Copak je po jméně?

blog

02.07.2012 v 14:04 / HTO (1289 views)
Copak je po jméně?

Velmi zábavný článek i u nás dobře známého zoologa, spisovatele a básníka Karla Shukera o nezvyklých vědeckých jménech živočichů, převzatý s jeho dovolením z jeho blogu.

S několika pěknými přesahy do literatury. Poznámky v hranatých závorkách jsou ode mne.

Když Carl Linné v třicátých a čtyřicátých letech osmnáctého století zavedl svůj systém binominální nomenklatury, do pojmenovávání a biologického třídění druhů to přineslo revoluci. Ovšem příležitostně, neboť i vědci jsou jenom lidé, objevily se některé skutečně pamětihodné odchylky od
obvyklých vznešeně vážných a předpokládaně přesných a relevantních latinských* jmen jimiž byly obdařeny myriády druhů sdílejících s námi tuto planetu (* „latinské jméno“ je samo o sobě nesprávný termín, neboť mnohá jména jsou
alespoň částečně odvozena z řečtiny). Zde tedy, tak jak mi přišly na mysl, je dvacet mých [rozumějte Karlových, pozn. HTO] nejoblíbenějších – zcela autentických, vědou akceptovaných – rodových, druhových a poddruhových jmen:Raphus cucullatus – překládáno různě, od „kukačka se švem" po (slušně řečeno) „kukaččí zadek". Takto byl pojmenován dodo (blboun nejapný), ale proč?!!

Polypterus mokelembembe – nedělám si z vás legraci, tento v roce 2006 nově odlišený druh bichira (což je archaická skupina ryb do níž patří asi 15 druhů) byl pojmenován po jednom z nejznámějších kryptidů, údajném konžském dodnes žijícím dinosaurovi, mokele mbembe, čímž byla zdůrazněna starobylost, kterou s neodinosaurem sdílí.

Agra sasquatch – abychom zůstali u kryptozoologických přízvisek: v roce 1982 entomolog Terry Erwin dal toto pozoru hodné jméno novému druhu střevlíkovitého brouka, vyznačujícího se velkýma nohama; a, jsa evidentně kryptozoologickým nadšencem, v tom samém roce pojmenoval dalšího střevlíka Agra yeti. Nesmíme zapomenout ani na to, že o rok později pojmenoval Erwin dva nové druhy Agra vation a Agra phobia. Doopravdy! [pozn. HTO: aggravation znamená anglicky hněv nebo přitěžující okolnosti].

Draculoides bramstokeri – pojmenován v roce 1995. Jedná se o druh v jeskyních dlícího, světlu se vyhýbajícího schizomida (krátkochvosta; třída pavoukovci) s klepety v podobě tesáků a jasně upírskou schopností vysávat z těla obětí tekutiny – což jsou charakteristiky, které by vás při spatření jména určitě nenapadly!

Dicrotendipes thanatogratus – jméno tohoto pakomára je přesným a chtěným překladem
jména Grateful Dead. Nesmíme, když už jsme u hudby, zapomenout ani na rod hlaváčovitých ryb jménem Zappa.

Harryhausenia– nedávno pojmenovaný fosilní písečný krab (upomínající na ohromujícího animovaného kraba vytvořeného Rayem Harryhausenem pro film Tajuplný ostrov). Všechno nejlepší k devadesátinám, Rayi! [pozn. HTO: R. H. je velmi dobře znám například ze Sindibádových dobrodružství a ovšem ze Souboje Titánů.]

Han solo – ne z předaleké galaxie, ale spíše z dávných a dávných časů, tento čínský druh trilobita z řádu Agnostida obdržel svoje jméno po odvážné výzvě, ale jeho jméno z Hvězdných válek je dokonale právoplatné.

Godzillius – do tohoto po monstru pojmenovaného rodu patří největší druh bahamského veslonožce – neobyčejně malých, ale taxonomicky obřích korýšovitých, které věda objevila až na začátku osmdesátých let dvacátého století.

Pimoa cthulhu – nový druh pavouka objevený v roce 1994.

Eeyorius – [pozn. HTO: Eeyore je česky Ijáček] pro milovníky něžnějších, neurážejících postav, tento rod australských ryb dostal v roce 1986 své jméno po melancholickém oslíkovi z knížek A. A. Milna, protože tak jako tento oslík tyto ryby rády žijí na ponurých, stinných, odloučených místech.

Phallus daemonicus – Nechám na vás, abyste si představili, jak tato houba vypadá! 

