koupit knihy

František Lízna

česká, 1941 - 2021

Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 6 knih

Komentáře (4)

siena
06. března

"... „Jsem ubožák! Je dobře, že máme papeže Františka, který říká, že jsme všichni ubožáci. Jsem hříšník, říká František. Já jsem tak rád, že to tak František říká,“ neskrýval se obdivem k papeži páter Lízna, který žil a sloužil mše v malé vesnici Vyšehorky u Mohelnice.
Tento jezuita patřil mezi nejvýkonnější kněze v okrese co do počtu křtů. Byl známý svojí laskavostí, léta se obětavě staral o bývalé vězně a bezdomovce. Za komunismu – když neseděl – pracoval jako pomocná síla v nemocnicích a ústavech tělesně postižených. ..."
(M. Krouoa, iRozhlas, 5.3.2021)
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/frantisek-lizna-politicky-vezen-charta-77-jezuita-umrti_2103051322_ban

siena
05. března

"...V 90. letech jsem přespával u něho na faře. Bydlela tam taky nakrátko střižená romská dívka. Kdysi zapálila dětský domov a stala se pak předlohou pro film Filipa Renče Rekviem pro panenku. Večer jsme šli všichni tři do hospody a hostinský se na mě a Romku podíval a řekl: „Tak co si dáte, kluci?“ Nápadné bylo, jak slečna mluví vybraně spisovnou češtinou. „Jak je to možné,“ ptal jsem se pak Lízny, „když byla tak dlouho v pasťáku.“ „No právě proto,“ řekl. „Tak tam mluví všichni, protože na ně tak mluví vychovatelé.“

Tato dívka byla jen jednou z mnoha osob, které prošly jeho farou a jež jezuita vzal pod svou střechu, byť se často stávalo, že čas od času nějaké věci z fary zmizely. Jenže Lízna má k lidem na dně specifický vztah. „Žebrákům máme dát vždycky,“ tvrdil. „Bez ohledu na to, jestli to potřebují, nebo ne.“ Už to, že někdo žebrá, ukazuje, jak je na tom zle.

Byl zvláštním spojením mystické osobnosti a naprostého realisty a obojím byl vždycky zároveň. ..."
(J. Jandourek, Zemřel jezuita František Lízna, chartista, politický vězeň a kněz mimořádného charismatu. Forum24, 4.3.2021)

Hamec
04. března

4.3.2021
Christnet.eu - Zemřel jezuita František Lízna
http://www.christnet.eu/zpravy/30475/zemrel_jezuita_frantisek_lizna.url

Aktuálně.cz - Zemřel bývalý chartista a katolický kněz František Lízna. Staral se o chudé a vězně
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/zemrel-chartista-a-katolicky-knez-frantisek-lizna/r~7d53297e7d2c11eb8e470cc47ab5f122/