Čtenářská výzva 2015

Čtenářská výzva 2015
S Novým rokem se i v mé hlavě rodí růžová předsevzetí, jak se budu učit a přestanu se živit čokoládou a fakt, že to vydržím alespoň toho prvního ledna, je způsoben tím, že jsou obchody zavřeny, tudíž si žádnou pochutinu koupit nemůžu a z toho zoufalství sáhnu už i po učení, abych odvedla myšlenky jinam. Poslední dva roky, jsem ale překvapila samu sebe, když sem jedno své předsevzetí splnila a ještě jsem si to náramně užila. Vzhledem k tomu, na jaké webovce se nacházíme, vás asi nepřekvapí, že se to týkalo četby.

Protože s nástupem na vysokou jsem díky nedostatku času začala kulturně upadat, velice jsem omezila i knížky, které do té doby hrály v mém životě velkou roli. Nejlépe vysvětleno na číslech: můj nejúspěšnější čtenářský rok byl odhaduji někdy kolem mého dvanáctého roku, kdy jsem během roku přečetla 200 titulů, zatímco v prváku na vysoké jsem jich zvládla asi pět. Tak jsem se rozhodla zakročit. Pro rok 2013 jsem si stanovila, že přečtu dvacet knih. Měla jsem tehdy choutky na větší počet, ale i těch 20 jsem horko těžko zvládla. Po této roční rozcvičce jsem navýšila kýžený počet o pět kusů. Po půl roce, kdy jsem měla za sebou právě jen těch pět titulů, jsem trochu zpanikařila, ale nakonec jsem cílovou silvestrovskou pásku proběhla s rezervou dalších pěti knížek, dohromady tedy s třiceti. Teď stojím před otázkou, jakou porci si naložit letos. Snažím se být hodně optimistická, chtěla bych zvládnout 40 svazků, už jen proto, že tento počet jde přesně nalinkovat na dvě strany v mém sešitě, kam si své čtenářské "zajímavosti" zapisuji. Ale abych se rok co rok neplácala jen v nudných číslech, rozhodla jsem si to tento rok ještě trochu opepřit.

Kamarádka mi poslala během vánoc seznam s názvem Čtenářská výzva 2015. Nadšení na tomto konci internetového připojení bylo převeliké. Hned jsem si ho vytiskla a vlepila do již zmiňovaného sešitu, abych mohla hezky odškrtávat. Jedná se o 50 bodů, které určují podle čeho vybrat svou další papírovou či elektronickou společnici. Vzhledem k tomu, že seznam byl psán v angličtině a já jsem se o něj s vámi chtěla podělit, tak jsem učinila odvážný krok a přeložila jsem to a tímto se vám omlouvám za případné chyby. A teď tedy velké odhalení.

- kniha tlustší než 500 stran
- klasická romance
- kniha podle které byl natočen film
- kniha, která vyšla tento rok
- kniha, která má v názvu číslo
- kniha, kterou napsal autor do svých 30 let
- kniha, ve které nejsou postavy lidé
- vtipná kniha
- kniha napsaná ženskou autorkou
- mysteriózní kniha nebo thriller
- kniha s jednoslovným názvem
- kniha krátkých povídek
- kniha, která se odehrává v cizí zemi
- kniha věcné literatury
- první kniha populárního autora
- kniha od vašeho oblíbeného autora, kterou jste ještě nečetli
- kniha, kterou vám doporučil kamarád
- kniha, která vyhrála Pulitzerovu cenu
- kniha napsaná podle skutečných událostí
- kniha, která je poslední na vašem "chystám se číst" seznamu
- kniha, kterou miluje vaše mamka
- kniha, která vás děsí
- kniha, která byla napsána před více než 100 lety
- kniha, kterou jste si vybrali pouze podle obálky
- kniha, kterou jste měli přečíst ve škole, ale neučinili jste tak
- memoár
- kniha, kterou zvládnete přečíst za den
- kniha s antonymy v názvu
- kniha, která se odehrává na místě, kam jste se vždy chtěli podívat
- kniha, která vyšla v roce vašeho narození
- kniha, která má špatné hodnocení
- trilogie
- kniha z vašeho dětství
- kniha s milostným trojúhelníkem
- kniha, která se odehrává v budoucnosti
- kniha, která se odehrává na střední škole
- kniha, která má v názvu barvu
- kniha, která vás rozbrečela
- kniha s kouzly
- grafický román
- kniha od autora, kterého jste ještě nečetli
- kniha, kterou vlastníte, ale nikdy jste ji ještě nečetli
- kniha, která se odehrává ve vašem rodném městě
- kniha, která byla původně napsána v cizím jazyce
- kniha, která se odehrává během Vánoc
- kniha, jejíž autor má stejné iniciály jako vy
- hra
- zakázaná kniha
- kniha napsaná podle TV pořadu nebo z které TV pořad vznikl
- kniha, kterou jste začali, ale nikdy nedočetli

