Den Trifidů

blog

22.07.2015 v 16:58 / TaLu (439 views)
Den Trifidů
Ve filmech Sci-fi patří mezi mé oblíbené žánry.
Ale v knihách ne.
Proto jsem se ke knize Den Trifidů dostala poměrně pozdě ( když uvážíme rok prvního vydání), ale přečetla jsem ji jedním dechem. Ono to vlastně není tak úplně Sci- fi, protože celý román je barvitě vykresleným psychologickým příběhem, popisujícím, jak bychom se jako lidé vypořádali s neočekávaným zvratem způsobeným globální katastrofou.
A odpověď ?
Co člověk, to originál.
Emoce a instinkty jsou staré jako samo lidstvo, takže se dá říci, že tato kniha mohla být zasazena do minulosti, přítomnosti, či budoucnosti a stále by měla co říci.
Myslím, že díky tomu je tak nadčasová a neztrácí nic ze své naléhavé aktuálnosti.
Kdo bude pomáhat, hledat řešení, obětovávat se, bojovat za pravdu a svobodu ?
Kdo bude využívat druhé, utiskovat, týrat, ničit a zabezpečovat jen sebe sama tváří v tvář proměně, která zasáhla ( zasáhne) celé lidstvo,.... a tím vystaví největší zkoušce samo lidství ?
Žasla jsem a výborně se bavila.
Doporučuji - řekla bych jako povinnou četbu :o))
Ale všichni víme, s jakými předsudky se k povinné četbě přistupuje.

PS: Kniha obsahuje slovo Trifid s velkým písmenem, v jiných textech jsou trifidi psáni s malým "t" , ponechala jsem to tedy tak i v tomto textu.

Komentáře (1)

notburga
22.07.2015

Také jsem byla (už před mnoha lety) z knihy podobně nadšená.
Jen chci varovat, pokud se hodláte také hladově vrhnout na Noc Trifidů v naději, že půjde o stejně skvělý kus, raději svá očekávání trochu zmenšete. Abyste pak nebyla zklamaná ;)