Dárky v knihách

Dárky v knihách
Těsně za námi je krásné období Vánoc a věřím, že mnoho z Vás dostalo pod stromek více či méně hranatých dárků.

Na modré síti vidím už několikátý den mnoho fotek hromádek knih čítající často úctyhodný počet kilogramů.

Mně však napadlo něco jiného. Knižní dárky známe snad všichni, ale našli jste někdy i dárek v knize?

Například v naší rodině byl takový zvyk, asi se nebude líbit všem, ale mě se jako dítěti líbil moc. Často jsem vzala do rukou starší pohádkovou knihu a po jejím otevření našla velký a rozložený staniol. Od velikonočního zajíce, velikonočního vajíčka, vánoční figurky, neobvyklého čokoládového bonbonu. Zbytky čokolády v něm samozřejmě nebyly, jen se vložil do knihy a i po několika letech byl nalezen. Zavzpomínala jsem si na sladkou figurku, na malůvku na obalu, na jiný design figurek nebo na příhodu spojenou právě s tou sladkostí. Ještě zajímavější byly stanioly z dětství mé maminky. A pak i samotné příběhy k němu nebo té době se vztahující.

Někdy na mě vypadl starý pohled, vylisovaná květina, čtyřlístek. Jednou se mi povedlo sehnat větší množství starších knih za odvoz a z jedné na mě vypadl papírový obal od cigaret, Partyzánky. Dokonalé čitelný a zachovalý.

Z jiné knihy na mě mezi stránkami vykoukl reklamní letáček, už hodně letitý. S reklamou nebarevnou, neagresivní, bez obrázků a jen psanou.

V knihovně zase byly schované v knihách různé poznámky a vzkazy, ty už ale příliš zajímavé nebyly. Jen kus zapomenutého studia.

Nikdy se mi nepovedlo najít něco extra, jako kus zásadní historické listiny, ztracené fotografie nebo fragment důkazu existence svatého grálu, ale někdy knihy vydaly opravdu zajímavé svědectví nebo drobnost a byl to pro mě takový malý dárek, bonus k četbě a někdy vyvolal i úsměv.

Bylo to hezké.

A co vy, našli jste někdy v knize něco zajímavého? Nějaký ten knižní dárek, jaký jste nečekali nebo vás překvapil?

autor: katy238 · 28.12.2017 v 11:47 · přečteno 1788x

Komentáře (25)

crazyslunicko
20. dubna

Občas objevím zapomenutou záložku, kartičky na modlitby a občas nějakou usušenou rostlinku, kterou jsem tam vložila jako malá.

Roman Joska
18. dubna

Staré tikety Sazka z osmdesátých let, pozvánka na schůzi místní organizace Českého rybářského svazu, čtyřicet let starý dopis v polštině, kalendář České spořitelny z roku 1970.

radynka
18. dubna

Jednou jsem v knize našla namalovaný obrázek zombie vesnice. :D

lord-artoo
17. dubna

U nás doma se ve "Spasiteli Duny" nechávala poeticky tisícovka pro případ nouze. :)

RMarkéta
16. dubna

V knížkách se dají najít zajímavé poklady. Nacházela jsem takhle obaly od žvýkaček Pedro. V knize z antikvariátu jsem našla moc hezky vylisovanou sedmikrásku, hned jsem fantazírovala o tom, kdo ji tam asi zanechal a co pro něho ta malá kytička znamenala, když si ji tam uložil. Má babička měla knížkách čtyřlístky nebo svou fotku z mládí. Tu mám v té knize založenou do dneška a ráda se na ni dívám. Podezírám ale tátu, že mi ji tam naaranžoval schválně. Tu knihu jsem od něho totiž dostala k loňským narozkám. Má známá mi půjčila detektivku, ve které jako záložku použila občanku. Tu tenkrát hledala celý týden a pak se hrozně divila, kde že jí to nechala. Taky jako záložky používá ptačí pírka. Říká o nich, že jsou z křídel andělů. Ve vlastních knížkách si občas něco zajímavého podtrhnu a jako záložky používám lístky na MHD nebo nákupní seznam. Řekla bych ale, že to všechno jsou takové milé věci, co vyvolávají jen příjemné vzpomínky.

Hebrey
04. února

Také už mám doma pěknou sbírečku, počínaje magnetickou záložkou s koťátkem, přes výstřižky z novin z dob JZD a omezeného cestování s ČEDOKem, zažloutlý paragon, z něhož nejde přečíst název zboží, ale stálo to 8.80 a přání pro Luďka z mateřské školy v Praze 8, až po kousek starého, hrubého toaletního papíru (je čistý :) ). Za nejlepší úlovky ale považuji legitimaci do tanečních kursů v Kulturním domě Hl. M. Prahy Metro z roku 1976 a Pozvýnku na II. družstevní ples v Libochovicích , který se konal 17. ledna 1953.
Na kolečko salámu, které kdysi našla moje známá, knihovnice, jsem ale ještě nenarazila.

katy238
06. ledna

To romika: mně zase dost šokoval fakt, že existují i jiné exempláře, původ tech dvou zazloutlych by mě zajímal. Ministrova žena byla zřejmě Kajova fanynka. Nehledě na to, že do jeho rodiny bylo každému kulové. Ale super náhoda.

