Co mi dala a vzala DK

Co mi dala a vzala DK
V těchto dnech jsou tomu právě čtyři roky, co jsem na DK a tak si říkám, že je nejvyšší čas na bilanci. Rozhodně to nebyly ztracené roky. Seznámil jsem se tady virtuálně s mnoha fajn lidmi, získal spoustu informací o knihách a autorech, často jsem se pobavil, ale také ztratil některé iluze o kvalitě našeho školství.
Než jsem se zaregistroval, tak jsem nejprve nedůvěřivě obcházel okolo a viděl neslavné konce některých podobných projektů. Tento se mi zdál od samého začátku nejnadějnější a tak jsem se s nadšením zapojil do přidávání autorů a knih a do opravování chyb. Nedělal jsem to kvůli bodům, ale každý bodík navíc mě utvrzoval v přesvědčení, že ta práce má smysl. Tenhle entuziasmus mi nějakou dobu vydržel, i když se mi zdálo zbytečné neustálé experimentování s fonty, velikostí písma a ikonkami a neustálé přesouvání různých funkcí z lišty do zápatí, ze strany na stranu a podobně. Ale budiž, každý webmaster chce mít to svoje dílo co nejkrásnější, dalo se na to rychle zvyknout a přizpůsobit se.
Na co se ale dá zvyknout těžko a tím hůře přizpůsobit, jsou v poslední době změny celkového zaměření databáze, která se začíná podobat normálním užvaněným FB fórům a ztrácí svou největší přednost a inzerovanou náplň – tedy DATABÁZE.
Začalo to zakulacením fotek v profilech autorů a uživatelů. A od té doby to jede (z kopce). Zrušení lajkování recenzí a blogů, zrušení zobrazování povídek u všech knih, zrušení rubriky Chybějících údajů u knih, velmi omezené rozšíření nabídky žánrů a kategorií (to vypadalo nadějně, ale skutek utek...), nejnověji tolerance vkládání autorů bez jediné vložené knihy nebo povídky.
Jediné pozitivní změny v poslední době - vícežánrové vyhledávání a zavedení protokolu https. To ostatní jsou jen kosmetické úpravy, které si jistě vyžádaly spoustu programátorské práce, ale na informační hodnotu DK to má minimální, ne-li spíše destruktivní vliv.
A teď mě můžete kamenovat…

autor: tenax · 05.08.2017 v 21:29 · přečteno 479x

Komentáře (14)

Marthas
10.08.2017

To Boby17: Souhlas s autory, co ztratili část hlavy, taky mě to štve, souhlas s tím, že si někdy nedokážu vybrat při zadávání knihy kategorii, ale nesouhlas s tím, že se nedají přidat štítky, pokud to budete přidávat ve správném pořadí, jsou asi čtvrt roku štítky přidány k formuláři základních údajů, takže by to jít mělo.
To nechápu knihy, jenž nemají ISBN se přidat dají, stačí, když místo isbn dáte enter a tam se vám objeví, pro případ, že kniha ještě nevyšla kalendářík a pro případ, že vyšla, tam máte zdroj, kam můžete vložit odkazy na stránky, odkud jste čerpal. Samozřejmě, že se preferuje NK ale je možné vložit i jiné stránky mimo antikvariáty, tam to časem smažou.
Dále se dá domluvit individuálně s někým se shora, aby vám knihu přidal nebo smazal vámi vymyšlený rok, vydavatelství, pokud v knize není. I když já to nikdy nedělám. Většina prázdných autorů je dle mého od fanynek posedlých autorem či autorkou, která v ČR nevychází anebo prostě zahraničních autorů přidaných třeba kvůli bazaru. Anebo z dob, kdy to nešlo opravdu vložit.
Nu většina tak, že opravuje nebo přidává knihy a Žebříčky tu máme, a co je nejvíce bodováno se dá vypozorovat.-) Nemám pocit, že by docházelo k čachrování s body, stejně jsou prakticky k ničemu.

