Čtenářská výzva 2015

Čtenářská výzva 2015
S Novým rokem se i v mé hlavě rodí růžová předsevzetí, jak se budu učit a přestanu se živit čokoládou a fakt, že to vydržím alespoň toho prvního ledna, je způsoben tím, že jsou obchody zavřeny, tudíž si žádnou pochutinu koupit nemůžu a z toho zoufalství sáhnu už i po učení, abych odvedla myšlenky jinam. Poslední dva roky, jsem ale překvapila samu sebe, když sem jedno své předsevzetí splnila a ještě jsem si to náramně užila. Vzhledem k tomu, na jaké webovce se nacházíme, vás asi nepřekvapí, že se to týkalo četby.

Protože s nástupem na vysokou jsem díky nedostatku času začala kulturně upadat, velice jsem omezila i knížky, které do té doby hrály v mém životě velkou roli. Nejlépe vysvětleno na číslech: můj nejúspěšnější čtenářský rok byl odhaduji někdy kolem mého dvanáctého roku, kdy jsem během roku přečetla 200 titulů, zatímco v prváku na vysoké jsem jich zvládla asi pět. Tak jsem se rozhodla zakročit. Pro rok 2013 jsem si stanovila, že přečtu dvacet knih. Měla jsem tehdy choutky na větší počet, ale i těch 20 jsem horko těžko zvládla. Po této roční rozcvičce jsem navýšila kýžený počet o pět kusů. Po půl roce, kdy jsem měla za sebou právě jen těch pět titulů, jsem trochu zpanikařila, ale nakonec jsem cílovou silvestrovskou pásku proběhla s rezervou dalších pěti knížek, dohromady tedy s třiceti. Teď stojím před otázkou, jakou porci si naložit letos. Snažím se být hodně optimistická, chtěla bych zvládnout 40 svazků, už jen proto, že tento počet jde přesně nalinkovat na dvě strany v mém sešitě, kam si své čtenářské "zajímavosti" zapisuji. Ale abych se rok co rok neplácala jen v nudných číslech, rozhodla jsem si to tento rok ještě trochu opepřit.

Kamarádka mi poslala během vánoc seznam s názvem Čtenářská výzva 2015. Nadšení na tomto konci internetového připojení bylo převeliké. Hned jsem si ho vytiskla a vlepila do již zmiňovaného sešitu, abych mohla hezky odškrtávat. Jedná se o 50 bodů, které určují podle čeho vybrat svou další papírovou či elektronickou společnici. Vzhledem k tomu, že seznam byl psán v angličtině a já jsem se o něj s vámi chtěla podělit, tak jsem učinila odvážný krok a přeložila jsem to a tímto se vám omlouvám za případné chyby. A teď tedy velké odhalení.

- kniha tlustší než 500 stran
- klasická romance
- kniha podle které byl natočen film
- kniha, která vyšla tento rok
- kniha, která má v názvu číslo
- kniha, kterou napsal autor do svých 30 let
- kniha, ve které nejsou postavy lidé
- vtipná kniha
- kniha napsaná ženskou autorkou
- mysteriózní kniha nebo thriller
- kniha s jednoslovným názvem
- kniha krátkých povídek
- kniha, která se odehrává v cizí zemi
- kniha věcné literatury
- první kniha populárního autora
- kniha od vašeho oblíbeného autora, kterou jste ještě nečetli
- kniha, kterou vám doporučil kamarád
- kniha, která vyhrála Pulitzerovu cenu
- kniha napsaná podle skutečných událostí
- kniha, která je poslední na vašem "chystám se číst" seznamu
- kniha, kterou miluje vaše mamka
- kniha, která vás děsí
- kniha, která byla napsána před více než 100 lety
- kniha, kterou jste si vybrali pouze podle obálky
- kniha, kterou jste měli přečíst ve škole, ale neučinili jste tak
- memoár
- kniha, kterou zvládnete přečíst za den
- kniha s antonymy v názvu
- kniha, která se odehrává na místě, kam jste se vždy chtěli podívat
- kniha, která vyšla v roce vašeho narození
- kniha, která má špatné hodnocení
- trilogie
- kniha z vašeho dětství
- kniha s milostným trojúhelníkem
- kniha, která se odehrává v budoucnosti
- kniha, která se odehrává na střední škole
- kniha, která má v názvu barvu
- kniha, která vás rozbrečela
- kniha s kouzly
- grafický román
- kniha od autora, kterého jste ještě nečetli
- kniha, kterou vlastníte, ale nikdy jste ji ještě nečetli
- kniha, která se odehrává ve vašem rodném městě
- kniha, která byla původně napsána v cizím jazyce
- kniha, která se odehrává během Vánoc
- kniha, jejíž autor má stejné iniciály jako vy
- hra
- zakázaná kniha
- kniha napsaná podle TV pořadu nebo z které TV pořad vznikl
- kniha, kterou jste začali, ale nikdy nedočetli

