Co vás jako první upoutá na knize? Čeho si všímáte jako první?

blog

06.09.2015 v 00:39 / Alpasstyle (976 views)
Co vás jako první upoutá na knize? Čeho si všímáte jako první?
Píšu svůj první blog, nevím, zdali v tom budu dobrá, nebo jestli budu ve psaní vůbec pokračovat dál, ale přesto to zkusím. Psaní mě baví.

Možná to tak mám jen já, možná i někdo další, možná i všichni. Mým dotazem je: „Co vás zaujme na knize jako první?“ Může to být cena, vzhled, počet stran, autor, téma, název, prostě cokoliv, jakýkoliv témat. Lidé jsou tak různorodí :-)

Musím přiznat, že cena je pro mě hodně důležitá, neboť ještě studuji a tudíž nemám velký příjem peněz. Avšak nejdůležitější pro mě je vzhled, nemohu se spokojit s knihou, která je bez obrázku, jednobarevná nebo mě zkrátka titulní obrázek nijak neupoutá. Po vzhledu mě zajímá počet stran, ráda čtu knihy delší 300 stránek, neboť se nespokojím se 100- 200 stránkami, kniha je hned přečtená a já zklamaná, že už to mám tak rychle za sebou. A samozřejmě, že po počtu stránek si musím stručně přečíst o čem je kniha- jakým tématem se kniha proplouvá. Autor už mě tolik nezajímá, já ráda čtu neznámé autory, abych mohla potom soudit, zda za něco jeho psaní stojí či nikoliv. Ráda si čtu recenze, podívám se v jakém pořadí oblíbenosti je autor, ale vlastní hodnocení je vlastní hodnocení. Ačkoliv je pravda, že čtu knihy, které jsou čtenáři uvedeny jako „nejoblíbenější“ .

Děkuji za přečtení,

ocením každou odpověď na danou otázku i každou poznámku na tenhle článek.

Komentáře (23)

R.E.M.
20.05.2016

Jak kdy. Název, autor nebo obálka.

moore.allonsy
20.05.2016

Nemohu přímo říct, že soudím knihy podle ceny, jelikož chodím jenom do knihovny (tak, a teď se to provalilo), nicméně se k tomu také vyjádřím. Čím mě ta kniha natolik osloví, že ji vytáhnu z toho knihovnického regálu a podívám se na ni? Ještě předtím, než si přečtu kousek úryvku a nebo obsah na zadní stránce knihy, je pro mě důležitý název. Jestliže bude jednoslovný a neoriginální, jakých tu už bylo tisícero, mohu předpokládat, že taková bude i náplň celé knihy. Jinak vybírám také hodně podle obálek, podle kreativity jejich ztvárnění. Neodradí mě ale ani věk knihy, jestliže vypadá jako dobrá, neodložím ji zpátky do police jenom proto, že má trochu poničené desky svým opotřebováním (což stejně značí o tom, že je zřejmě často čtená a tudíž stojí za to).

nokid
11.05.2016

Vyhledávám knihy podle obsahu, příp. recenzí. Nějaké žebříčky či literární ceny mě vůbec nezajímají.

vendy.b.
07.05.2016

Nejdříve většinou koukám na knihy mých oblíbených autorů. Dost často si jdu také přímo koupit knihu, která mě zaujala tady na databázi a zde na počet stran a vzhled nekoukám. Tady spíš převažuje téma.
Pokud koukám jen tak kolem bez cíle, zaujme mě na první pohled obálka, či název. Přečtu si na zadní straně o čem to je a podle toho pak jde buď knížka zpět do regálu, anebo ke mně domů. Počet stran pro mě nikdy nebyl rozhodující. Cena ano, pokud je to nadstandardně drahé. Také zatím nejsem bůhvíjak výdělečně činná a studuju. Ale pokud mě hodně zaujme, našetřím si na ni.

minusha97
29.10.2015

Ja osobne u knihy vzhľad absolútne neriešim. Kedysi som sa naháňala za temnými a tajuplnými obálkami a zaujímavými názvami s nádychom tajomna, ktoré mi v tej dobe aj dali niečo, ako som očakávala, ale dnes už pod takýmito obálkami nachádzam skôr nudné a nezaujímavé romantické braky. A tak už som takmer pohrdla niekoľkými dobrými knihami, lebo mali práve túto, dnes už pre mňa odpudzujúcu obálku. A preto mám naopak radšej knihy s neutrálnou obálkou.

Ale ako prvou vecou mňa zapôsobí cena. Často vravím, lacné knihy sú dobré knihy. A tak som si za pár drobných, či dokonca zadarmo zohnala niekoľko kníh, hoci ešte netuším o čom sú :)
Potom nasleduje samozrejme obsah a na ostatné veci sa pokúšam nehľadieť. Samozrejme, vyhľadávam knižky od mojich obľúbených autorov, či knihy s dobrými hodnoteniami, ale dnes som už ohľadom týchto kúskov opatrnejšia, lebo už som investovala aj do zlých kníh a dnes je mi to ľúto.

tester
22.10.2015

Fenomén dnešní doby-především to musí být pěkné, koukatelné a pak se do toho podívám. Typický pohled mladší generace. Bude na tom něco?

reader.007
13.09.2015

Tak přebal nebo počet stran je opravdu to poslední co u knihy řeším. Seznam knih které si chci přečíst se skládá z toho k čemu mne inspirovaly okolnosti: čtenářský deník, odkazy v jiných knihách, tipy kamarádů, náhodné poznámky nalezené na internetu, v časopisech a někdy si přečtu i knihu na základě zajímavé anotace, ale takových je pramálo, na to je můj seznam moc dlouhý a i tak v něm přibývají knihy mnohem rychleji než mizí ty přečtené...

IvettKremrová
10.09.2015

Jako první mě zaujmě samozřejmě přebal. Početstran pro mě není zas až tak důležitý,ale také mam radši, kždyž má kniha okolo nebo něco přes 300stran.Když mě zaujme obal a jeho vzhled,přečtu si obsah.Když i poté kniha zaboduje,okamžitě si ji beru.Knihy si půjčuji také převážně z knihovny takže si najednou vezmu klidně i 6-7 knih a už se těším jak se do nich ,,pustím". Na autorovi nezáleží,ráda objevuju nové a pro mne neznámé spisovatele,ale ty co mě zaujali svými tituly si zapisuji a pak hledám další jejich povedené díla. :)
PS. Článek pěkně napsaný :)

1