K tématu: S tenaxem souhlasím ve většině bodů (cca. 90%)

intelektuálka
10.08.2017

Vždy váhám, jestli se mám k něčemu vyjádřit. Jsem tu chvíli a jsem tu kvůli literatuře. A v tomto směru jsem spokojena, našla jsem tu hodně tipů na četbu, kterou neznám. A taky oblíbené, s kterými mám podobný vkus. V diskusi mě překvapuje, kolik času tady diskutující tráví. Jsou tady takoví, co si hrají na vševědoucí a rádi by radili. Jsou tu i ti, kteří používají vulgarismy, ti, co sem tahají politiku. Od toho jsou snad jiné stránky. Ale kvůli četbě tu vytrvám.

Boby17
09.08.2017

Jsem zde téměř rok a půl poté, co jsem opustil mrtvou konkurenci http://baila.net/ . Ocenil jsem opravdu širokou databázi knih a jsem s tím spokojen. Snažím se dopředu nečíst komentáře, abych nebyl předem ovlivněn, zejména když někteří všem radostně oznámí, že "vrahem byl zahradník". Tato sdělení mě doopravdy štvou. To ovšem webmaster změnit nemůže, to je prostě dáno povahou jednotlivých uživatelů.
Pokud se týká zaoblení fotek, tak si myslím, že to nebyl správný krok, protože někteří autoři ztratili část hlavy. Také není dobré, že při vkládání knihy nemohu zrovna přidat i štítek, hodně to zdržuje a někdy si z nabídky žánrů a kategorií i při nejlepší vůli nedokážu vybrat.
Naopak chápu uživatele, kteří vloží autora "bez knihy". Jedná se o vynucený krok daný tím, že do DK lze vložit pouze díla s ISBN. Po roce 1989 vyšla spousta publikací (hlavně regionálních), jejichž autoři prostě tento kód neřešili. Pokud tedy k životopisu autora je připsáno, že napsal určité dílo bez ISBN kódu, tak to osobně akceptuji jako přínosnou informaci.
Diskuze prakticky nenavštěvuji, tak se nemohu vyjádřit. Také nemohu DK porovnat s "fejsbukem", protože ho nemám, neznám a asi to tak i zůstane.
Rád bych viděl "sazebník" bodů, protože mi vrtá hlavou, jak někdo může během měsíce nasbírat tisíce bodů.
Tolik můj pohled na věc. Pokud za sebe vše shrnu, tak pozitiva stále silně převažují a negativa se určitě dají napravit.

ally74
09.08.2017

Přečetla jsem všechny příspěvky a váhala, jestli se mám taky vyjádřit. Nejsem na DK totiž dlouho, takže nemám tolik zkušeností.
Je pravda, že jsem tu čekala trochu jiné diskuse o knihách a o autorech, ale jsem ráda, že jsem se zde zaregistrovala. Získala jsem tu hodně informací o knihách, po kterých bych možná nikdy nesáhla, poznala jsme tu fajn lidi, hlavně přes bazar. Konečně mám od určitého období seznam přečtených knih :-), i blogy si ráda přečtu. Celkově se mi stránky tak, jak fungují, líbí, pro mou potřebu stačí a jsem za ně ráda. Je tu spousta užitečných věcí, které oceňuji, ale přesto musím souhlasit s tenaxem.
Když otevřu diskuse, jsem trochu zmatená a připadám si, jako na sociální síti, které opravdu nemusím a ani se jich neúčastním.
K příspěvku paní Křížové - paní Křížová, proč hned útočíte a proč zmiňujete politiku? Každý má přece právo na svůj názor. A jestli jsem to dobře pochopila, diskutovala jste na těchto stránkách o politice? Na stránkách, které se věnují knihám? To je právě to, co bych tu, třeba já, číst vůbec nechtěla a dle mého názoru to na DK ani nepatří.
Knihy pro mě byly, jsou a vždycky budou něco příjemného. A takový by měl být i čtenář a diskuse o knihách. Nevidím nic špatného na tom, když chce někdo, v dnešní době, trochu slušnosti, inteligence a kultury na stránkách, které se věnují tak krásným věcem, jako jsou knihy.
Nechci se tu dočíst o hlavní hrdince, že je - cituji přispěvatelku - "kráva".
Vím, že by se to asi někomu nelíbilo, ale výchovně bych tento příspěvek smazala, aby si slečna příště dala pozor a vyjadřovala se slušněji. A možná, že by bylo fajn, kdyby to pak aplikovala i v osobním životě. V dnešní době je vulgarismů okolo nás plno, tak proč je číst ještě na těchto stránkách...sem taková slova přece nepatří.
Na druhou stranu jsem velmi mile překvapena některými mladými lidmi a jejich přečtenými knihami. Ještě to s námi není tak špatné :-).
Přeji všem krásné léto.....

