Dantova Božská výzva: Sto dní, sto zpěvů

blog

20.01.2016 v 14:12 / yenda1 (256 views)
Dantova Božská výzva: Sto dní, sto zpěvů
Dantovu Komedii jsem si coby studentík střední školy pořídil za pár stovek z antikvariátu. Základní pilíř světové literatury mne vždy lákal. Pyšně jsme si říkal, že se do toho ponořím a za pár dní procestuji tři říše, podstoupím alegorickou velikonoční cestu duše ke spáse. Temný les nebylo těžké projít, předpeklím taktéž. Ovšem kolem desátého zpěvu jakoby se mi do cesty postavila zeď. Knihu jsem vždy odložil a po časovém údobí různé délky zase otevřel, začal číst od začátku a skončil stejně neslavně na stejném místě.
Loňského října jsem si řekl dost. Musím, prostě musím si Komedii nejen přečíst, musím ji dočíst. Je však třeba změnit strategii. A tak jsem si 13. října 2015 předsevzal, že každý den přečtu jeden zpěv a k tomu příslušný komentář.
Prvních pár dní jsem četl z čirého nadšení. Půjde to snadno. 14. října jsem si do deníku poznamenal:

Pokračuji. Říkám si že bych mohl přečíst víc než zpěv denně. Ale myšlenku opouštím. Komentář ke každému zpěvu je hutný. Aspoň to pořádně vstřebám. Dante váhá má-li vstoupit potkává Vergilia, kterého poslala Beatrice. Alegorie na každém rohu.

Jímala mne chuť čtení urychlit. Sto dní? To je hrozně dlouhá doba, pomyslím si. Čtení bylo zároveň cvičením vůle. Překonat vábení četbu urychlit, překonat nechuť nečíst vůbec. Peklo mi připravilo zkoušku již záhy:

26.10.
Probudil jsem se s horečkou. Dobrý pokus mámení pekelné. Nezastavila mne, leč stálo to přemáhání. Žádné slzy, žádná krev, potu však na litry.


12.11
Četba nerušeně pokračuje. Vyhledal jsme si na internetech plánky, mapy a popisky Pekla. Důležitá výbava každého poutníka.


No a tak se stalo, že 15. listopadu jsem Inferno dočetl. Třetina za mnou. Pokud žijete s dojmem, že Božská komedie je nějakou agitkou církve, jste daleci pravdě. Lakotní a rozhazovační kněží, papežové tonoucí jako prasata v moři bahna téměř na každém kroku.

24.11
Významná chvíle. Zpěv devátý. Brána Očistce. Sedm očistcových pásem odpovídá sedmeru hlavním hříchům. Na vrcholu už Dante vidí pozemský ráj. Jazyk básně se mění.


30.11.
Zpěv patnáctý. Zítra budu v polovině. Je to fuška. Stejně jako se Dante zadýchává a Vergil ho musí neustále popohánět, můj mozek se vaří také.


A proč se mi vařil. Hned to bude jasné z dalšího zápisu:

3.12.
Zatímco v Pekle se se Dante zabýval zemitými tématy, čím více stoupá, tím je i jazyk abstraktnější. Probírají se složitá podobenství, sem tam nějaká filosofická dišputace, abychom na tu scholastiku nezapomněli že?


Za stanoveného tempa jsem se přiblížil na práh Ráje. Jeden zpěv denně nakonec bohatě stačí. Komentář je totiž knihou o sobě. Mnoho jmen, mnoho myšlenek, mnoho souvislostí. Některé pasáže čtu i třeba i několikrát znovu a znovu. Ne z libosti, jednoduše jim nerozumím.

18.12.
Opouštím Očistec. Dante se vykoupal v řece Léthé, v řece zapomnění. Je pryč vše co bylo. Závěr se nesl až v karnevalovém, maškarním duchu. Těžká palba jinotajů.


Pokud jsem si stěžoval na vzletný jazyk, který panoval v předešlé říši, Ráj mne dostal do mdlob. Tomáš Akvinský, Augustýn, Albertus Magnus a další esa tu defilují a neopomenou dát k dobru nějakou tu větičku, aby mi řádně zamotali hlavičku.

20. ledna léta páně roku tohoto jsem knihu dočetl! No nebyla to lehká pouť. Sto dní, sto zpěvů. Božská komedie je více než báseň. Připomíná katedrálu, kde každý kamínek má svůj význam a smysl. Za několik let si ji jistě přečtu znovu, abych si potvrdil, že při jejím dešifrování budu stejně jako kdysi procházet temným lesem.
Jak pravil Vergil: Cesta zpátky nevede. Musíš projít třeba i Peklem máš-li v sobě objevit Ráj. Peklem projdeš jenom jsi-li schopen lásky. Peklo je nemožnost lásky.

Komentáře (2)

yenda1
21.01.2016

Ajrad1981:
Zdravím. Nejlepší asi bude, když mi do zpráv hodíte mail. Zašlu Vám vše potřebné než se vydáte na cestu :)

Ajrad1981
21.01.2016

Vzhledem k tomu, že se chystám na přečtení Božské komedie letos, děkuji za informace. To se hodí. Jo, kde se dá sehnat mapa Inferna? Abych pak zbytečně neztrácela čas hledáním na stránkách KČT :-D