koupit eknihy

Francois Marie Arouet

pseudonym: Voltaire

francouzská, 1694 - 1778koupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
CandideRomány a povídkyMyslitel a bojovník IRozprava o snášenlivosti - napsaná u příležitosti popravy Jana CalaseListy Amabedovy

Autor

Vlastním jménem Francois Marie Arouet. Francouzský spisovatel, dramatik, filosof a historik, encyklopedista. Vlivná osobnost francouzského a evropského osvícenství, břitký a ironický stylista. Vystudoval u jezuitů. Měl pohnutý život – kvůli své satirické poezii byl vězněn v pařížské Bastille a... celý životopis(zdroj: ld.johanesville.net)

Komentáře (2)

Přidat komentář
kní
05.03.2016

"V této zemi se považuje za patřičné popravit čas od času nějakého admirála, aby se tím dostalo povzbuzení ostatním."

- prohlásil Voltaire v reakci na osud Johna Bynga, o němž wikipedie ve spolupráci s překladačem google praví:

Byng je nejlépe známý pro nedostatek ulehčit obležené britská posádka během Battle Menorca na začátku sedmileté války. Byng se plavil pro Menorca v čele narychlo sestavené flotily plavidel, z nichž některé byly ve špatném stavu. Bojoval neprůkaznou angažmá s francouzským loďstvem u pobřeží Minorca, a pak volen k návratu do Gibraltaru opravit své lodě. Byng byl následně před vojenský soud a shledáni vinnými z nedostatku "dělat v jeho silách", aby se zabránilo pádu Menorca do francouzštiny. On byl odsouzen k smrti a zastřelen zastřelením dne 14. března 1757.

Kapis
10.01.2014

Můj nejoblíbenější filozof. S jakou lehkostí a cynismem dokázal rozumově zpourážet církevní dogmata a neotřesitelné pravdy v té době je až neuvěřitelné. Jeho filozofický slovník je tak úžasné dílo, nedivím se ani trochu, že zapřel jeho autorství. Kdo by chtěl skončit na hranici, že? Jeho citáty jsou jedny z nejmoudřejších, které lze najít. S jeho nepochopením se zabíjením pro jiný názor a mnohými jinými se plně ztotožňuju.