koupit eknihy

George Orwell

anglická, 1903 - 1950koupit eknihy

Nahrávám...

Nejnovější kniha

Spisovatelé a leviatan: Eseje IV. (1947-1949)

Spisovatelé a leviatan: Eseje IV. (1947-1949)

Čtvrtým svazkem, Spisovatelé a leviatan, se uzavírá souborné vydání esejí George Orwella, které obsahuje celkem 241 esejí, analýz, recenzí a novinových sloupků z pera sla... přejít na knihu

Populární knihy

/ všechny knihy
1984Farma zvířatNadechnout seNa dně v Paříži a LondýněHold Katalánsku

Komentáře (9)

Přidat komentář
Manyna
22.03.2017

Jeden z nejlepších autorů, co kdy žili. Všechna jeho díla jsou neskutečně nadčasová a nutí čtenáře k zamyšlením nad světem a sebou samotným. I přesto, že Farma zvířat a 1984 jsou jeho nejznámější díla, já mám od něho asi nejradši Na dně v Paříži a Londýně.

yenda1
07.01.2016

Rok 1941. Anglie. Slavná dystopie se v kontextu těchto slov začíná pomalu rodit:

"Při psaní mi létají nad hlavou vysoce civilizované lidské bytosti a snaží se mě zabít.
Nepociťují nepřátelství vůči mně jako jedinci, ani já vůči nim. „Konají pouze svou povinnost,“ jak se říká. Nepochybuji o tom, že jsou to většinou laskaví státotvorní lidé, které by v soukromém životě ani nenapadlo někoho zavraždit. Ovšem pokud se jednomu z nich podaří roztrhat mě na kusy dobře namířenou bombou, nebude kvůli tomu trpět nespavostí. Slouží své zemi, což ho zprošťuje viny, ať se dopustí jakéhokoli zla." (Lev a jednorožec: Socialismus a anglická národní povaha)

LordSnape
07.08.2014

Eric Arthur Blair musel zemřít, aby se mohl narodit George Orwell. Tohoto autora mám dnes ve své top, což je zajímavé, protože je asi jediný, který mě tolika ovlivnil jen jednou knihou. 1984 je pro mě dnes klasika a kniha knih, která formulovala mé myšlení v dospívání, s jehož trváním se potýkám doteď a zároveň i mohutně nastartovala chuť číst fantastické příběhy všemožných hrdinů. Tenkrát pro mě sci-fi byly jen vesmírné lodě, mimozemšťani a roboti. Pro případné rýpaly musím podotknout, že Orwell se nikdy netajil tím, že Zamjatinovo "My" jeho nejslavnější román inspirovalo, páč zrovna tuto knihu v oné době jako novinář a literární kritik recenzoval. Hodně to rozebírá i Burgess ve své knize "1985".

Kvůli fašismu a hrozbě 2. světové války přiklonil k dnes mnou nenáviděnému a nefunkčnímu komunistickému socialismu, který nakonec vedl stejně k takové totalitě a hromadné cenzuře o kterou právě on nestál, což je takový paradox jeho života. Mít Wellsův stroj času, rád bych si s ním pohovořil, pokud bychom vynechali politiku a zaměřili se na lidskost a svobodu, protože věřím, že o těchto tématech by měl určitě co říci.

Jarin212
15.06.2014

První setkání s Orwellem bylo strhující a zneklidňující zároveň. Vyrval mne i s kořeny z "černobílého" substrátu jednoznačného světa, kde je teplo a útulno. Zničil mi aspoň zdánlivou víru v média a vládnoucí aparát, zatřásl s mým vnímáním člověka jako tvora v zásadě ušlechtilého. A především mi sdělil, že přemýšlet je málo. Že někde úplně vzadu je ještě jakési kritické myšlení a že by nebylo od věci se jeho prostřednictvím něčím zaobírat...
Morálka a pravda, to jsou pilíře díla George Orwella. Morálka ateistická a strohá, však v pevném sevření s hlubokým lidstvím, pravda pak historická, jejíž věrohodnost musíme bedlivě zkoumat a citlivě doplňovat o pravdu subjektivní.

A ke všemu ještě ten báječný sarkasmus a ironie!

Marčullkas
24.01.2014

Nadčasový autor, jeho knihy na nás dokážou zapůsobit a varovat nás i po mnoho let zpět.

Kapis
02.02.2013

Opravdu velký vizionář, po Dostojevském můj nejoblíbenější autor, jeho 1984 se čte naprosto sama a dech z ní bere pořád. Však už se to blíží;-)

Romaine
25.08.2012

Courtney: Zkuste jeho jiné knihy. Jsou také výborné a dost opomíjené!

Na všech možných hodinách angličtiny jsem vždy říkala... "My favourite author is George Orwell." Stále to platí. Mám přečtenou většinu jeho knih u nás vydaných a také je mám ve své sbírce (co nemám, tak sháním). Líbí se mi jeho styl psaní i příběhy. Většinou jsou vlastně dost pochmurné, na špinavých místech,... To jak popisuje místa i lidi je prostě úžasné.

Moje radost:
http://www.jpeg.cz/images/2012/08/25/FdjtJ.jpg

Captain
25.08.2012

Courtney: Opravdu? A ve které knize vás můžeme najít? :)

Courtney
02.08.2012

Tenhle spisovatel mě zaznamenal. 1984 a Farmu zvířat bych mohla číst pořád.