Co teď čteš? Detektivku.

blog

20.10.2016 v 05:10 / sagasir (538 views)
Co teď čteš? Detektivku.
Ty tam jsou časy kdy se tazatel na otázku co dotyčný čte dočkal odpovědí typu: Alchymistu či jiné dnes už klasické dílo. Čím dál častěji se naopak dočká odpovědi, že čte nějakou detektivku. Čím to tedy je, že zrovna nyní detektivky zažívají takový čtenářský boom? Na to se pokusím najít odpověď v následujících bodech.

1. Za prvé je nutné si uvědomit , že samotný detektivní žánr byl už vcelku populární před jeho samotným boomem a tím pádem ho měl na čem založit.
2. Samotný fakt, že se jedná o současný knižní fenomén dělá také hodně. Lidé totiž obecně často jdou s davem a dělají to co je zrovna v kurzu, jako tady třeba zrovna čtení detektivek.
3. Plusem je určitě i to že většina detektivek je sepsána formou série, tudíž málokdy hrozí, že čtenáři zmizí oblíbené postavy či nějaká dějová linka hned po jedné knize, ale naopak je najde v dalším díle oné série. Tudíž tím získává takovou určitou jistotu a spíš si ho autor získá. Díky tomu, že většina detektivek jsou série, tak nám vzniká i takový ten pocit těšení (těšení se na novou knihu) a zvědavosti s čím přijde autor příště či se ještě dokáže překonat a sepsat ještě lepší dílo než jeho nějaké jiné.
4. Přiznejme si, že chceme v životě i trošku napětí, tak proč ho nezískat alespoň z knihy. Přece jenom detektivky by napínavé být měli.
5. Následující bod bude znít možná trošku šíleně, ale tak třeba mně nakonec dáte za pravdu. Představte si detektivku jako takovou pohádku hodně jinak, jako takovou pohádku pro dospělé dejme tomu. Přece jenom určitá podobnost tu je. Dobro vítězí nad zlem (nebo alespoň většinou co se detektivek týče a u pohádek je tomu tak samozřejmě vždy). Za prince či princeznu si lze dosadit nějakého toho komisaře či komisařku. Stejně tak lze chápat třeba draka jako vraha či spolek zlých čarodějnic jako vraždící mafii. Princ je v pohádce za své chrabré hrdinství odměněn třeba královstvím a detektiv je taky odměněn ať už povýšením či uznáním nebo samotným dobrým pocitem z dopadení vraha. Kladné postavy ať už v pohádce či v detektivce musí překonat určité překážky, aby došli k cíli. Dále mají na své cestě nějakého či nějaké pomocníky. V pohádce to je třeba zlatá muška, dobrá víla atd. a v detektivkách svědkové či kolegové z kriminálky. Určitě bychom jinak našli i další podobnosti mezi těmito žánry. K tomuto bodu tedy už jen, že každý má rád pohádky, ale na druhou stranu vidět číst dospěláka třeba Sněhurku, tak si o něm kdo ví co myslíme. A právě pro ně a nejenom pro ně tu jsou detektivky.
6. Detektivní žánr co se obsahu týče není nijak výrazně limitován. Tudíž v něm lze najít skoro cokoliv (popis přírody, vraždy, milostnou romanci, vysvětlení nějakého jevu atd). Tím pádem si v ní každý čtenář může něco najít a i samotný autor má plno možností o čem psát.
7. Prim u detektivek je rozhodně i jejich lehká dostupnost. Najdeme je víceméně v každém knihkupectví a knihovně.
8. Nejedná se ani o nějaké drahé čtivo. To však berme s rezervou, jelikož přece jenom dohromady za celou knižní sérii zaplatíme už trošku víc, ale jednotlivě za každý díl moc peněz neutratíme oproti třeba lékařské či jiné odborné literatuře.
9. Detektivky ale ne všechny pak lze považovat za aktuální literaturu, tudíž částečně i reflektuje současnou společnost, trendy a další současné věci a i to je pro někoho plusem. Jistojistě to pak platí i naopak a díky několika knihám se podíváme do minulosti a to zase může vyhovovat jiným čtenářům.
10. Vesměs se pak jedná o kvalitní literaturu a nehrozí tak, že sáhnete po nějakém braku.
11. Každá jednotlivá kniha pak většině čtenářů nezabere moc času, rozsahově se detektivky totiž pohybují obecně mezi 300 až 500 stranami. Takže žádná lejstra co mají tisíc stran tu opravdu nehrozí.
12. Chtě nechtě na ně člověk snadno narazí, jelikož se na tento typ literatury vytvářejí hojné reklamy a také je často ve slevě v samotném knihkupectví a pak oproti jiným knihám často také zaujmou samotnou knižní obálkou.
13. Pro čtenáře se jedná o nové prostředí ve kterém se nejspíš nikdy v životě nebude pohybovat. Tudíž ho rád objevuje. Nejsou to žádné příběhy z práce, či zážitky z tábora tedy vesměs něco co zažil skoro každý.
14. Dnešní společnost obecně je naladěná na krimi vlnu. Jen si vezměte, kolik kriminálek se vysílá v televizi. Nemluvě o filmech s kriminální tématikou a takhle bych mohl pokračovat dále. Jednoduše toto téma je prostě v současné době v kurzu.
15. Nehrozí vám, že by jste narazili na malý výběr u této literatury. Tudíž pokud se vám nelíbila jedna kriminálka, tak vždy lze sáhnout po jiné.
16. Nechci tu rozhodně jednomu nakladatelství dělat reklamu. Nicméně i nakladatelství Host je důvodem proč je tato literatura tak populární. Důvod? Vydává totiž všechny ty současné skvělé autory detektivek (nevydává zde své knihy pouze Jo Nesbø). Tudíž čtenář vše najde na webových stránkách tohoto nakladatelství a nemusí dané autory a tituly složitě hledat a otvírat tak mnoho stránek na internetu. I tohle vidím jako velké plus.

