Čest a slávu p. dr. Kouteckému nejen z výprodeje

Čest a slávu p. dr. Kouteckému nejen z výprodeje
V minulých dnech se sociálními sítěmi, médii i tištěnými slovy rozběhla zprávy o úmrtí osobnosti, pana doktora Josefa Kouteckého, který v nelehkých časech postavil českou dětskou onkologii na zelené louce a naslepo se snažil pomáhat smrtelně nemocným dětem metodou pokusu a omylu.

Na jeho "oddělení" sestávající se z několika málo želených vrzavých postelí, mu na jeho naléhavé výzvy posílali pediatři z celé československé země děti, se kterými si nevěděli rady a jeho jméno bylo bohužel v těchto smutných časech spojeno hlavně s beznadějí.

Ke Kouteckému se totiž chodilo umírat...

Dokázal však zdánlivě nemožné a svým neutuchajícím nadšením, workoholismem pro dobrou věc a minimální potřebou spánku zahájil dlouhou cestou oboru, který je smutný, ale zachraňuje životy a lidé, kteří v jeho rámci pomáhají nešťastným rodinám, dokázali a stále dokazují zázraky.

Odešel velký člověk a svou pílí dokázal odložit odchod mnoha jiných.

Co to má společného s knihami? Dost...

Pak dr. Koutecký totiž nebyl "pouze" lékař, ale i autor, vypravěč a velmi společenský člověk a za jeho života vyšly jeho knihy i mimo lékařství, kde sice vzpomíná na mnoho smutného, ale svou filosofií dokázal vyvolat úsměv na tváři a jeho moudrost přetrvává.

Proč z výprodeje? Není to hanlivé, to nikdy. Je to shrnutí faktu. Jeho autobiografii, kterou vydalo skvělé nakladatelství Academia, jsem sehnala ve všeobecně známé síti prodejen s velmi levnými knihami, za, chvíle napětí, 19 korun. Ležela tam zaprášená a mě chvíli trvalo pochopit, že ta kniha skutečně stojí méně než snídaňové pečivo plněné čokoládou.

Tou dobou ve mě velice levné knihy vyvolávaly nedůvěru, i tak jsem objemný svazek přečetla a prožila vyprávění o síle, vzdoru, naději, bolesti a neuvěřitelné vůli pomáhat. Pan doktor patřil mezi vzácné osobnosti a jeho dílo bylo a je tak obrovské, že nikdy nebudu mít dost slov obdivu.

Kniha byla úžasná, těžká témata, jako těžce nemocné děti, jsou stále vyhledávána, proč 19 korun?!

Pak jsem pochopila. Kniha je psána doktorem, který jako doktor i píše. Nečitelnost vymazala tiskárna, ale odbornost panu doktorovi nikdo neupře a kniha, i přes krásné myšlenky a inspiraci, není určená masám. Alespoň základní povědomí o biologii lidského těla a patologii je nutné mít a normální smrtelník bude mít problém už s přečtením úvodu.

Požehnala jsem svému rozhodnutí studovat veterinární prevenci, protože i středoškolská patologie byla k tomuto účelu dostačující.

Díky tomuto faktu jsem poznala pana dr. Kouteckého několik let před jeho smrtí, seznámila se s jeho úžasným dílem a věděla v den jeho smrti, jak velká ztráta to byla.

Díky výprodeji za 19 korun...

Nemíjejte proto knihy za velmi nízké ceny, často se v nich skrývají poklady, které Vás seznámí s osobnostmi, jaké by jste nečekali.

Sice mě mrzelo, že vzpomínky tak velkého člověka jsou za cenu tak malou, na druhou stranu, díky tomu se mohou dostat tam, kde by to jinak šlo jen stěží. A to je důležité.

Děkuji za pozornost.

autor: katy238 · 12. července v 15:07 · přečteno 90x

Komentáře (0)