Čtenář je sám.....?

blog

20.06.2016 v 16:36 / katy238 (549 views)
Čtenář je sám.....?
Jako dítě školou povinné jsem byla se svou láskou ke knihám osamělá jako kůl v plotě. V čase počátků mobilních telefonů u nás a historek spolužáků, jak fotrovi vypadl zase signál k modemu (netušila jsem, co je to modem), jsem s knihou v ruce působila poněkud archaicky.

Kapesné jsem neutrácela za IN kousky v tom super butiku u Carrefouru ani později za levné víno a Pepsi, nebo do čeho to nalívali. Z výsledné směsi by přidáním jen několika aditiv jistě vzniklo raketové palivo.

Škudlila jsem na své výpravy do známé sítě s levnou literaturou, která v té době byla také ve svých počátcích a o svých úlovcích nemluvila. Nebylo s kým. Nikdo nechtěl. Já už vůbec.

Na střední škole se mi alespoň nikdo nesmál. Naopak. Akorát hovořit stále nebylo s kým. O jiných věcech ano. O téhle ne.

Pak nastal produktivní věk. V prvním zaměstnání bych uspěla s literaturou o padesáti různých barvách šedé nebo o souložení rytířů a dvorních dam. Takovou literaturu by nestrávil ani náš kotel na tuhá paliva. Natož já. Na druhou stranu, alespoň se něco četlo.

V mém poslední zaměstnání zažívám už něco jako boom ve svém životě a je to opravdu bomba. Jsou zde lidé, kteří nečtou jen o souložení a jsou zde lidé, kteří nemají problém o svém zájmu mluvit. Svět se očividně změnil a blázni, které čtou po nocích a šetří na nové výtisky zajímavých příběhů nevymírají.

Je to úžasné poznání. Proto bych se jako jedna z mála do dětství nevracela, v tomto bylo mé vrstevnické okolí jinde.

Abych se dostala k hlavní pointě myšlenky, mám i tak dojem, že čtenář je stále sám. Ani masové akce jako Svět knihy a jiné mě nepřesvědčí, že čtenářská obec je široká a knihy jsou zájmem všeobecným. Samozřejmě, každého baví něco jiného, můj muž dokáže rozložit i složit motorku, ale přečíst několik stran je pro něj utrpení hodné výkonu středového mistra mučení.

Když se podívám na sociální média, zahlédnu iluzi, že každý druhý je čtenář a chodit s knihou v ruce je móda nesmírná.

Blbost.

Když se nás málo milovníků knih sejde (v drtivé většině jako pár) a začneme se vášnivě bavit o četbě, okolí se po chvilce diskrétně vzdálí. Kdybychom vytáhli poslední díl Tvůj ksicht zpívá pěknou písničku nebo jak se to jmenuje, připojí se dalších osm lidí a budou mít o čem mluvit hodinu.

U doktora nebo na zastávce hromadné dopravy jsem při čekání vždy jediná, koho napadne vytáhnout knihu a zkrátit si čekání. Hlavně na úřadech se bavím nudícími se lidmi, kteří po chvilce začnou křičet frustrací. S literaturou by se jim to nestalo.

Proto se ptám, kde všichni milovníci knih jste? To jste všichni zavření doma s knihami? Nebo se jen pohybuji na špatných místech?

Mám takovou obavu, že svět se zase tolik nezměnil. Milovníci knih se stále schovávají a málokdo svou vášeň veřejně přizná bez přezdívky na internetu a se svým obličejem. Doopravdy, naživo. V tváří tvář.

Je to škoda. Přitom je toho tolik co říct. Ale najít dobrého posluchače a parťáka do debaty je skutečně heroický výkon.

Komentáře (27)

tester
29.03.2017

Elektronizace probíhá na všech úrovních. Už jsi očipovaný ty i tvůj pes? Potvůrkám bitům i organickým, které nám budou vpraveny do těla se nevyhneme.

Gerty
29.03.2017

testere - USB na nalívání dat do hlavy je na nic - lepší je úplně normální trychtýř.

tester
29.03.2017

Ono by to mohlo vypadat, že probíhá upgrade vzdělanosti čím dál víc nevzdělavatelného národa. Ale nebát se. V TV už začínají mluvit o tom, že se chystá velký revoluční upgrade našeho školského systému. Každý žák bude mít na hlavě mikro-usb konektor po nalévání dat do mozku.

Gerty
29.03.2017

testere - nemám tušení, co tím chtěl říct nějaký básník. Jen interpretuji údaj, který jsem zaregistroval v médiích. Netuším ani, jestli je pravdivý, stejně tak netuším, o jaká se jedná čísla, ani na základě čeho k tomu tvrzení došel jeho původní autor. Jen mě tato zprávička zaujala a na základě ní žiju v naději, že v naší zemi navštěvuje knihovny, a v návaznosti na to zřejmě i čte nezanedbatelné množství lidí - i když je možné, že někteří do knihoven chodí na internet a jiní randit s mladými knihovnicemi.

tester
29.03.2017

To Gerty...víc lidí? A co tím chtěl básník Gerty říci?

Gerty
27.03.2017

Někde jsem nedávno četl, že v Česku pořád chodí do knihoven víc lidí než na sportovní zápasy - tak to se čtením možná na to tak špatné nebude.

KnihomolTerka
10.07.2016

Taky se to mně a ségře stává. Vždycky když jsme na exkurzi v Praze se školou, máme rozchod v Paládiu. Všichni si jdou kupovat jídlo, ale my ne. My jdeme do Neoluxoru za knížkama. Taky se s námi nikdo nebaví. Naši nejlepší přátelé jsou morčátka a knížky :) Taky dobrý ne ? Aspon se s nima nepohádáš. :)

R.E.M.
03.07.2016

Svým způsobem je čtenář sám. On a kniha.

I já si nejraději čtu doma, v klidu bez rušivých elementů. Ale tahám sebou knihy i do vlaku nebo autobusu. Teď jsem si vzala knihu i na minidovolenou, kdy i po celodenním bohatém programu jsem si večer na pár desítek minut vytáhla čtení. A nejsem jediná, Polovina rodiny čte, a to i ti kolem 20 let. I mezi přáteli se najdou čtenáři. Takže to nečtení bych zas tak černě neviděla.

1