Český autor nebo zahraniční „bestseller“?

blog

29.05.2015 v 08:20 / marcuswang (649 views)
Český autor nebo zahraniční „bestseller“?
Nevím jak vy, ale já mám problém vybrat si, co číst. Vstoupit do Luxoru a rozhlédnout se, je šokující chaos. Největší reklamu nemá kvalita, ale jakákoli nuda, které někdo zaplatí cestu vpřed. Nejprofláknutější jsou „bestsellery ze západu“, které tlačí česká „prestižní“ vydavatelství. Ty bychom měli číst! Vybrali je pro nás experti, kteří to s námi myslí dobře. Ha ha…
Shodou náhod jsem objevil, že jedna nová česká autorka vydala dvě knihy. První pod svým, zřejmě dívčím jménem, které nelze vyslovit a druhou pod ryze českým. Kterému byste dali přednost?
Já mám raději exotiku, než se držet za humny máminy sukně. Rozhodující je žánr a název knihy, který napoví. Grafika obálky je k ničemu, jen mnohdy poplete.
Čemu dáte přednost vy?

Komentáře (8)

marcuswang
13.06.2015

Děkuji všem, kteří se zastavili v dobrém úmyslu či ve zlomyslném sarkasmu.
Palivo: Ač to k tématu nepatří, musím reagovat. Ano, polštář jsem ke knize přiložil, abych něčím zaujal. Je nafukovací, snese max. 120kg. Protrhnul se pod vámi? Kniha je plná příběhů a situací, které se vám (dle vašeho rozhořčení) nestaly a nikdy nestanou. Je mi líto, ale všem konzumentům se zavděčit nemůžu!

Kubasino
09.06.2015

Ono se to má takhle: knihy ze "západu" už jsou prověřeny tisíci čtenáři a tak je logické, že je převezmou prestižní vydavatelství. Mimochodem ty uvozovky ve slově prestižní nejsou na místě. Argo, Baronet, Talpres a další. mají jistě velkou váhu a renomé. Přebírání prodávaných knih ze západu je především z ekonomických důvodů (co si budeme nalhávat), nicméně jistou dávku kvality přinášejí také. Divil byste se, ale ani baner o velikosti stodoly nezaručí vysoké prodeje (viz. Levně a chutně vaříme s Novou). Jistě, hodně lidí se nechá zlákat, ale troufám si říct, že dobrá kniha si i bez mohutné kampaně cestu ke čtenáři najde. Nakonec častokrát stačí jedna povedená kniha a už se čtenáři shání po další. Já třeba problém vybrat si knihu nemám. Chce to jen vyhradit si více času a pečlivě si vybrat. A jestli je to český autor nebo zahraniční?. Na tom mi nezáleží. Kvalitní knížky se dají nalézt z obou sfér. Střídám pak klasická knihkupectví a antikvariáty.

Palivo
07.06.2015

Tento blog je opravdu vtipný, vezmu li v potaz, že pan Wang nadává na to, že si někdo zaplatí cestu vpřed a využije svých peněz k propagaci. Nadává totiž stejný pan Wang, který na podzim nasypal penízky do těch stejných marketingových peněženek, aby jeho sračková kniha společně se sračkovým nafukovacím polštářkem byla vystavena na očích.

Doufám, že jste se při psaní tohoto blogu cítil aspoň trochu jako kretén. Jestli ne tak gratuluji, dosáhl jste nového levelu pokrytectví.

Marika Vanova
04.06.2015

Já jsem člověk, kterému se i obal knihy musí líbit, aby mu lahodilo čtení, také někdy udělám i nějakou tu výjimku...
Čemu dám přednost?
Když už, tak toho Zoufalce, ale já si nejdřív pročtu o čem to vlastně bude a to rozhoduje. Ale nekoupila bych si to, to už musí být KNIHA, mám raději knihovny.
A také jsem teď v období, kdy bych si přečetla nějakou pěknou knížku od české autorky o českém životě ze současnosti, ale zatím jsem nevybrala.

Raksa.A
01.06.2015

Koka, máš pravdu. Pravděpodobně přijdu o literární klenot století, ale ani jedné z obou knih bych se nedotkla ani koštětem.
A představ si, že tady v bazaru je od Erskina Soukromý život Heleny Trojské za lidovou cenu. Kdybych ji neměla na čestném místě, už kupuju!

Koka
01.06.2015

marcuswang - zřejmě si chtěl poukázat na něco, co ani DK nereflektuje, a sice že jistá jedna paní vystupuje na knižním trhu jako dvě osoby, dvě různé spisovatelky. Pokud je to tak a víš to jistě, doporučuji, abys přes nahlašování oprav požádal moderátory DK o sloučení těch "dvou spisovatelek", protože do DK jsou vloženy každá sólově.
A komu dám přednost? Naštěstí, ty obálky i názvy obou jsou tak odpudivé, že mi nehrozí, že bych si vybrala co jen jednu z nich. A českost či "zahraničnost" s tím nemají co do činění.
A protože máš problém, co si vybrat ke čtení, doporučuji místo NeoLuxoru navštívit raději nějaký hodně zapadlý antikvariát - tam se najdou poklady! Anebo odjeď do opravdového Luxoru, tam jsou poklady též :=))

Tajnůstkář
31.05.2015

Tak trochu, no spíš hodně jsi mi promluvil z duše. Vydávání knih je byznys. Píšu vydávání, né psaní.
Pokud své knize nedokážeš zajistit patřičnou, spíš bombastickou reklamu, tak jsi napsal knihu pro své potěšení, třeba pro splnění svých snů, tedy když pro čtenáře, tak pro širší okruh svých známých a snad i jejich známých. Všeobecně na rozhodování jestli český (málo známý) autor nebo zahraniční bestseller už nemůže dojít. O tvé knize se nikdo nedoví.
Vaše otázka: Čemu dáte přednost vy?
No já těm zahraničním.
Dobře mi tak.
Třeba je to pomsta, že před tou mou dají ostatní přednost těm zahraničním.

nokid
29.05.2015

Vpodstatě souhlasím s Tvými názory. I když je možná dobře, že i odborná literatura je balená dnes zpravidla v atraktivní obálce.
Při výběru se snažím dozvědět co nejvíc o obsahu knihy, pokud jde o beletrii tak i o autorovi a jeho stylu. Jsou autoři - ale i překladatelé - které po přelouskání dvou tří stránek znechuceně odkládám a naopak.
Ale proti gustu...