koupit eknihy

Roger Scruton

britská, 1944, webkoupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Smysl konzervatismuKantZápad a ti druzí. Globalizace a teroristická hrozbaEstetické porozumění. Eseje o filosofii, umění a kultuřePrůvodce inteligentního člověka filosofií

Komentáře (2)

Přidat komentář
newtory
24.07.2016

Dúfam,že čoskoro výjde aj v preklade,veľmi rád by som si ju prečítal.
Tu je link na celú recenziu:
http://www.flu.cas.cz/images/aktuality/2016/Jaroslav_Peregrin_Scruton_varuje_LN_5-3-2016.pdf

kní
06.03.2016

Zatím (doufejme) jen v angličtině vloni vyšla nová verze knihy Thinkers of the new left (1985), ve které se Scruton snažil ukázat, jak jsou myšlenky levicových filozofů často na jedné straně bezobsažné a na straně druhé bezskrupulózní. Jmenuje se Fools, frauds and firebrands (Thinkers of the new left).

Nedůvěra k levicovým revolucionářům má dávné kořeny: "Když jsem byl v roce 1968 v Paříži, byl jsem vyveden z míry totální ignorancí lidí, kteří se mi snažili říkat, jak důležitá tahle revoluce je. Nemohl jsem se s nimi přít o to, co bylo skutečně důležité pro mě, o kulturu. Ta pro ně byla prostě 'buržoazní'. To slovo buržoazní mi opravdu leze krkem. Usoudil jsem, že ano, taková věc jako buržoazie tady je, a jste to vy, dobře živení, rozmazlení, středostavovští studenti, kterým jde jenom o to, aby házeli kameny na příslušníky dělnické třídy, kteří na sobě náhodou mají policejní uniformy."
... levicoví myslitelé se snaží ospravedlnit, že desítky milionů obětí komunistických revolucí a vlád v Rusku, Číně a jinde komunismus nediskreditují tak, jako diskreditují oběti fašismu a nacismu tyto ideologie...
... proč, připadá-li nám samozřejmé, že kdo chce obhajovat nacistickou ideologii, nepatří do slušné společnosti, jsou lidé, kteří oslavují ideologii, jež vedla k týrání a zabíjení desítek milionů nevinných, intelektuálními celebritami?
... v českém kontextu: je-li někdo pravicovým - či konzervativním - myslitelem, nemusí to nutně být někdo jako Václav Klaus či Petr Hájek.

(z článku Scruton varuje: Levice škodí myšlení, autor Jaroslav Peregrin, LN 5.3.2016)