Almanach knihprodejců - Třeba první list

blog

13.07.2014 v 21:34 / pfa (713 views)
Almanach knihprodejců - Třeba první list
Často a rád prodírám se knihprodejnami a antikvariáty, a to hlavně díky faktu, že většina z nich má dnes již internetové stránky a je to tak dosti jednoduché, pohodlné a hlavně rychlé a výhodné. Pravda, některé jsou lepší, jiné poněkud zaostalé, ba chatrné - tedy myslím ty stránky, ovšem pravda, v podstatě to sedí i na ty obchody a antíky - nicméně žádané publikace se dají najít a vybrat opravdu pohodlně.

Jiná věc je kvalita jednotlivých prodejen, hlavně pak antikvariátů a nepatrná není ani skutečnost, kam a jak ženou ceny některé z nich. I tady je to jak s elektronikou, oděvy či potravinami. Vlastně se vším zbožím tady u nás. Někdy je těžké se orientovat hlavně ve smyslu spolehlivosti a kvality, a proto bych si dovolil několik dobrých, vyzkoušených a spolehlivých dodavatelů písmenek zde soustředit. Jedná se tedy výhradně o ty pražské, ale tak třeba se přidáte s dalším regionem, a vytvoříme takový přehledný almanach dobrých a kvalitních obchodů. Je mi jasné, že to, co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat jinému, ale myslím, že mé zařazené subjekty jsou objektivně dosti spolehlivé...

Neřadil bych zde uváděné obchody do nějakých pořadových tabulek, jen bych si dovolil vyzdvihnout dvě knihprodejny a dva antikvariáty. Všude platí, že koukat a rozhlížet se je potřeba. Když se řádně
a v klidu rozhlédnete po několika stránkách, můžete zpravidla dosti ušetřit.

Knihkupectví Neoluxor, obzvláště pak Palác knih (svým rozsahem) na Václavském náměstí, nabízí asi nejkomfortnější obchod, neboť v podstatě všechny tituly máte přímo před sebou a můžete si je vesele ošahávat, prohlížet a kochat se jimi na místě a na živo. I internetový obchod nabízí širokou škálu publikací a online objednávka je zpravidla levnější. Když pak máte možnost osobního odběru v paláci, není co řešit. Nabízí někdy i dobré a vybrané tituly velmi velmi levně. Když trpělivě hledáte a obhlížíte častěji, můžete narazit na slušnej kauf. Ceny publikací jsou jinak řekl bych standartní.

Knihkupectví Levné učebnice se stále rozšiřuje a rozvíjí a nabízí opravdu asi nejlevnější publikace. Jsou k dispozici hlavně přes internet, i když nedávno byla otevřena na pražských Hájích i poměrně slušná kamenná základna. Zde je možný i osobní odběr, takže pro Pražáka další komfortní služba.
A kvalitní. Rychlá a spolehlivá objednávka je tu standartem.

Další ověřená a spolehlivá knihkupectví, jak internetová, tak minimálně s možností odběru, nesou následující řádky. Vezměme je abecedně.

Academia, nakladatelství
Argo/Dokořán, nakladatelství
AZ knihy
Bux.cz (Knižní klub)
Dům knihy (Kanzelsberger)
Fišer
Jota, nakladateství
Knihy Dobra
Paseka, nakladateství

Nerad bych odsouval všechna ostaní knihkupectví na nějakou jinou kolej, jistě by některým uvedeným mohla konkurovat, ale tady mám prostě nejvíce zkušeností, a to těch dobrých, a také pokud se zde nějaké obchody neobjevily, jsou patrně obecně dražší, takže není důvod (pro mě) je navštěvovat. To jen pro úplnost. I když jedno opravdu negativní knihkupectví, respektive nakaladatelství zde nemohu nezmínit.

Jedná se o produkci z dílny vydavatele Dobrovský, s.r.o., respektive edice Omega.
Tak kousky z této produkce rozhodně nedoporučuji a raději sáhněte po starších vydáních, či zkuste u svého vysněného titulu nějaký z antikvariátů. Z vlastní zkušenosti opravdu varuji před tímto barbarem mezi nakladateli.