U některých bodů se nemohu dočkat, až se k nim dostanu. Například jsem hodně zvědavá na experiment s obálkou, protože normálně než začnu knihu číst, dělám si dopředu průzkum, jestli za to stojí. A jelikož se velice bráním tomu, abych rozečtenou knihu odložila a už se k ní nevrátila, bojím se, že když to bude brak, tak spolu strávíme krušné chvíle. Velký problém mám i s děsivou knihou. Horor je žánr, kterého se z hlediska holého přežití ani nedotknu. Bojím se i když mi osmileté děti na táboře začnou vypravovat vtip o krvavém palci, natož abych dokázala přelouskat Kingovo To. Kamarádka mi navrhla alternativu, ať si přečtu Stmívání, protože mě děsí, že bych ho musela číst a ač nechci při výzvě podvádět, v tomto případě po této možnosti možná sáhnu. Ale asi nejvíce se těším, až si odškrtnu bod, který mě vybízí k dohnání mých restů, konečně se zbavím alespoň jedné z výčitek které mám jak ze Světa podle Garpa, tak z Hlavy XXII, což jsou jediné dvě knihy, kterých jsem si vědoma, že jsem je zanechala nedočtené na poličce.

Je mi jasné, že pokud chci výzvu splnit, musím přečíst 52 knih, což jaksi koliduje s mými 40, které sotva doufám, že zvládnu. Nabízí se sice možnost, že jedna kniha platí na více odrážek, ale to dělat nebudu z jednoho prostého důvodu, protože mi to přijde jako blbost. Soutěžím jen sama se sebou, takže vy si pro sebe můžete stanovit pravidla jak vám jen bude srdce kázat. Já jsem se rozhodla to řešit způsobem dělení, za rok 2015 přečíst 40 knih a zbylých 12 nechat na rok následující. K tomu bych ráda sepsala ke každému bodu, který budu mít za sebou,krátký příspěvek, jakou knihu jsem k němu zvolila a proč. Ne že bych chtěla získat obdivující obecenstvo mého snažení, ale spíše aby mě mé veřejné prohlášení donutilo to opravdu plnit, abych to nevzdala po první knize, což by bylo značně trapné.

Na konec bych vás chtěla k tomuto šílenému podniku též vyzvat. Všichni budete číst tak jako tak, jen si třeba vyzkoušíte jiné žánry. Velice mě potěší, když tu naleznu nějaké souputníky, kterým budu moci závidět vhodnější výběr či kteří mě budou kritizovat za to, že prvních pět letošních knih budou Potteři, protože už mám holt tuto sérii konečně po čtyřech letech rozečtenou a nehodlám s tím přestat.

