A prý, že dnes nikdo nečte!

blog

19.11.2013 v 15:17 / LucieRej (1230 views)
A prý, že dnes nikdo nečte!
Je mi záhadou, že tak často narážím na věty typu "Dneska už nikdo nečte.", "...skoro nikdo nečte." nebo moje oblíbená "Dnešní děti už vůbec nečtou."

Není to tak dlouho, co jsem pronikla do bloggerské knižní komunity, ráda se vykecávám o knihách, tak proč to světu nesdělit na blogu. Moje překvapení bylo obrovské, tolik knižních blogů plných recenzí, až se z toho točí hlava. Některé opravdu na vysoké úrovni, některé o něco méně, ale to nevadí. Každý se nakonec najde nějakého čtenáře. Proti gustu žádný dišputát, že? A že některé mají stovky a stovky čtenářů = knihomolů (samozřejmě).

Jenomže, a tím se právě chci dostat k poslední větě úvodu, jsem se nestačila divit, kolik těch stránek vedou teenegaři nebo dokonce i děti. Před pár dny ke mně zabloudila jedenáctiletá slečna, která aspiruje na spisovatelku a snaží se vypsat v recenzích a čte jak blázen. A musím říct, že ten potenciál v sobě má. A není jediná. Někdy mám pocit, že se na mě někdo domluvil, a já pokaždé narazím na stránky mladých slečen (zajímavé, že na chlapce jsem doposud nenarazila :D). A pak mi někdo tvrďte, že děti nečtou. Oni o tom dokonce i píší. A že někteří to spisovatelské střevo mají velké.

Další příklad vidím v knihkupectvích. Za posledních pár měsíců, kdy si se mnou osud nepěkně hrál, jsem si našla terapii v podobě návštěv knihkupectví. Chodím si tam, rozhlížím se, nasávám inspiraci, občas něco koupím (ach, to následné blaho) a někdy se ani nemůžu protáhnout uličkou, kolik je tam lidí. A co teprve když jsou slevy, to připomíná knihomolské tažení.

A kdyby ty lidé opravdu nečetli, copak by ještě existovali knihkupectví a velmi úspěšná knihkupectví? Nejspíš ne. A rozhodně by se nesnažila knihy přizpůsobit dnešní moderní technologii.

Je mi jasné, že čtenářská komunita se nikdy nevyrovná například té počítačové, či internetové, jak chcete, ale tvrdit mi, že lidi nečtou? Stačí se rozhlédnout kolik je lidí tady. A sympatických lidí, moderních lidí. Čtení rozhodně není jen pro minulé generace.

Možná by občas stačilo otevřít oči a zkusit si rozšířit obzory :)

No, to je takový můj jeden názor, který mi vrtal v hlavě, snad to nikomu nebude vadit, že jsem se tady vypsala. A třeba mi i sdělte váš názor, kam si myslíte, že se knihy ubírají, mám já jenom růžové brýle nebo to s nimi vážně není ještě tak zlé, jak si někteří myslí?

Komentáře (16)

Lolaniky
16.12.2015

Hezky napsané je pravda moc mích kamarádu nečte a štve mi to

Barilac
27.12.2013

Okolí nečte? Čas změnit lidi kolem sebe.

Slávka 1970
07.12.2013

Ale čteme a i děti čtou! Neboj :-)
Naopak, mám kolem sebe stále více a více lidí, kteří ruší televizi!

rusalka123
07.12.2013

Luciga: Souhlasím že to je trochu na takovém tom nastavení rodiny. U nás je to to samý. Rodiče teď už moc sice nečtou, protože nemají čas, ale se sestrama nás k tomu celkem vedli, takže teď čteme dost všechny 3.

Jinak ale podle mě máte pravdu vlastně všichni - někdo má prostě to štěstí, že v jeho okolí je čtenářů spousta a někdo je zase třeba jeden ze dvaceti... Takže je podle mě zbytečný se dohadovat, jestli je tenhle článek pravdivý nebo není. Autorka má nějakou zkušenost - přece si to nevymyslela - ale to neznamená, že někdo jiný nemůže mít zkušenost jinou.

Luciga
28.11.2013

Ne vždy je to pravidlem, ale v mém okolí platí následující - pokud si doma čtou rodiče, pak ve většině případů čtou velmi rádi i jejich děti. No jo no, příklady táhnou... a tohle je setsakra dobrý příklad :o). Ano, moji kluci by také raději trávili čas u pc nebo tv, ale když je večer zaženu do postele a jim se ještě nechce spát, tak vždy sáhnou po knize resp. po komiksu ten mladší (je mu teprve 5) nebo si nechá předčítat. A už teď mluví o tom, že potřebuje jít do školy co nejdřív, aby si ty knížky mohl číst sám.

WEIL
25.11.2013

Číst a porozumět textu.
Bez obojího texty nemohou existovat.

A čtou ti, co jim kniha přináší zážitek. A ten je vede k hledání dalších informací.

A čtou taky ti, co musí, neb je škola k tomu nutí.

A dokud zde bude člověk, tak i tahle kategorie, čtenáři, bude existovat.

DK197
24.11.2013

Porovnávat procentuelní zastoupení čtenářů a nečtenářů v populaci si netroufám... bůhví jak to je. Možná by stálo zato vytvořit nějakou studii.
Každopádně o těch pocitech "že dneska nikdo nečte" je to spíš tak, že záleží v jakém prostředí se člověk pohybuje. Na základce a částečně i na střední mi to tak taky připadalo. Ale teď kolem sebe sdružuju čtivce a je mi fajn, protože si o knížkách mám s kým popovídat. :-) Jak se píše v článku, v reálném světe to tak někdy může vypadat, ale blogová komunita ukazuje, že čtenáři ještě nevymřeli! Hurá. :-)

Azizi
24.11.2013

LucieRej ja to vnímam podobne :) Nezdá sa mi, že by až tak málo ľudí čítalo, najmä mne blízki ľudia obvykle milujú knihy už od detstva a čítajú dosť. A neviem, možno to ani nie je tak celkom náhoda? Keďže ja osobne som skôr taký hĺbavejší introvertný typ, idealista, nemám rada povrchnosť... Tak v niektorých smeroch možno lepšie vychádzam s podobne založenými ľuďmi. A tak nejak mi to skôr sedí na čitateľov. Ale aj keby na tom náhodou niečo bolo, určite sa to samozrejme nedá zovšeobecňovať.

1