François Villon

francouzská, 1431 - 1463 statistiky

Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 18 knih

Komentáře (3)

Přidat komentář
Metroušek
20.05.2018

Villon, Gellner a Hrabě. Svatá trojice básníků jistě nejen mého dospívání.

Damato
02.08.2017

Jako básník-rebel pro mě naprosto bezkonkurenční, jako člověka bych ho doma nechtěla ani zadarmo, ale to nic nemění na mých obřích sympatiích k němu a k jeho obdivuhodnému dílu.

Vojta
24.09.2012

František Villon byl mistr svobodných umění, svůdník, oblíbenec šlechty, výtržník, zloděj, vrah a básník. To víme. Co však nevíme je to, kdo to sakra vůbec byl.
Můžeme se domýšlet a vytvářet si více či méně idealistické verze. Skutečná Villonova tvář nám však pořád bude unikat. Místo ní budeme nalézat pouze satirickou masku šklebící se na nás napříč staletími. Ano, známe jeho básně, ale básně nelze brát jako deník. Villon je jako chameleon a nikdy nevíte, kdy mluví pravdu a kdy si z vás dělá legraci. Tím rozhodně nechci shazovat práci například paní Loukotkové, ale nemyslím si, že její Villon, ač tolik propracovaný a realistický, by byl ten pravý. Mezi námi, já mám taky jakéhosi svého Villona, jakousi matnou představu, ale nedělám si iluze, že by ta představa byla správná. Není správná, ale je moje a já ji mám rád takovou, jaká je.