Podobně je tomu i u antikvariátů. Nejen cena je zde zásadní, ale hlavně stav publikace a k němu korespondující cena. Také samozřejmě jaksi váha publikace. A nemyslím samozřejmě tu fyzickou.
Dva velmi dobré antíky pochválím hned v zápětí, za zmínku ale také stojí internetový odkaz muj-antikvariat.cz, kde najdete takové rozcestí za hledanou knihou, jež navede vás na správnou nebo také ne zrovna šťastnou volbu konkrétního obchodu.

Antikvariát 11, můj nejoblíbenější, má velikou základnu starších a vzácných publikací, výbornou základnu má i v odborných knihách, je spolehlivý, stavy publikací souhlasí s avizovanými a ceny jsou zpravidla také příjemné. Většinou nejsou skladem v obchůdku (tento antík má tedy dokonce čtyři obchůdky, nepletu-li se), ale většinou druhý den po objednání jsou knižní poklady už ve vašich rukou.

Antikavriát Dva antikváři ve Vršovivích nabízí také dosti titulů, i těch odborných, a stejně jako předcházející obchůdek je spolehlivý, rychlý a stav odpovídá avízu i ceně.

Obzvláště u antikvariátů je jaksi obchod na dálku dosti problémový, ale stále více obchodů nabízí výstižný popis. Ovšem některé ceny a stavy publikací jsou poněkud neodpovídající. No stačí se dívat a porovnávat a do některých obchodů není třeba chodit. Ať se tam do kouzla knih ponořují sami...

A vlastně uvedu ještě jeden dobrý, ba velmi dobrý, antikvariát. Tím je bazar na této Databázi knih.
Už mám odsud dva úžasné poklady a s rychlým a bezproblémovým obchodem.

Ovšem i tady jsem mou studií narazil na pár, řekl bych, vykuků, kteří vidí, nebo cítí, za knihou slušný byznys, a jejich nabídky naprosto neodpovídají skutečnostem. Tak nakonec, když to chtějí zkoušet. Jen se nenechme polapit jejich hamižností. Mám chuť některé přímo jmenovat, ale odolám pokušení. nakonec, blbej prodává, vůl mu to kupuje...

A tak třeba i proto někdo založí další, již druhý, list do budoucího, zatím tedy imaginárního, almanachu spolehlivých knihprodejců...


pavelfrana

Komentáře (12)

binysek
28.07.2014

Antikvariát Melcer, Antikvariát Smíchov, Antikvariát Korunní, Antikvariát Boskovice (nemá stránky),¨Knihovna Klatovy,

pfa
16.07.2014

Děkujeme tipu ze severu.

Jinak ceny a asi hlavně v antíku (i když v obchodech s novými publikacemi jsou také slušné rozdíly) samozřejmě nemusí být za pár drobných. To jistě ne a také beru v potaz, v určité hladině, dodržování jakéhosi používaného fair trade, obzvláště u odborných a "vzácných" knih (pro mě tedy může být a bývá vzácná i publikace za několik desítek korun). Ovšem mám veliké zkušenosti s obrovskými rozdíly cen u publikací, které jsou "běžně" sehnatelné v antíku, a tedy bez problémů a jasně porovnatelných, nemluvě o tom, že těm cenám naprosto neodpovídá stav publikace. Proto jak říkám, koukejte, rozhlížejte se a porovnávejte. Nyní máme k dobru už i pěknou sbírku námi doporučených i nedoporučených prodejců. A bohužel se s takovým podivným trendem - občas - setkávám i zde v bazaru, kdy někdo nabízí publikaci, která je běžně k dostání v obchodě, a to za nehorázně vyšší cenu než samotný nakladatel, či obchod a to i s poštovným. Tak to mně vadí a vytáčí nejvíce.

Jinak je podle mě samozřejmě dosti relativní, jaká kniha či titul je drahý či levný. Ponejvíce jde zase hlavně o tituly už z bazaru, či antíku. Záleží v neposlední řadě na tom, jakou hodnotu má pro konkrétního uživatele. Já třeba plně nevyužiji potenciál dívčího románu, či detektivky, někdo jiný má to samé zase s vesmírem nebo třeba okultismem a podobně. A tak knížka, která je pro jednoho relativně k ničemu, může druhému za několik desítek až stovek peněz udělat netušenou radost...

