Miroslav Šašek

česká, 1916 - 1980, statistiky, webkoupit eknihy

Nahrávám...

Nová kniha

To je Irsko

To je Irsko - Miroslav Šašek

Irsko. Na tomhle ostrově najdete všechny odstíny zelené. A taky nejstarší palírnu whiskey, schodiště, které postavil obr, skřítky a asi největší koncentraci hospod i čtyř... detail knihy

Populární knihy

/ všechny knihy
To je AustrálieBenjamin a tisíc mořských ďasů kapitána BarnabášeTo je San FranciscoTo je PařížTo jsou Benátky

Komentáře (2)

Miroslav Šašek

Přidat komentář
kní
02.06.2017

z článku Radana Wagnera SVĚT ČESKÝMA OČIMA v dnešním magazínu LN Pátek:
... Šaškův pohled na svět byl veskrze pozitivní, tolerantní a přízračně anekdotický. Měl rád různost, přednost však dával spíš londýnské mlze než jižanskému slunci (můj člověk!). Dalo by se říci, že byl družným samotářem. ... Za dob svého působení ve Svobodné Evropě se vypracoval z řadového redaktora až na "hvězdu". Podle vzpomínání jeho tehdejšího kolegy Františka Tomáše, který je zaznamenal v knize Je sedm hodin středověkého času - Postavy a příběhy ze začátků Svobodné Evropy, to byl "nejlepší herec, nejlepší recitátor a zpěvák", který dovedl "vzorně přečíst komentář a kulturní text, zahrát v rozhlasové hře, zazpívat v rozhlasovém kabaretu". A pověstná byla také jeho akce, kdy pro Svobodnou Evropu nakreslil obrázky se vzkazy na letáky, jež byly prostřednictvím balonů dopravovány na území nesvobodného Československa.
Plány na knihu o Stockholmu, Vídni, Dillí, Bombaji, Tokiu, Québecu nebo Rio de Janeiru se však již neuskutečnily. Ilustrovaných průvodců bylo nakonec osmnáct. Vycházely po celém světě, jenom ve východním bloku nesměly, neboť jejich autor byl emigrant a spolupracovník "štvavé vysílačky Svobodná Evropa". Miroslav Šašek se do vlasti nikdy nevrátil, a tak nevznikla ani tolik toužená kniha To je Praha.
"Praha by se dělala. Tu bych si s chutí nakreslil. Tam bych nic nemusel hledat, vím přesně, co by tam muselo být," napsal v dopise rozhlasové kolegyni Šklíbové.
Jeho knihy u nás začalo roku 2013 postupně vydávat nakladatelství Baobab. Ve světě už je však dávno zavedeným autorem, který baví stále nové generace. O tom ostatně svědčí i stále znovu se objevující reedice jeho knih V roce 2003 vyšel opětovně Šaškův průvodce New Yorkem či San Franciscem, o rok později Paříží a Londýnem, znovu se na knižních pultech objevily svazky o Římě, Benátkách či Hongkongu. Nedávné reedice se dočkaly také průvodce po Řecku, Izraeli, Texasu nebo Irsku.

odkaz na starší upoutávku na již minulou výstavu:
http://www.lidovky.cz/vystava-predstavi-miroslava-saska-ilustratora-ktereho-nam-objevil-svet-14q-/kultura.aspx?c=A140421_191136_ln_kultura_hep

Alienor
13.11.2014

Prvýkrát som uvidela Šaškovo dielo v novinovom článku a bola to láska na prvý pohľad. Tie ilustrácie sú úžasné, veselé, farebné, vystihujú ducha miesta a majú aj presné detaily! Musím ich mať všetky! :)