnímu úspěchu, i když mi nad ním zůstává rozum stát.

Azizi
14.04.2015

Nemám rada predsudky, nech sa týkajú čohokoľvek. Nech si každý robí tak, ako sa mu páči, ako to cíti (ak tým samozrejme neubližuje ostatným). Toľko môj objektívny názor.

Subjektívne, ja takéto knihy nečítam, ani ma logicky nelákajú takéto obálky. Neviem preto ani dosť dobre posúdiť, či by som sa hanbila... Ide to tak nejak celé mimo mňa. Ale to nemyslím v zlom, každý má rád predsa niečo iné :)

nokid
13.04.2015

Viděl jsem už horší... Tyhle všechny mi připadají dosti banální a málo pobuřující.

Allia
11.04.2015

Tak mě se líbí dvojka a trojka. Myslím že dáma na obálce není až tak pohoršující, alespoň ne v dnešní době, kdy na vás takové dámy koukají z kde jaké pouliční reklamy. Svým způsobem to i o knize vypovídá jaký je její charakter. A pokud jsem pochopila dobře, obsahuje i pikantní obsah, takže proč by ne. No a pro největší konzervativce asi trojka, ta snad nikoho neurazí, ale za mne tedy určitě číslo 2. ;-)

1