Co napsat na závěr? Snad jen to, že mně v těchto bodech dáte za pravdu a třeba si i přečtete nějakou tu detektivku.

Komentáře (15)

Palele
25.10.2016

Proboha, pakliže je Alchymista považován za klasické dílo, raději budu čtenářem brakovým. Vysvětlení je myslím prosté milý Watsone - přicházeje z práce s lehce zavařeným mozkem sáhnu mnohem raději po literatuře odpočinkové, nenáročné a takových nás bude asi víc. Díla kvalitní, pro intelektuály určená ponechám si na věk důchodový, kdy bude potřeba něčím rozhýbávat mozkové závity :)

sagasir
25.10.2016

Díky za názor ☺

Ajrad1981
25.10.2016

Jakožto člověka, který čte zejména detektivky a thrillery, mě zaujal už samotný název. Kdybych měla sama za sebe říct, proč čtu detektivky, tak hlavně proto, že mám ráda akční, napínavé příběhy. Ne se všemi uvedenými body souhlasím - dostupnost, cena a počet stran se v průměru napříč beletrií moc neliší a odbornou literaturu bych do toho vůbec nemíchala. A i mezi detektivkami se vyskytují nekvalitní díla, jak poznamenala gladya.
Ale jinak fajn článek Detektivkám třikrát zdar! :-)

sagasir
24.10.2016

No je fakt, že jsem tento bod mohl formulovat jinak, ale tak co už. :-)

gladya
23.10.2016

Zajímavé, ale ne se vším souhlasím. Třeba bod 10. V každém žánru jsou kvalitní i nekvalitní díla. Pro detektivky to platí také. A i mezi detektivkami je dost braku.

sagasir
23.10.2016

Díky za názor. Já sice čtu skoro vše, ale detektivky jsou posledních pár let má láska a to hlavně pak ty současné, severské a od nakladatelství Host. :-)

katy238
23.10.2016

Pěkně napsané. Sama beru detektivky a thrillery jako pohádky pro dospělé, protože na většinu YA nemám žaludek, ráda se občas do nějakého detektivního světa ztratím.

sagasir
20.10.2016

Ttj :-)

1