Čtení o čtení

blog

15.03.2015 v 14:25 / střapatá (531 views)
Čtení o čtení
Jsem hrdým nositelem mnoha úchylek. Jednou z nich je i má záliba ve čtení o čtení – hrozně ráda procházím diskuze a sbírám informace o knihách, které si v brzké době plánuji přečíst. Touto činností jsem schopna strávit takové množství času, že mi posléze na ‚opravdové‘ čtení již žádný nezbude.

Má to však tu výhodu, že se dokážu na danou knihu opravdu namotivovat a strašně se na ni začnu těšit. Jsem ten typ člověka, který když se pro něco nadchne, chce to mít ihned. To je jeden z důvodů, proč nedám dopustit na čtečku, která mi toto umožňuje.

Další neřestí je prohlížení si knihy před samotným čtením – fyzickou knihu otevřu na náhodném místě a přečtu si větu, knihu elektronickou před zasláním do čtečky „prolistuji“ v počítači, abych věděla, že mě nečeká nepříjemné překvapení v podobě chybějících posledních stránek.

Tyto dva (zlo)zvyky, které mi zvyšují natěšenost na knihu, mi však způsobují také nepříjemnosti. Nejednou se mi stalo, že jsem kvůli náhodnému listování nechtěně objevila rozuzlení celého příběhu. Nezapomenu, když mě čekala poslední kniha trilogie Game (Anders de la Motte) a padl mi zrak na větu, která odhalila podstatu všech tří knih.

Nedávno jsem si zase omylem zjistila, co se stane v posledním dílu série Temná věž od Stephena Kinga – chybí mi přečíst poslední dvě knihy a já, kardinální pako, jsem se dozvěděla něco, co jsem opravdu vědět nechtěla. Naštěstí nešlo o nic tak zásadního, jako tomu bylo v předchozím případě, ale pořádně mě to naštvalo.

Jsem zkrátka nepoučitelná a existence Databáze knih mi v odvykání vůbec nepomáhá. Celé dopoledne jsem například strávila čtením komentářů ke Kingově knize Běh o život, kterou plánuji dnes načnout.
Tímto bych vás chtěla poprosit - nevkládejte do komentářů spoilery, zachráníte mě tím!

Komentáře (4)

mumin63
29.03.2015

Já používám Databázi při nákupu knih - když se mi zalíbí stručný obsah knihy, okamžitě najíždím na recenze a názory na ni a téměř vždy se mi to vyplatilo - takže díky všem recenzentům

Alix
28.03.2015

Pokud nějakou knihu chci, vím, proč ji chci. Přibližně vím, co mám čekat a když už ji mám, čtu ji a nedívám se na poslední stránky. Někdy je to fakt velké pokušení, ale nedělám to. Mám ráda v ruce knihu, chci cítit papír, desky knihy i její vůni. Asi jsem konzervativní, ale čtečka je pro mne studená, neosobní a nedokážu se na ni soustředit. Zkoušela jsem to, ale pro mne to byl asi takový pocit, jako bych místo svého manžela líbala jeho fotku. Nene, čtečka nikdy.

goldiex
25.03.2015

Má záliba ve čtení o čtení končí tím, že si přečtu standardní popis knihy a zabrousím do hodnocení, případně komentářů, ale spoilerům se vyhýbám. Rozhodně nikdy nelistuji, protože je mi jasné, že kupovat si knihu podle toho, že si v ní zalistuji a přečtu si pár vět, je nesmysl - alespoň pro mě. Jednou se mi stalo, že jsem do komentáře ke knize byla nucena vložit spoiler, protože jinak by ten komentář - ke knize Brownovo Inferno - neměl ten správný efekt. V tom případě jsem na spoiler samozřejmě upozornila. Spoilery můžou být ok, mnohem větší neplechu může spáchat právě ona jediná jedna věta, kterou si nechtěně přečteme...

Tajnůstkář
17.03.2015

Milá zlatá, od té doby co jsem přišel na to, že vrahem je vždy zahradník, tak o knize na kterou se chystám nikdy nic nečtu dopředu, abych nebyl zklamán. Názory lidí na knížku jsou často zásadně protichůdné a tak nechci být v průběhu čtení soudcem, měl bych tendenci nadržovat tomu, kdo hodnocení zajímavěji napsal. Kouknutí jestli je e-knížka celá jinam než na obsah, tedy na poslední stránku, nese právě to riziko, že tam bude "vrahem je zahradník", proto jsem to rozuzlení ve své knížce schoval jinam. Jestli chcete pátrat, kde v ní je ten "zahradník" zakopán, tak stačí si o ni napsat a já e-knihu pošlu tomu kdo si o ní napíše. Přes nick se dá najít cesta. Nepište všichni, jsem zvyklý perly házet.
Sl.