U některých bodů se nemohu dočkat, až se k nim dostanu. Například jsem hodně zvědavá na experiment s obálkou, protože normálně než začnu knihu číst, dělám si dopředu průzkum, jestli za to stojí. A jelikož se velice bráním tomu, abych rozečtenou knihu odložila a už se k ní nevrátila, bojím se, že když to bude brak, tak spolu strávíme krušné chvíle. Velký problém mám i s děsivou knihou. Horor je žánr, kterého se z hlediska holého přežití ani nedotknu. Bojím se i když mi osmileté děti na táboře začnou vypravovat vtip o krvavém palci, natož abych dokázala přelouskat Kingovo To. Kamarádka mi navrhla alternativu, ať si přečtu Stmívání, protože mě děsí, že bych ho musela číst a ač nechci při výzvě podvádět, v tomto případě po této možnosti možná sáhnu. Ale asi nejvíce se těším, až si odškrtnu bod, který mě vybízí k dohnání mých restů, konečně se zbavím alespoň jedné z výčitek které mám jak ze Světa podle Garpa, tak z Hlavy XXII, což jsou jediné dvě knihy, kterých jsem si vědoma, že jsem je zanechala nedočtené na poličce.

Je mi jasné, že pokud chci výzvu splnit, musím přečíst 52 knih, což jaksi koliduje s mými 40, které sotva doufám, že zvládnu. Nabízí se sice možnost, že jedna kniha platí na více odrážek, ale to dělat nebudu z jednoho prostého důvodu, protože mi to přijde jako blbost. Soutěžím jen sama se sebou, takže vy si pro sebe můžete stanovit pravidla jak vám jen bude srdce kázat. Já jsem se rozhodla to řešit způsobem dělení, za rok 2015 přečíst 40 knih a zbylých 12 nechat na rok následující. K tomu bych ráda sepsala ke každému bodu, který budu mít za sebou,krátký příspěvek, jakou knihu jsem k němu zvolila a proč. Ne že bych chtěla získat obdivující obecenstvo mého snažení, ale spíše aby mě mé veřejné prohlášení donutilo to opravdu plnit, abych to nevzdala po první knize, což by bylo značně trapné.

Na konec bych vás chtěla k tomuto šílenému podniku též vyzvat. Všichni budete číst tak jako tak, jen si třeba vyzkoušíte jiné žánry. Velice mě potěší, když tu naleznu nějaké souputníky, kterým budu moci závidět vhodnější výběr či kteří mě budou kritizovat za to, že prvních pět letošních knih budou Potteři, protože už mám holt tuto sérii konečně po čtyřech letech rozečtenou a nehodlám s tím přestat.

PS: Nachystala jsem tento seznam (krásně i s odrážkami na odškrtávání) v krapánek hezčí grafické úpravě než 50 řádků ve wordu - malý náhled můžete vidět nahoře. Pokud máte zájem, napište mi a já vám to pošlu ve větší kvalitě, abyste si ho mohli vytisknout a vlepit do svého sešitu.

autor: sluppka · 01.01.2015 v 23:53 · přečteno 26338x

Komentáře (219)

Romčuška
15.01.2016

Je to skvele dobra vyzva si to vytisknu a prilepsim na zed a budu odskrkavat :-) Moje vyzva je precist TO od Kinga :-) To si moc preji jsem pripravena toho dosahnout a precist tuhle skvelou knihu od meho nejlepsiho spisovatele :-)

ber-tram
19.11.2015

Fajn výzva, pro mě spíše retrospektivní aneb kolik z těch 50 více či méně čitelných (smysluplných) bodů jsem už učetl? Ale že bych si podle toho lajnoval knižní budoucnost, to ne.

lenkaknel
03.10.2015

svha: odkaz najdeš v druhém komentáři dole pod článkem

svha
30.09.2015

prosím o word s náhledem na email svha@seznam.cz děkuji

Hana H.
23.09.2015

Stow - můžete zkusit něco od Clarkových - Spi, děťátko, spi, Vánoce v Aspenu, Vánoční plavba, Tichá noc, Vánoční loterie, Vánoční zloděj...

Stow
20.09.2015

Mňa by zaujímalo, čo ste vybrali pri knihách, ktoré sa odohrávajú počas Vianoc. Chcem sa dopredu pripraviť :))

Žitečko
17.09.2015

Číst by se mělo, ale ne všechno stojí za to. Každý máme své oblíbené nebo takové, ve kterých něco hledáme (poučení, návody apod).
Výzvu bych chápala jako "přečíst, aby bylo splněno" a ne pro prožitek z knihy.

Crumb
15.09.2015

Čtěte mnoho, ne mnohé.