PS: Nachystala jsem tento seznam (krásně i s odrážkami na odškrtávání) v krapánek hezčí grafické úpravě než 50 řádků ve wordu - malý náhled můžete vidět nahoře. Pokud máte zájem, napište mi a já vám to pošlu ve větší kvalitě, abyste si ho mohli vytisknout a vlepit do svého sešitu.

autor: sluppka · 01.01.2015 v 23:53 · přečteno 25343x

Komentáře (219)

Romčuška
15.01.2016

Je to skvele dobra vyzva si to vytisknu a prilepsim na zed a budu odskrkavat :-) Moje vyzva je precist TO od Kinga :-) To si moc preji jsem pripravena toho dosahnout a precist tuhle skvelou knihu od meho nejlepsiho spisovatele :-)

ber-tram
19.11.2015

Fajn výzva, pro mě spíše retrospektivní aneb kolik z těch 50 více či méně čitelných (smysluplných) bodů jsem už učetl? Ale že bych si podle toho lajnoval knižní budoucnost, to ne.

lenkaknel
03.10.2015

svha: odkaz najdeš v druhém komentáři dole pod článkem

svha
30.09.2015

prosím o word s náhledem na email svha@seznam.cz děkuji

Hana H.
23.09.2015

Stow - můžete zkusit něco od Clarkových - Spi, děťátko, spi, Vánoce v Aspenu, Vánoční plavba, Tichá noc, Vánoční loterie, Vánoční zloděj...

Stow
20.09.2015

Mňa by zaujímalo, čo ste vybrali pri knihách, ktoré sa odohrávajú počas Vianoc. Chcem sa dopredu pripraviť :))

Žitečko
17.09.2015

Číst by se mělo, ale ne všechno stojí za to. Každý máme své oblíbené nebo takové, ve kterých něco hledáme (poučení, návody apod).
Výzvu bych chápala jako "přečíst, aby bylo splněno" a ne pro prožitek z knihy.

Crumb
15.09.2015

Čtěte mnoho, ne mnohé.

SlamLenka
18.08.2015

Já myslím, že jde o super nápad, jak někoho třeba více přilákat k četbě. Nikdo nikoho nenutí plnit bod po bodu, já osobně výzvu přijala s tím, že si prostě přečtu jen to, do čeho se mi bude chtít, nebudu to nijak hrotit, abych splnila vše, budu se prostě řídit hlavou a srdcem. Mimo jiné mám stejně tak málo volného času, že předpokládám tak asi 50% úspěšnost splnění výzvy! Přednostně si prostě hodlám čas s knihou jen užívat, protože čtení není o nějakých výkonech, ale právě o prožitku a případně o rozšiřování obzorů.

Chudobka1970
18.08.2015

Tak to zkusím s knihami, které mám přečtené v tomto roce. Uvidíme, kdy splním limit :-)

Hana H.
13.08.2015

tisha - tak tu výzvu nepřijímejte, není nic jednoduššího :-) To je přece každého věc, co čte a co ne. Pro mě tohle také není, protože co mě nebaví, to nejsem schopná dočíst. Ale kdo se chce zúčastnit, ať se zúčastní, třeba je dost lidí, kterým není vyloženě proti srsti žádné z těch padesáti témat. Já sice nemám problém přečíst kolem 100 knih za rok, ale některé věci prostě nečtu, protože mě nezajímají až nudí. Ale Váš nápad leden-lékařství, únor-psi atd je naprosto totéž, spíš ještě horší, protože přece jen je přijatelné mít delší časové rozmezí - můžete si číst podle momentální nálady, než nutně přečíst tento měsíc knihu na nějaké téma, na které třeba celý měsíc vůbec nebudu mít náladu.

tisha8409
08.08.2015

A já se zeptám: a k čemu to bude? Když v podstatě vyčerpáte témata na jeden rok, co budete číst ty další roky? Knihy, které jsou jen žluté nebo které mají na obálce manga obrázek? A proč právě tato témata?
Chápala bych výzvu " co si přečtu tento měsíc - témata o tom a tom" . Že třeba leden - lékařství, únor - psi apod...
A když se vám řekněme valná většina nebude líbit, jaký to bude přínos?
Promiňte mi, nejsem pro tyto novodobé všude se opakující trendy, a proto nějak nechápu význam těchto výzev.

