Josef Menzel

Jan Vik pseudonym

česká, 1901 - 1975

Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 5 knih

Komentáře (1)

1amu
07.04.2020

Je zajímavé číst komentáře ke knihám, kde autorem je Josef Menzel. Většinou je zdůrazněno, že jde o jedny z nejkrásnějších knih jejich dětství a tato láska byla následně přenášena na další generace. Již jen za to je autor významnou osobností, pokud jde o dětskou literaturu. Život neměl lehký. Byl sice absolventem vyhlášeného gymnázia v Náchodě, které "dodalo" české literatuře a vůbec českému umění mnoho významných osobností,. Za II. sv.války raději zvolil pro psaní pseudonym. Ale osudný byl pro něj rok 1948 . Jako aktivní člen sociální demokracie odmítl vstup do KSČ, což znamenalo stop v další kariéře.
Na druhé straně měl přátele, z nichž jeden - velice významný byl Jiří Trnka. Renomovaný šéf proslaveného studia animovaných filmů "Bratři v triku" - Walt Disney a Jiří Trnka, to byly v oné době dvě nejvýznamnější osobnosti na světě v tomto oboru.
Jiří Trnka znal Josefa Menzla dosti dlouho, vždyť vytvořil nádherné ilustrace k jeho prvním knihám pro děti. Komunisté měli v oné době zřejmě "zaostřeno" jiným směrem a Josef Menzel se stal dramaturgem Bratří v triku.
Jeho knihy měly úspěch i v zahraničí a tantiémy z nich později pomáhaly 5-ti členné rodině k průměrné životní úrovni.
Česká tvorba pro nejmenší čtenáře má dlouhou a slavnou tradici. Důstojné místo v ní zaujímá i pan Josef Menzel.