Dešifrování podruhé

blog

18.04.2016 v 09:07 / Ajrad1981 (350 views)
Dešifrování podruhé
Martinus mě velmi, ale velmi potěšil, když dal vzniknout Knižní šifře 2. Tohle hledání mě fakt baví. Letos mi to přišlo jakési jednodušší, ale to bude asi tím, že si lidé vzájemně na facebooku radili (no, je možné, že loni taky, ale to jsem o ničem takovém nevěděla). Ale skrývalo to i svoje stinné stránky. Hlavně celkem dost lidí mělo k dispozici celý obrázek (přiznám se, že já sice taky, ale úspěšně jsem odolávala pokušení se na něj dívat) a ptali se i na knihy, které ještě nebyly vidět. Sice jsem se zrovna tohle snažila přeskakovat, ale i tak jsem ve dvou případech věděla o knize, která ještě nebyla odkrytá.

A to mi vadilo – mě bavilo odhalovat knihy postupně, sedět nad kompletním obrázkem a snažit se uhodnout 64 knih naráz by se mi nelíbilo. Když si lámete hlavu nad jednou knihou, na kterou nemůžete přijít, tak to ujde, ale kdyby jich bylo třeba deset naráz, tak bych asi nadávala a sekla s tím, protože by mě to štvalo. Takže jsem hledala postupně a po pár dnech už jsem se na net na nápovědy moc nekoukala, víceméně jsme si vystačily s kámoškou samy. Až na pár detailů.

Taky byly fajn tajné bonusy. Teda ten první ne, tam mě na správné řešení navedla kamarádka a já jsem až druhý den přišla na to, jak to tam bylo zašifrované (hledala jsem odpověď z jiného, pochopitelně úplně špatného, konce). Druhý bonus byl už v pohodě, jen by si někdo musel pořádně přečíst zadání, že. Až když mi neprošel Škvorecký ani Josef Škvorecký, tak jsem zjistila, že se hledá město, a teprve poté, co mi systém nevzal ani Toronto, jsem si zadání přečetla fakt důkladně, takže s Náchodem už jsem se neobtěžovala a šla už najisto. Ve třetím případě už jsem stejnou chybu neudělala a odpověděla správně na první pokus.

Mám doma i „antistresovou“ omalovánku knižní šifry – ale nevybarvovala jsem. V době luštění by to nemělo antistresový účinek, spíš naopak :-D Navíc bych viděla všechno a připravila se o to postupné odhalování. Takže omalovánka je pečlivě uložená pro případ potřeby a pastelky taky v plné pohotovosti, až budu potřebovat antistres, vrhnu se na to. ;-)

Největší zápich letos byl, když mi asi v půlce března volá kolegyně a prý: „Vy taky luštíte tu knižní šifru? A mohla byste mi poradit? Chybí mi jedna knížka a nevím, kde ji tam hledat.“ Paní kolegyně totiž jezdí domů stejným autobusem a asi zaslechla, jak se o tom s kamarádkou bavíme. :-D

Knižní šifra je prostě fajn hra a zábava pro lidi každého věku. Hra, jako soutěž to neberu. On by člověk musel mít neskutečné štěstí, aby byl tím, kdo vyhraje hlavní cenu. Mezi námi, svým způsobem jsem i ráda, že to nepadlo na mě. Když si představím tu hromadu 128 knih, tak už bych si mohla pomalu otevřít veřejnou knihovnu. I když bych se podělila s kamarády, pořád by mi jich zbývalo hodně a musela bych řešit známý nerudovský problém. A taky, kdy to jako všechno přečtu, když do důchodu mám daleko.

Ten měsíc ale strašně rychle utekl, co budu dělat teď? Číst, samozřejmě, ale to luštění mi bude chybět. Loni jsem chtěla udělat pro kamarády jinou knižní šifru, na Vánoce, aby se zabavili, soutěžní, když už, tak už, ale nějak jsem to nestihla, tak že bych si dala letos druhý pokus? Ale musela bych začít tvořit hned, ať mě zase na podzim nezaskočí časová nepřízeň. To by mohla být ta správná náhrada za luštění! A bavilo by mě to – minimálně tedy vybírat ty správné knihy a způsob, jak jejich název výtvarně vypodobnit. V hlavě už pár nápadů mám, takže to třeba do těch Vánoc stihnu :-D.

P.S. Po loňském odhalení všech 64 knih jsem se rozhodla, že si je přečtu – tedy ty, které jsem zatím nečetla a že jich je! Padesát čtyři. Prokládám to tedy svými knihami s cílem zvládnout těch knížek celkem 70 (ale ty moje jsou převážně od prověřených autorů a čtou se skoro samy) – taková moje soukromá čtenářská výzva. Po třech měsících mám sekeru minimálně 3 knížky a už jsem si i za ten blbý nápad nejednou vynadala, ale ješitnost mi zatím úspěšně brání s tím praštit 
Letos jsem si hned na začátku šifrování řekla, že se podobným nápadům ubráním, ale už mám roupy. Hlavně tedy proto, že tentokrát je mezi těmi díly plných sedmnáct, která jsem už četla, navíc mezi ně patří šílená nuda Zločin a trest a taky Vojna a mír, která je sice skvělá, ale taky patřičně objemná. A kdybych tentokrát vyřadila i to, co jsem viděla ve filmovém zpracování, škrtnu tím dalších 11 knížek a zbavím se tak například Tří mušketýrů, kde se Dumas taky slušně rozepsal, nebo Ptáků v trní, kteří by mi asi byli dost trnem v oku :-) 
Zbývalo by tak 36 knih a to je pohoda. Akorát jsem chtěla začít čtenářsky likvidovat vlastní knihy, jenže společně s tímhle bych zvládla tak asi jen jednu krabici. Budu to muset ještě promyslet, asi uvidím na konci roku, podle toho, jak moc budu letos výkonná ;-)

Komentáře (1)

Modrina
22.04.2016

Když loni skončila první šifra, já i moji kolegové a kamarádi jsme si oddechli, protože nikdo z nás nechce být drogově závislý. A tahle šifra droga je! :) Druhá šifra nás zastihla poněkud nepřipravené, takže jsme do toho spadli zase. Jeden kolega si hned první den sehnal celý obrázek a během několika hodin měl všech 64 knih. Ale jelikož se my všichni ostatní jsme se chtěli bavit celý měsíc, udělal si ještě jedno konto a hrál s námi. :) Měl náskok, ale neradil, pokud jsme nechtěli. Je úžasné, že některou knihu někdo vidí okamžitě, a pro druhého je to bitva. Někde v metru jsem i zaslechla - pořád nevím, co je ta Římanka.. :D Bonusy byly taky moc fajn. Na první jsem neměla nárok, tenhle žánr mi prostě vůbec nesedí, takže tyhle knihy jsem nečetla. Druhý a třetí byl v pohodě, ale na čtvrtém jsem si málem vykloubila mozek. :) No, moc pěkné. Příští rok začnu být koncem února nervní, co jestli pokračování nebude?? Co bude s námi - závisláky? :)