Hana H.
26.07.2015

Kniha která mě děsí nemusí být vždy jen horor = například Zběsilá bezmoc (Jan Žáček), Kořistí v Kadáfího harému (Annick Cojean) mi k vyděšení stačily

Hana H.
26.07.2015

s iniciálami K.V. mě napadá Kurt Vonnegut.

ujira
25.07.2015

Už jen číst ten seznam je nadlidský výkon...natož ho naplňovat.
K čemu to? To se jeden musí hodně nudit, když něco takového vyplodí a ještě to nutí lidem ke čtení.

Hana H.
01.07.2015

Tak to bych nedala, některé položky seznamu jsou pro mě natolik neatraktivní (např. klasická romance, nebo kniha, kterou jsem rozečetla, ale nikdy nedočetla), že by mě je číst přímo otravovalo, což při četbě rozhodně není mým cílem :-)

katka.v.
28.06.2015

děkuji za nápad tohoto pána neznám tak od něj zkusím něco vyhrabat a uvidíme :-)

Falquar
28.06.2015

katka.v.: Naskočilo mi jediné jméno, a sice Karel Vika. Vyšťourat od něj něco v knihovně bude opravdu výzva, hodně štěstí. xD Třeba ještě někdo přijde s lepším nápadem.

katka.v.
25.06.2015

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Nenapadá mě totiž žádný autor s iniciály KV. nenapadlo by někoho něco? Předem děkuji

Roselunda 1928
10.06.2015

http://www.databazeknih.cz/knihy/allie-finklova-holcici-pravidla-stehujeme-se-33434 Poslední kniha na mém Chystám se číst seznamu... ouha :D

Ajrad1981
10.06.2015

Mánička178: Když jsem se o téhle výzvě dozvěděla a hlavně když jsem se rozhodla do toho jít, tak jsem nejdřív vzala knihy, které jsem měla v plánu číst v dohledné době, a přiřadila je k různým bodům. U jiných bodů jsem si za pomoci vyhledávačů našla knihy, které tam pasují, a vybírala z nich. Teď mám u téměř každého bodu buď přímo knihu, kterou si přečtu, nebo aspoň úzký výběr a rozhodnu se později. Při čtení nejdu bod po bodu, ale podle toho, na co mám chuť a náladu. :-D

A protože se znám, tak jsem si nad sebou vytvořila "iluzi biče" (namlouvám si, že mě někdo kontroluje :-D), abych nevycouvala - a po skončení každého měsíce napíšu blog tady na DK, kde mám uvedeno, jaké knížky jsem četla, jak jsem se k nim dostala a tak. Třeba se to bude někomu hodit pro inspiraci ;-)

Azizi
08.05.2015

Mánička178: Tak ja som na 12. knižke momentálne :) Neponáhľam sa, nemusím predsa všetky knihy z v výzvy prečítať v tomto roku. Inak k tomu môjmu prístupu... Ja čítam presne také isté knihy a v takom istom poradí, ako keby výzva neexistovala. Len k nim priraďujem jednotlivé body výzvy a baví ma to. Takže som presvedčená, že výzvu môže splniť aj niekto, kto sa ňou takmer vôbec neriadi, tak ako ja :)

Makulka
07.05.2015

Na výzvu jsem narazila až dnes, rozhodně ji nezatracuji a myslím, že spostu mám ze seznamu přečtené. Ale já jsem bohužel ( bohudík ) nespoutatelná jakýmikoliv seznamy a řády. Lidé okolo mě nechápali, jak můžu číst 5 i více knih zároveň, ale hodně se řídím pocity, ráno mám přece chuť si přečíst něco jiného než večer nebo cestou vlakem, či na sluníčku v přírodě. Jakmile mi někdo něco nalinkuje, okamžitě se naježím a bojkotuji to jen tak z principu. Třeba hloupého, ale taková jsem 45let a asi už to nezměním ( a ani nechci ). Ale pro lidi, kteří neví, co si přečíst a kteří potřebují vodítko, je tento seznam asi prima. Takže všem ....ať se k výzvě připojujícím a nebo těm nespoutatelným přeji mnoho krásných chvil s knihou ( a nejen s ní ).