smazenaryba
09.08.2017

Som tu príliš krátko na to, aby som mohol posudzovať nejaký úpadok, no predsa, nejaký názor na DK som si už vytvoril a prečo ho nevypustiť rovno tu.

DK som si vybral z potreby skúmať rôzne zákutia literatúry, keďže donedávna som bol dosť špecificky zameraný čitateľ a rôzne knižné odporúčania som nachádzal prevažne v samotných knihách ktoré som čítal. V tomto u mňa DK uspela na plnej čiare. Databáza je z tohto pohľadu relatívne kompletná, obsiahuje dostačujúce detaily, túlavému čitateľovi ponúka možnosť ponárať sa do sveta literatúry a po rôznych nitiach kníh, žánrov, komentárov či autorov nachádzať nové, potencionálne zaujímavé diela. Toto bolo čo som hľadal a toto som tu aj našiel. DK má naviac dostatok čitateľov/užívateľov, takže väčšina zákutí literatúry je tu obývaná a náležite doplnená o aspoň pár zaujímavých komentárov.

Databáza naviac deň čo deň rastie, užívatelia ktorí trávia denne hodiny rozširovaním DK ma udivujú a ja som im za to vďačný. Sám sa snažím tu i tam prispieť, doplniť chýbajúce údaje či pridať zaujímavosť.

Ale áno, sú tu aj veci, či mi začínajú vadiť. Predovšetkým je to fádnosť a repetitívnosť oficiálnych článkov. Stále je to iba kolotoč rebríčkov najpredávanejších, najčítanejších kníh a knižných noviniek. Podobné články mi nevadia a je mi jedno či sú tu zaradzované (aj) z reklamných dôvodov, ale uvítal by som pestrejší výber. Svet literatúry je bohatý a živý a podnetov na zaujímavé články je neúrekom. K súboju knižných obálok sa radšej ani nebudem vyjadrovať.

Vcelku slabá sa mi zdá aj miestna diskusia a len málo kedy mám chuť ju čítať, či nedajbože aj prispieť. Ak už, tak sú to práve užívateľské blogy ktoré ponúkajú možnosť zaujímavej diskusie. Určite by pomohla možnosť odpísať a citovať, je pre mňa záhadou prečo tu táto samozrejmosť nieje. Diskusie by sa sprehľadnili, rozrástli a verím že by stúpla by aj ich kvalita.

Posledná námietka je mŕtva mobilná aplikácia, čo ma celkom mrzí, hlavne keď sa pozriete na apku od konkurencie. Niečo podobné by som používal veľmi rád (veľmi by som uvítal aj funkciu offline knihotéky).

Suma sumárum. DK je robustná a funkčná databáza, no tak trochu bez duše. Nemám však dôvod veriť, že by sa to nemohlo správnymi krokni zlepšiť, hlavne keď sa pozriem koľko nadšencov ju denne s nasadením rozširuje a navštevuje.