romika
06. ledna

To katy238: teda to koukam,jsem myslela,ze bud jsi zaryta fanynka nebo mas fenomenalni pamet :-) na jednu stranu silene,ze se takove veci deli, ale takhle po letech to objevit,se mi zda jako najit poklad,proste se dozvedet neco z minulosti,co uz dnes nikdo nevi

katy238
05. ledna

To romika: diky obrovské náhodě. S bývalým partnerem jsme koupili dům a po čase jsme zjistili, že patřil bývalému ministru vnitra za dob hluboké totality. Samozřejmě si jej cestne zabavil... Byla tam po něm zapomenutá celá krabice listin a dokumentů. Několik papíru bylo velmi zajímavých. Právě strojopis tohoto rozhovoru. A take několik listů se jmeny jako Hrzan, Skořepová, Kopecký a i Korn a Zázvorková. U každého jména byl připojen seznam hříchů v soukromí jako rozvody, milenky, pijatyky... Proto mi hned vyskočil rozhovor, který jsem už viděla, bylo to divné, cist si po tech letech takovy výslech, ale bohužel se to dělo.

romika
04. ledna

To katy238: ano,koukám jako blázen,jak to víš?

katy238
04. ledna

Díky všem za zajímavé komentáře, většina z nich mě dost pobavila :-D

chanahd
31.12.2017

"Zajímavé" věci jsem našla hlavně v knihách z knihovny. Z jedné se začal sypat písek. Asi ji měl někdo na dovolené u moře. A v jedné detektivce jsem našla dokonce kolečko suchého salámu.
A z knížek z domácí knihovničky vypadne občas ten čtyřlístek. Či nějaké podzimní listy.

katy238
30.12.2017

To romika: pro zajímavost, neřešil se tam jeho vztah k dceři Dominice?

romika
30.12.2017

U nás se občas zakládali výstřižky z novin...od receptu,které si vystřihla babička,až po sportovní zprávy,které tam založil děda....nedávno byl mezi gramodeskami i rozhovor s Karlem Gottem cca ze 76,tak jsem si to přečetla a schovala dál

Selfinka
30.12.2017

U nás se do knih dávaly fotky, když byly nějak pomačkané a tak., aby se "narovnaly. No samozřejmě se a ně po čase zapomnělo, takže teď když z knihovny vytahuji nějakou starší knihu, tak na mě "vypadávají" tyhle poklady :)

Dorian
30.12.2017

Já jednou našel v knížce svojí kreditku, kterou jsem o dva měsíce předtím zablokoval. Myslím že by svět moderních technologií měl konečně přijít s pořádnými záložkami :-)

MarekG
29.12.2017

Já jsem našel v našem velmi starém vydání Erbenovy Kytice věnování mojí prababičce, zřejmě od nějakého jejího učitele, u kterého byla přiložena kartička s obrázkem Tomáše Garrigua Masaryka, na jejíž zadní straně je nápis ,,Prezident osvoboditel". Párkrát jsem ve starých knihách taky našel ex libris, což mě motivovalo k pořízení ex libris vlastního, doufám, že jeho nalezení třeba udělá někomu stejnou radost jako mně.

katy238
29.12.2017

Ostatním zatím děkuji za zajímavé příspěvky i tipy.

katy238
29.12.2017

To Koka: děkuji, zdejší diskuze téměř vůbec nesleduji , tak je dobré vědět, co tam mohu najít.

Koka
29.12.2017

Tento článek je tematicky příbuzný s již dávno založeným diskuzním vláknem, zabývající se stejným tématem, tak aby byly oba spolu, přikládám odkaz:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/jakou-kuriozitu-jste-nasli-v-knize-2321/str-5#new

Delicius
29.12.2017

Čtyřlístek v prodívalečném oddílu knihy se jménem- Vy pořád válku? ...
Šlo o knihu Sbohem, moře (Robinson Jeffers)...
v kontextu knihy mi to přišlo hodně silné a navíc, nikdy jsem čtyřlístek nenašel...

marvarid
29.12.2017

Já zakládám ráda, třeba vstupenky do galerie, hradu, lístek na tramvaj z cizího města z dovolené - z doby, kdy jsem knihu četla. A když na ně narazím, vždycky si vzpomenu na událost s tím spojenou. Taková nenápadná kronika. Ale po pravdě, podobné vzpomínky od jiných lidí nalézám jen úplně výjimečně. Asi to jinak nikdo v mém okolí nedělá.

Andyyy
28.12.2017

V jedné knize, kterou mám z knihovní police k rozebrání, jsem našla dopis. Adresovaný byl pravděpodobně doktorce a pisatelka v něm informuje o stavu své dcery a o tom, proč tentokrát nejedou do lázní a že přijedou jindy.

A v jiné jsem našla věnování městského výboru, kniha byla jako odměna za pomoc při veřejném sběru odpadu a úklidu v obci.

HelaF
28.12.2017

Také zakládám podobné vzkazy jako záložky budoucím čtenářům a sama je ráda v knihách nacházím :)

elfos
28.12.2017

Ano, tyhlety dárky v knihách (vylisované rostlinky, stanioly, staré pohlednice apod.) mě taky vždycky potěší. V jedné knize - dárku - jsem kdysi našla dvě ptačí peříčka, úžas a radost veliká.