Mánička178
27.04.2015

Opravdu jsem nepochopila komentář goldiex, dost mě to pobavilo :D

Tato výzva je mi zábavnou inspirací a už se mi povedlo párkrát popřemýšlet nad tím, co by bylo vhodné přečíst, co mi chybí na pomyslném "musímpřečíst" seznamu a zapadalo by to do tohoto konceptu :)
Začla jsem později a jsem zatím ve skluzu, mám teprve 11 knížek za tento rok :) Ale neházím flintu do žita, třeba se to ještě dožene :) Jak na tom jste vy? Zajímalo by mě, jak k tomu přistupují ostatní :) Jedete vyloženě bod po bodu nebo čtete a pak se podíváte, co vaše knížka splňuje a k nějakému bodu ji přiřadíte?

Díky za tuhle výzvičku, je to super motivace a zábavná inspirace :) A ať vám to pěkně čte! :)

mafiana
17.04.2015

Jdu do toho! Sic je už víc jak čtvrt roku v háji, leč jsem nelenila a mám již leccos odečteno a jistě se mi podaří to někam napasovat - jsem šílený čtenář takměř čehokoliv, takže jsem zvědavá, jak mi to odškrtávání pofrčí ... Jo a moc prosím autorku o krásný seznam i s odrážkami :)

goldiex
14.04.2015

Vidím, že tento článek je opravdu IN, proto se taky přidám, i když pouze komentářem.
Myslím, že za nějakých zhruba 34 let, kdy téměř denně čtu, už mám na svém kontě všechny knihy, které by splňovaly podmínky daného seznamu, a mnohé body jsem splnila i mnohonásobně. Nevidím proto v této výzvě nic, co by mě osobně nějakým způsobem lákalo. Čtu knihy, které číst chci, na které mám momentálně náladu, které mají dobrá hodnocení. Nemám chuť udělat si seznam knih, které MUSÍM přečíst, a pak si odškrtávat splněné. Připadá mi to trošku jako povinná školní četba, což je něco, co není zrovna přitažlivé, přestože já s ní nikdy problémy neměla a můj čtenářský deník vždy koloval po celé třídě. Ale už mi není třináct ani patnáct, takže pokud si budu chtít plnit nějaké výzvy, pak to budou výzvy moje vlastní, tj. napíšu si třeba seznam knížek, které si v nejbližší době opravdu chci přečíst, a budu se to snažit dodržet. Číst podle cizího seznamu ve svém věku opravdu nebudu.
Na druhou stranu nechci snižovat význam této výzvy ani ji nijak kritizovat, protože pro mnoho lidí může být přínosem a inspirací, co číst. Proto všem, co se zapojují, držím palce, aby vydrželi a aby jim tato výzva něco pozitivního přinesla.
MarkétaLore - Váš komentář s tipy mě velmi pobavil.

tarabas
05.04.2015

Trochu jsem váhala přijmout tuto čtenářskou výzvu (nedostatek času, jiné žánry než běžně čtu atd.), ale jdu do toho. Trochu mě některé body děsí, ale jak píšeš, bojuji jen sama se sebou a pokud to nezvládnu, budu si to muset vysvětlit jen sama sobě. Ráda bych si to dala na svůj blog. Děkuji

YellowBean11
30.03.2015

Hmm, trilogie - Stopařův průvodce Galaxií :D ...taková pěkná pětidílná trilogie :D