Edit.: Musím doplniť , že mi lezie na nervy aj hromada zbytočných komentárov typu "super kniha", alebo "nič moc". To kvalitu webu naozaj ťahá dole a znižuje ho na úroveň sociálnych sietí. Niesom si však celkom istý, či sa to so vzrastajúcou popularitou webu dá vôbec eliminovať. Minimálne by sa však správnymi podnetmi (kvalitné články a pod) dala rozvinúť kvalitnejšia diskusia.

Lector
07.08.2017

»EmmaKrizova: Nemám potřebu diskutovat s lidmi, kteří mění svoji identitu. Máte sice "pevné" názory, ale při vší té své demokratičnosti se za ně ani neumíte postavit. Dávejte mi lekce, až tuto část demokracie zvládnete.
Hezky jste mi ukázala, jak umíte akceptovat cizí názory vy. Gratuluji.

EmmaKrizova
07.08.2017

Ano lektore, to je rozdíl mezi demokracií a diktaturou. DEMOkracie je drzá ,neomalená. S tím demagogická nesouhlasím. TO jen ty máš problém akceptovat jiné názory. V DEMOKRACII se neustále něco děje. DIKTATURA. To je ticho, sem tam nesmělé píp. Stojatá voda. Dk mi vzala spoustu času. Jak já zbožňovala zdejší neomalené demagogické diskuze. O komunitmu, uprchlících , Zemanovi, Vondruškovi, Vaňkové, TOlkienovi, pravopisu, slunečnicích... Byla to diskuze s lidmi co čtou. Byl zde užší okruh. I z vašich nepřátel byli známí. Bavilo. Mě být internetovê drsná. Osobní. Sprostým diskuzím jsem se vyhýbala. A bylu tu i sprosťáci. Ale byla tu narozdíl od babišdnesů svoboda. , lidský material a prostor k diskuzi. Široký okruh témat. A pak se začaly mazat příspěvky. A mě už to nebavilo. A. Vyhrožovali se mazáním profilů. Vyhrožovat začali ti, kteří neváhalu do osobních zpráv použít sprosťárny, jako že nejsou vidět, a navenek se pohoršovali. Nekultivovaností diskutující ch. Tenax ví tenax zná. Omlouvám se za osobní příspěvek do vaší korektní diskuze. Klidné a kultivované.

zahadum
07.08.2017

Tenax.....smutné ale bohužiaľ veľmi pravdivé.
Som tu už 5 rokov skoro ale ide to tu dole vodou a ako dole poznamenali kolegovia a kolegyne tak chýba tu atmosféra pokoja a inteligentné správanie sa...vždy som si myslel,že čitateľ knihy je človek rozumný, spoločensky na vyššej úrovni....v poslednej dobe opustilo DK kopec priateľov a ľudí ktorí neuniesli,že je tu viac a viac ľudí čo si to mýlia s FB.....a nečudujem sa,že " emigrujú " na menší web ale s vyššou kultúrou...sú tam hlavne starší milovníci kníh....pre objektívne porovnanie dávam link na konkurenčný web aby si každý urobil svoj obraz.
https://www.cbdb.cz/

Lector
07.08.2017

Tenaxi,
nebudu házet kamenem, ale na hlavu Ti, obrazně řečeno, nasadím vavřín.
Mám podobné zkušenosti a podobná stanoviska. Vnímám to nějakou dobu a Ty možná také. I přesto tiché souznění vyjadřuji nahlas porozumění Tvé reflexi a, jako už mnohokráte jinde, se připojuji ke steskům nad vývojem DK.
Měl jsem podobnou snahu komentovat zdejší situaci v prosinci 2015 ku příležitosti mého třetího výročí. Za rok a půl se ledacos událo. Předně se uklidnila situace a nebýváme zde tak často svědky neomalených a demagogických diskusí. Bohužel se však dá toto věta přepsat ještě jednou v pozměněném významu: "nebýváme zde svědky diskusí". Diskusní vlákna jsou sérií nesmyslných monologů. Lidé spolu nekomunikují, lidé si sdělují. Co? Cokoliv.
DK promarnila obrovský potenciál, který měla a který tu první léta doutnal. Sem tam se objeví jiskra, ale chybí tu ti, kteří by ji rozfoukali a plamínek udržovali.
Prostředí je tu dnes kultivovanější než bývávalo. Chybí tomu ale duše.

