Číst od prostředka se nevyplácí.

blog

05.10.2013 v 07:18 / Walkyrka (475 views)
Číst od prostředka se nevyplácí.
Mám rozečtenou knihu od R. A. Salvatoreho. Rubínový klenot, poslední z trilogie Planiny ledového větru, šestá ze série knih legenda o Drizztovi. Nevím kolik z vás zná onoho zmíněného spisovatele, ale já mám jeho tvorbu v neskutečné oblibě. Připomíná mi to hezké chvilky, které zažívám při setkání s přáteli. Abyste tomu rozuměli, máme skupinu hráčů Dungeons and Dragons, jinými slovy se naše skupina hrdinů potuluje po světě, ve kterém žije i Drizzt, což samo o sobě napovídá, že Salvatore čerpá inspiraci právě z těchto setkání. Ne, Salvatoreho neznám a ani s námi nehraje. Fanoušku těchto RPG stolních her je nespočet po celé planetě a stále jich přibývá, ale to sem nepatří. Chci článkem reagovat na komentář u jednoho z děl. Právě rubínový šperk si vysloužil jediný komentář a smutné hodnocení jako odpad. Budiž každý z nás má právo na svůj názor a každý z nás ho může svobodně projevit, ale knize bylo vyčítáno, že hrdinové během svého putování nalezli magické zbraně, že se po mnoha bojích jejich styl boje natolik vybrousil, že jsou téměř neporazitelní ( pán uvedl nesmrtelní ) a že dokáží porazit i mocného nepřítele. Podíváte-li se blíže, zjistíte, že onen pán vůbec nemá ponětí, že před touto knihou jsou ještě další čtyři, píši správně čtyři, protože tento „znalec“ si přečetl pátý a šestý díl a uniklo mu, že je i jednička, dvojka, trojka a čtyřka. Chápu rozhořčení, které jej muselo potkat, ale není to vinnou knihy, nýbrž jeho počínání. Je přece jen logické, že se hrdinové vyvíjejí a troufají si na mocnější a mocnější nepřátelé. Vyčítat někomu, že se po hodinách a hodinách boje a zkoušení sama sebe se vyvíjí je stejně absurdní jako vyčítat člověku, jenž se roky učí angličtinu, že po deseti letech umí mluvit plynulým jazykem a nepoužívá stále do kola klišé fráze ze základní školy. Co to má za smysl číst příběh od prostředka? Znám krásné rčení: Je lepší působit jako pitomec, než otevřít ústa ( v tomto případě sednout za klávesnici ) a rozptýlit všechny pochybnosti. Omlouvám se. Už jsem zase kousavá. Dobře si to uvědomuji. Jenže jak někdo může kritizovat, mimochodem velmi čtivou knihu, bez znalosti dějové linie. Je to to samé jako kdyby vám do firmy přišel nový pracovník a hned druhý den vám začal kritizovat vaše zaběhnuté a fungující postupy jen kvůli tomu, že za ta léta ,co je používáte, jsou dotažené téměř k dokonalosti.

Komentáře (5)

vic11
15.10.2013

Samotnému se mi stalo něco podobného u knihy Ozvěny cti od Davida Webera, četl jsem druhý a pátý díl a pak tuhle knihu. Začíná popravou hlavní hrdinky což mě docela překvapilo... po pár stránkách se to vysvětlilo... ale i tak

Rocker-Tialk
07.10.2013

Tak můžu říct, že s tímhle "čtením od prostředka" mám jistou osobní zkušenost. Například jako dítě jsem Potterovskou sérii začal číst od 3. dílu, následně jsem se pak k prvním dvěma vrátil, ale jediné, co mi trochu vadilo bylo, že jsem neznal reálie tamního světa, tudíž jsem se v knize v prvních kapitolách dost ztrácel. Mohu říct, že tahle série rozhodně není psána tak, aby si čtenář mohl přečíst třeba jen jeden díl, aniž by znal ty předchozí, a pobral to všechno. Jinak já obvykle, než se pustím do neznámé knížky, tak ji prolistuji, přečtu si názvy kapitol, otevřu je někde uprostřed, přečtu si pár odstavců, pak ji otevři na začátku poslední kapitoly a taky si přečtu pár odstavců, pokud po některém z těchto kroků nevrátím knihu zpět do regálu, tak si nalistuji první stranu první kapitoly a pustím se do čtení. Takovouhle proceduru dělám hlavně proto, že chci být připraven na to, že má kniha někde uprostřed pár nudných pasáží (nebo mě dovede chytnout na pár odstavcích nějakou zajímavou scénou), a taky proto, že když má trapný klišé konec, popřípadě nějakou sentimentální závěrečnou kapitolu, tak se mi to snad ani nechce číst.

WEIL
06.10.2013

No, někdy se číst odprostředka může i vyplácet.
Já si něco, čemu moc nedůvěřuji, že by mě zaujalo, tak prolistuji, a když se mi to zalíbí, tak pak se vracím dozadu. I když ve svém věku, už neočekávám nějakou literární bombu, která by mě pořádně probrala. Už je to dávno, co jsem měl nějaký silný literární zážitek.

Walkyrka
06.10.2013

Skeeve: Bez D&D by nebyl můj život úplný :) Někdo chodí v neděli na pivo, my hrajeme.

Skeeve
06.10.2013

Pěkný článek. Jen jak jsem viděl titulek, řekl jsem si: "který blbec by četl knihu od prostředka?" - a ještě něco... Ach, kde jsou ty léta, kdy jsem se toulal světem D&D....