Volva volva volva – dobrá, pane Linné! Pochopili jsme! Pojmenováno samotným švédským velikánem vroce 1758, který zcela jasně toužil zdůraznit, kterou část ženské anatomie schránka tohoto plže připomíná! [pozn. HTO: do čeledi Cypraediae patří například známý zavinutec tygrovaný.]

Csiromedusa medeopolis – popsána začátkem tohoto roku, tato nová tasmánská sladkovodní medúza svým rodovým jménem vzdává poctu organizaci CSIRO (přední australská výzkumná organizace – Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation), a druhové jméno, které v překladu značí „město pohlavních žláz". Mne se neptejte – já o tom jenom píšu! (Zjevně její pohlavní orgány připomínají řadu mrakodrapů.)

Crikey steveirwini – pojmenován po velkém Stevu Irwinovi v roce 2009, tento nový druh australského zemního hlemýždě činí nesmrtelnou Stevovu nejslavnější frázi. [pozn. HTO: crikey znamená Jémináčku!]

Heerz lukenatcha – viděl člověk, který tohoto lumčíka v roce 1993 pojmenoval, příliš mnoho Bogartových filmů? [pozn. HTO: druhové jméno je přepis Looking at you – Dívá se na vás.]

Kamera lens – pohotové jméno jednoho z protistů, rok 1917.

La cucaracha a La paloma – dvě hudbou inspirovaná jména (1996) daná zavíječům.

Vini vidivici – jméno pro klasicky vzdělané čtenáře. Jméno z roku 1987, které nosí – nebo spíše nosil – papoušek z čeledi loriovití, který vyhynul na Markézách okolo roku 1200.

Ytu brutus –zůstáváme u Caesara, toto je druh brazilského vodního brouka.

Mustela africana – Lasice jihoamerická (ano, americká). Pročpak je asi na tomto seznamu?


A nakonec, pár vpravdě nádherných jmen, která, bohužel, neobstála ve zkoušce času nebo taxonomie:

Montypythonoides riversleighensis – podnětně pojmenován v roce 1985, tento obří fosilní
had z Austrálie byl překřtěn na Morelia, protože se ukázalo, že je velmi úzce příbuzný tomuto modernímu rodu krajt – ale bylo toto určení úzkého vztahu mezi nimi tak životně nutné, aby vynahradilo ztrátu tak jedinečného, ikonického jména jako Montypythonoides?

Podobně, kdysi kouzelně pojmenovaný mlž Abra cadabra byl nyní překlasifikován do rodu Theoria, ale Theoria cadabra nemá tak (kouzelný, či jiný) zvuk jako původní jméno, což?

Houby! Beru to zpátky – vědci nakonec smysl pro humor nemají.

© Karl P. N. Shuker, 2010
Published with the author's kind permission
Na fotografii je Karl Shuker s lebkou Smilodona


Komentáře (5)

TakySimona
04.07.2012

O snu o větě si tak můžu jenom nechat zdát :-) Já DÍKY!!!

HTO
04.07.2012

Simono, to „Ale kdyby dílo opravdu MĚLO obstát bez jména, které mu autor dal, proč by se některé plastiky, obrazy, grafiky, sochy, fotografie atd. nesly titulek "Bez názvu" ?" je tak skvělá věta, až se mi o ní dneska zdálo. Díky!

TakySimona
03.07.2012

Velká úklona (až pohlazení po rameni) panu Karlovi i překladateli! Od Ryby, co jako ten Eeyore...

Po jméně podle mě hodně a nejen u zvířat. Byly jsem s L. na jedné kolektivní výstavěkeramiky, u níž kurátor rozhodl, že se jména vystavených exponátů nebudou zveřejňovat, prý aby nebyla fantazie diváků ničím zaváděna. Ale kdyby dílo opravdu MĚLO obstát bez jména, které mu autor dal, proč by se některé plastiky, obrazy, grafiky, sochy, fotografie atd. nesly titulek "Bez názvu" ?

Pro mě osobně je jméno pátou dimenzí.
S.

HTO
02.07.2012

Jsem rád, že se článek líbil – překládal jsem ho před pár lety s Karlovým svolením, bude mít radost, že se líbí i tady. A budu se snažit.

cathyblack
02.07.2012

Draculoides bramstokeri, Vini vidivici. Abra cadabra: tak to mne opravdu pobavilo. :D Více takových článků, prosím, prosím :-*!!!!