katy238
06.08.2017

Přeji pěkný den, díky za článek, i když je trochu smutný. Já na databázi vstoupila s úmyslem shánět si levné knížky a zjistila jsem, že se tu dá dělat mnohem více. Knihy a autory nevkladam ani nic neupravuji, to přede mnou udělali lépe jiní. Ale píšu, svěřuji se a jsem vyváděna z omylu. Čtu příspěvky ostatních uživatelů, komentáře... Jsem součástí knižní komunity, která stále pulzuje, žije a mění se. Jsou to velmi zajímaji a srdeční lidé.
Nevím, jaká byla ta prapuvodni myšlenka tohoto webu, ale vznikla z toho pestrá směsice údajů, dat, názorů a hlavně lidí. Aby obstála, musí se měnit a jít dál. Není to jen spolek snobu, je to seskupení čtenářů mnoha druhů, kde může bez větších obav přijít i čtenářský začátečník. A to je pro mě úžasné. Diky za to, jsem moc ráda, že jsem se zde kdysi přihlásila.

nokid
06.08.2017

No já to tak dramaticky nevidím... Komercionalizace? Jestliže chceme, aby se nějakému projektu věnovali někteří "na plný úvazek", musíme jim dopřát mít nějaký příjem a zisk.
A to bez jisté míry komercionalizace nejde.
A seznámení s ostatními nemusí zůstat jen ve virtuální rovině. Přijďte na další sraz v Brně - předběžně 7.října!

Koka
06.08.2017

Nevím sice, jak vypadá a funguje "normální užvaněné FB fórum" - do žádného jsem zatím nevstoupila, ani jej z dáli nepozorovala a ani tak nehodlám někdy učinit. Proto srovnávám DK opravdu jenom s ní samou a konfrontuji dnešní stav s tím, do jakého jsem před 4 lety přišla. Tato konfrontace vyznívá v mém pohledu stejně, jako ta vaše, jenom bych to nedovedla tak kulantně popsat, a to kvůli svému naštvání nad tím, jak jeden hezký, příjemný i užitečný, doslova - z hlediska vzdělávání, rozhledu, možné kultivace jazyka atd. - záslužný projekt vlastním přičiněním svého tvůrce upadá, podléhá uniformitě, očividně se komercionalizuje .... Co mě na tom mrzí nejvíce, je nízký, až mizivý počet těch, kterým to vadí. Značí to totiž, že úpadek se stává standardem, a to je pro každé společenství, nejen knižní, cesta do záhuby.

siena
06.08.2017

Vzhledem k nemožnosti, jak je i v článku zmíněno, dát najevo srozumění s Vaším zamyšlením, činím takto...Střízlivé a věcné shrnutí pocitů zajisté mnohých uživatelů...

VladiKlaisner
06.08.2017

Jsem zde teprve 4 měsíce a tak se zatím hledám a seznamuji s tím jak všechno funguje. Nemám profil na žádné sociální síti a ani po tom netoužím, a než jsem přihlásila do DK chvíli jsem váhala.
Co mi DK dala: našla jsem zde lidí s nimiž mohu diskutovat na stejné téma a které bych jinak v reálném životě nepotkala. Nacházím zde knížky, které by mne nenapadlo vzít do ruky. Bohužel práce s databází jako takovou, tj. vkládání knih, autorů aj., mne zatím trochu uniká, což mne mrzí.
Co mi DK vzala: zjistila jsem, že i sem píší lidé ne úplně bez úmyslu se zviditelnit. Lidé, kteří ostře brání svůj názor a napadají ostatní, kteří s nimi až zas tak nesouhlasí. Ale to už je život.
Co mně překvapilo je, kolik mladých lidí dneska čte celkem kvalitní literaturu.