Mika Waltari

Leo Arne, Kristian Korppi, Nauticus, Leo Rainio, M. Ritvala (pseudonymy)

finská, 1908 - 1979, statistiky, webkoupit eknihy

Nahrávám...

Nová kniha

Vlak osamělého muže

Vlak osamělého muže - Mika Waltari

Finského spisovatele Miku Waltariho (1908–1979) proslavil na celé světě román ze starověkého Egypta Egypťan Sinuhet. Přesto Waltari v Egyptě nikdy nebyl – ani před napsán... detail knihy

Populární knihy

/ všechny knihy

Komentáře k autorovi (19)

Mika Waltari

Přidat komentář
tetes
16.09.2018

Pán Waltari je pre mňa tajuplný človek, v mnohom v tvorbe mi pripomína Umberta Eca. Nečudoval by som sa, kebyže sa títo páni v literárnom nebíčku stretnú, dajú si talianske špagety s fínskou vodkou a pokecajú, a v ich rozhovore nebude núdza o tému...
Jeho knihy sú poučné a písané tak naivným rozprávačským štýlom hlavného hrdinu, že sa smejete skrz vážnu tvár. "JA-rozprávanie" v románoch nemám rád a nevyhľadávam knihy takto písané, ale hoci pán Waltari píše takmer výlučne len týmto spôsobom, jeho knihy dokážu skrz pohľad hrdinu na svet v ktorom sa nachádza obohatiť čitateľa o nové poznatky alebo ak aj nie, tak ho nenútene vtiahnuť do deja, preto je jedným z mála autorov (ako aj U.Eco, alebo R.Merle), pri ktorých mi "ja-rozprávanie" nielenže neprekáža, ale vyhovuje.

Andi
03.05.2018

Od Marmarského moře vrávorám v závrati.
Kapka mého hoře se k tobě navrátí.
Jak jasně rudý květ tvou náruč ozáří.
Tisíce vroucích vět vpíšu ti do tváří.

(Cesta do Istanbulu)

jadran
09.02.2018

Když se někdo i v dobré víře snaží diskutovat s lidmi jako je onen WEIL, většinou se najde někdo, kdo je upozorní oním okřídleným Nekrm trolla. Nic jiného než trolling to od něj není a lze si jen představit, že se jedná ve skutečnosti o "postiženého" člověka, který si nějak musí kompenzovat svoji malost a vědomí vlastní bezvýznamnosti a nedostatků. A jak to udělat jinak, než se snažit primitivním způsobem provokovat a útočit na city lidí, kteří sem se vzácnou upřímností píší otevřeně svoje názory. A že to dělá zrovna u Mika Waltariho, je ukázkou oblíbenosti a kvality tohoto asi nejznámějšího finského spisovatele u nás. Spisovatel, který je nám blízký jak tématy, tak jejím zpracováním a především přesahem. Snad žádný jiný spisovatel nedokáže ve svých románech zachytit dobu v takové šířce a to jak z hlediska mentálního a kulturního, tak z hlediska zeměpisného. Jak na Etruskovi, tak na Sinuhetovi mně fascinovala ta geografická rozmáchlost, kdy jsme se na stránkách jeho knih "procestovali" celou tehdejší známou částí světa. U mé nejoblíbenější knihy - Dobytí Cařihradu jsme naproti tomu na jednom místě a časový úsek je omezen pár měsíci. Přesto je ale tenhle Waltariho mně nejbližší román asi pro pochopení jeho vnitřního života nejhlubší. Smutek, vědomí neodvratnosti "pádu", smrti a konec všeho, na čem člověk lpí a co má rád. Jako kdyby v tomto románu vyjadřoval zdánlivou beznadějnost osudu vlastní země, skrytě podřízené a manipulované predátorem spoza východní hranice....a to je síla a hlavně význam umění (jak píše Shakespera v Hamletovi) - ukázat době, co s ní hýbe. A tady to paradoxně může být i s použitím dokonale podaných historických událostí.....takhle to s historickou prózou uměl třeba Feuchtwanger a u nás Václav Kaplický, jenže člověk musí mít schopnost tyto věci vnímat a chápat. Lituji každého, kdo je emočně natolik nevybavený a deficitní, že mu tohle nikdy nedojde. Litovat ho ale přestanu, když tyhle svoje nedostatky začne druhým vnucovat urážlivým způsobem a vydávat je za přednosti.

ddkk
03.10.2017

Patří mezi mé nejoblíbenější autory, hloubka jeho znalostí, způsob, jakým je dokáže předat čtenáři, schopnost vytvářet zápletky v historických kulisách a reáliích...to je na Waltarim mimořádné....jen díky Sinuhetovi jsem se začala zajímat o historii Staroegyptské říše, jen kvůli němu jsem jela do Luxoru a pak taky do Toskánska a Turecka....lepší než nejlepší průvodce!

Lessana
18.08.2017

Waltari ma nesmierne oslovil Egypťanom Sinuhetom. Veľmi sa teším na ďalšie knihy, ktoré si od neho prečítam. No už po tejto jednej ho smelo radím medzi svojich obľúbencov. A to pre krásny sloh, vznešený štýl, kúzelné metafory a prirovnania, schopnosť šikovne skĺbiť fikciu s históriou v pútavom príbehu o človeku milión, príbehu plnom nadčasových múdier.

Jaruš7
13.06.2017

Klidně bych uvěřila v inkarnaci z Homéra přes W. Shakespeare do M.W. a to s citlivě vylepšujícím se stylem v detailech dramatičnosti i romantičnosti.
Podklady k jeho historickým knihám byly jistě obdivuhodně pečlivě sestavovány, tehdy bez pc, a to se mi to zdá, jako úžasná nekonečná studijní cesta po galeriích.
Dnes si je můžu porovnat např. z obrazů ( Pád Cařihradu ), je to tam, a vše s neskutečnými detaily.
M.Waltari je pojem pro stálici na spisovatelském nebi.

AnetV
21.03.2017

Geniální spisovatel s neuvěřitelnou fantazíí, nadáním zaujmout čtenáře až do poslední stránky...

Barykefa
19.02.2016

díky knížce Egypťan Sinuhet jsem našla zalíbení ve čtení, jak je skvěle napsaná, fakt super :-)