Božena Němcová, Babička

blog

01.05.2013 v 20:43 / HTO (1459 views)
Božena Němcová, BabičkaZapsáno tak přesně, jak to jen šlo. Dnešní sen.

(Pro zájemce o jiný pohled na Babičku lze doporučit knihu S vyloučením veřejnosti, kde se nachází text Babička po pitvě.)


Několik týdnů po svém příjezdu na Staré Bělidlo rozdala babička každému několik papírů a požádala všechny o slohovou práci na téma „Jak babička pomáhá lidem na Starém Bělidle“. Jediný Viktor odevzdal papíry počmárané nesmyslnými kresbami, protože na babičku kašlal, a ta mu dala okamžitě znát, že v románu není vítán. Viktorovi to bylo úplně jedno – šel do nejhlubšího lesa, kde bylo o sto let míň, a kráčejíce bok po boku s ruskou myslivnou – zároveň myslitelkou a lovkyní – mluvili o tom, jak to bude krásné, až bude Lobačevskij přicházet na neeukleidovskou geometrii. Pak si Viktor řekl, že lidé jsou hrozní a že na ně nemá náladu, strčil si do nosu betonového hrocha, červenou kuličku a dvě uzené makrely a šel si sednout na splav naproti Viktorce. Zpívali spolu blues a většinou se báječně doplňovali, ale občas měla Viktorka pocit, že jí to Viktor kazí. Aby se rozhodlo, kdo má pravdu, následoval boxerský zápas, který vždy trval tak dlouho, že se musel rozhodovat po starořeckém způsobu: každý ze soupeřů musel přijmout ránu, aniž se kryl; o pořadí rozhodoval los. Viktor ho vždycky prohrál a ránu nikdy neustál: býval by byl na staré Řeky pořádně naštvaný, ale vzhledem k tomu, že ze splavu spadl pokaždé po hlavě rovnou do orchestřiště, které bylo přímo pod ním a kde už byl Mistr Eckhart, s nímž nesmírně rád rozmlouval, byl vlastně z takového výsledku vždycky šťastný.


Fotka makrely je ode mne.Komentáře (10)

HTO
08.05.2013

To je v pořádku.

A moc děkuji.

WEIL
07.05.2013

Přehlédl jsem, že šlo o sen.
Jsem totiž od HTO zvyklý, na ty nejzajímavější a nejpodnětnější články, které se tady na DK vyskytují. A najednou tohle...No ale sen, je sen.

HTO
05.05.2013

Ikkju: díky, to mě těší!

Stammeli: to je dobré zasměrování, děkuju – je tam jasná výpůjčka z Ladislava Nováka (z knihy, kterou jsem musel při psaní této věty vložit: http://www.databazeknih.cz/knihy/zavrate-161744 ).

antheo, tenhle sen se mi zdál několikrát po sobě, soudím, že vyloženě chtěl být zapsán... a ten zážitek z dětsví je pozoruhodný!

anthea
03.05.2013

Tak já jsem myslela, že mám dlouhý sny a že si je docela pamatuju, ale tohle bych dohromady nedala. Tak podrobné ty noční "filmy" nemám :-) (když jsem byla malá, tak jsem po probuzení prý brečela, že mi skončil film :-))

Stammel
03.05.2013

Nikdy jste se nepochlubil, že Vám scénáře snů píše Woody Allen...

Ikkju
03.05.2013

:D Výborná jízda, sen mě vyloženě rozchechtal!

HTO
02.05.2013

Díky. Asi mám štěstí, že jsem tomuto vnucování odolal natolik, abych si Babičku v dospělosti s chutí přečetl. Copak to asi bylo za Viktora... Ale deska, kde jeden interpret je šílený a druhý snový, to by bylo na mne asi moc...

Rocker-Tialk
02.05.2013

Už jen proto, jak protivný mi je "Babičkovský" kult vštěpovaný mi do hlavy od druhého stupně základní školy, dávám palec nahoru (rozumějte klikám pro přidání hlasu). A přidal bych i další, kdyby to šlo! Víte za co? No za toho Viktora s Viktorkou zpívající blues. Říkám vám, kdyby vydali desku, okamžitě si ji koupím, to by muselo být něco!

1