Takže, abych znovu navázal, ano, nechť antikváři svítí a topí, ale někteří si budou za chvíli topit tak maximálně těmi knížkami s nesmyslnou cenou...

siena
16.07.2014

Já bych měla tip ze severních Čech:
Antikvariát Luboš Růžička (Most) , http://www.ruzicka-antikvariat.cz/
Pan antikvář je velice milý, vždy ochotně poradí a případně nabídne i další knižní poklady, které by vás mohly zaujmout. Objednávka byla vyřízena rychle, knihy přišly pečlivě zabalené a ve stavu, který odpovídal popisu.

A obecně ceny? Nemyslím si, že by knihy, ač jsou z antikvariátu, musely být za "desetikorunu", a že když se zdají být vyšší, tak se hned dotyčný chce obohatit...jak už jsem někde jinde tady četla, i antikváři musí svítit, topit a platit nájem...

Dáma s hrnstjm
15.07.2014

pfa: Ano, přesně tak, antikvariát U Slona. Před pár lety byl otevřen ještě antikvariát zaměřený na sci-fi a fantasy, ale velmi brzy byl zase zavřen (nedivím se, byl dost pochybný).

goldiex
15.07.2014

Souhlasím s chválou Neoluxoru, i já do Paláce knih chodím ráda a vždy si z široké nabídky knih vyberu.

K antikvariátům bych přidala jeden internetový, s nímž mám výborné zkušenosti (výběr knih a jejich popis, ceny, komunikace, rychlost dodávky) - http://www.antikvariatlovosice.cz/ .

pfa
15.07.2014

Děkujeme Olomouci i Písku :-) Já pečlivě sbírám listy a zakládám...
PS: Vážně je v Písku jen jeden antík? To je ten U slona?

Jo a ještě určitě musím přidat k dobru antikvariát Judaica, na pražském Josefově...

Dáma s hrnstjm
15.07.2014

Já můžu akorát tak doporučit www.dobre-knihy.cz, se kterými mám ty nejlepší (a nejlevnější) zkušenosti.

Jinak můj Písek - velká bída :( Na 30 tisíc obyvatel máme pouze jeden antikvariát, který už ani nevykupuje, jen velmi draze prodává. V městské knihovně se sice prodávají vyřazené knihy po desetikoruně, ale obvykle jde buď o naprosté kraviny, nebo o úplně zdemolované exempláře. Spásou se pro mě stal charitativní obchod "Nepotřebné věci" (více kdyžtak na mém profilu, včetně odkazu), kde se prodávají za minimum darované věci a výtěžek jde na konkrétní zdravotní pomůcky pro konkrétní osobu s handicapem. Jsem tam známá firma, knihy obhlížím jednou týdně a mám spoustu úlovků.
Pro regionální literaturu, kterou nelze koupit na Dobrých knihách, chodím zásadně do knihkupectví Elim pod kostelem, kde je velmi přátelská atmosféra.

Monicay
15.07.2014

Já přispěji za Olomouc.
Do antikvariátu ráda chodím na adresu Palackého 7 - až teď jsem si všimla, že mají i webovky: http://www.antikvariat-ol.cz/ Chodím zatím jen do kamenné prodejny, takže informacemi o spolehlivosti webu nemůžu sloužit. V obchodě ale mají ceny příjemné, u většiny knih se pohybují od 60 do 140 Kč. Je blízko centra, prostředí je příjemné a vždycky tam najdu něco zajímavého. Mají beletrii, naučnou, školní literaturu a minule jsem si všimla i cizojazyčných publikací.
Dále pak v Olomouci ráda navštěvuji Levné knihy, které jsou od antikvariátu na Palackého příjemně blízko - nevýhodou tohoto uspořádání ovšem bývá moje nepříjemně prázdná peněženka.
Posledními olomouckými knižními zastávkami jsou za mě prodejny Neoluxuru v galérii Moritz (bývalý Prior) a v OC Olomouc City. Obě jsou příjemné a já v nich ráda nakupuji, personál nápomocný, mívají akční slevy.
Přes internet objednávám knihy z bux.cz a často se také rozhlížím tady na databázi knih.

1