Související novinky
Planoucí koruny, Beze strachu a další knižní novinky (43. týden)
Vítáme vás u dalšího článku připravovaných knižních novinek. Tentokrát se zaměříme na aktuální týden od 21. do 27. října... celý text
Nové komentáře u knih Colin Walsh
„Zase jednou hodně netradiční thriller. Máme tady známé téma - parta dětí, které spolu trávily čas a vztahy mezi nimi vypadají růžově. Jenže jednoho dne se jedna z nich - Kala - ztratí. Ale život jde dál, všichni se s jejím zmizením museli nějak vypořádat a osud je zavedl na různá místa. Po letech se ale zbylí členové party, teď už dospělí, navrací zpět do rodného města a v momentě, kdy jsou nalezeny Kaliny ostatky, začnou spolu s nimi vyplouvat na povrch i další staré křivdy a záležitosti.
Tohle není takový ten moderní thriller, kdy jde všechno ráz naráz a můžete čekat jeden zvrat za druhým. Je to tak trochu i společensko-psychologická sonda, tempo je pomalé a i když se na začátku může zdát vše až na Kalino zmizení docela normální, postupně zjišťujete, že příběhem pomalu prorůstá zlo a jeho kořeny sahají hezky hluboko. Oceňuji skvěle zpracované charaktery i dobře dávkované informace. Jedná se přitom o debut, takže za tohle smekám. V knize se objevuje hned několik POV členů party a jedna z nich je v du-formě. Upřímně nevím, zda jsem se s ní někdy setkala v tak rozsáhlé podobě. Chvíli jsem si na ni zvykala, ale postupem času se mi to vyznění této vypravěčské formy zalíbilo. Působí tak nějak naléhavě. Konec byl zajímavý, dramatický, zároveň jsem ho ani úplně nedokázala odhadnout. Takže opravdu, na debut skvělý počin a ráda si od autora přečtu něco dalšího, až zase něco napíše. :)“... celý text
— knihomolkajanca
„218/2024
KALA
COLIN WALSH
Nakl. BETA
Rok vydání 2024
462 stran
Irská vesnice Kinlough v současnosti, ale také v době před 15 lety, kdy poznáváme partičku šesti místních mladých.
Helen, Mush, Joe a Kala, hlavně Kala. Nerozluční, mladí, divocí... Pak Kala jednoho dne zmizí...
Uběhne 15 let a staří holubi se vracejí, tedy pouze Joe a Helen, Mush nikdy neodešel, nemohl, nechtěl, nešlo to...
A právě teď nastal čas zúčtování, aniž by to na začátku někdo tušil. Je třeba definitivně udělat tečku za minulostí a jít dál. Ale než k tomu dojde, proteče spousta slz a přijde hodně bolesti...
Najdou se ostatky dívčího těla a brzo se další dvě mladé dívky ztratí...
Jak já se na ni těšila a jak já se s ní cca prvních 100 stran prala. Četla jsem je 3 dny, zbytek už jsem pak sice dala za večer, ale ten začátek mi dal zabrat. Nějak jsem se nemohla začíst, neměla jsem problém od knihy odcházet, mezitím jsem si odskočila k dalším třem knihám, prostě něco bylo špatně – možná i se mnou, to nevylučuji.
Naprosto objektivně uznávám, že na debut je to mimořádné dílo, dílo propracované a mnohovrstevnaté, skvěle vymyšlené a originální, i když motiv partičky dětí a velkého tajemství není nic nového, autor mu zase dodal něco navíc. Lítáme mezi minulostí a současností bez označení, musíte si dávat pozor, vaše mysl musí být bystrá, ať jste v obraze. Použitá du-forma u jedné z postav mi udělala radost, nebývá častá, ale já ji mám tuze ráda, působí na mě vždy tak naléhavě.
Má to výbornou atmosféru, o tom žádná, má to vlastně výborné úplně všechno, jsem si toho plně vědoma, vím to, ale zároveň musím napsat, že mě se to nijak nedotklo. Věděla jsem, že bych měla být nadšená, těšila jsem se, že budu, ale ve finále jsem spokojená, to ano, ale nic hlubšího to ve mně nezanechalo. Moc mě to mrzí, asi jsem byla nějak porouchaná. Každopádně až pan autor napíše něco dalšího, moc ráda si to přečtu, protože vím, že psát umí. A budu doufat, že už budu na jeho další počin správně naladěna.
(PROSINEC 2024)“... celý text
— Knižní střípky
„Za recenzní výtisk v rámci spolupráce děkuji nakladatelství Beta
Psal se rok 2003 a jejich parta, tři holky a tři kluci, byla skoro nerozlučná. Jenže pak jedna z nich zmizela a nikdy se nenašla. Část party se teď po patnácti letech opět setkává a vzpomíná. Co však nikdo nečekal je fakt, že se ta děsná historie asi znovu opakuje...
Zajímavá obálka, poutavá anotace. Ne vždy je téma zmizení lidí dobře zpracováno, ale i tak jsem se nechala nalákat a doufala, že to bude dobrý výběr.
Kala je výborná čtivá kniha, která čtenáře vtáhne, decentně jej vydeptá, vyšokuje a pak s velkou pompou dotáhne do finále. Nenazvala bych to čistým thrillerem, je to spíš mix krimi, psychologie a románu, což ale vůbec nevadí - knize to spíš na zajímavosti přidává.
Přímořské městečko a parta puberťáků, z nichž většina zde vyrostla. První lásky, touhy i zklamání, přátelské i nepřátelské vztahy. A první velký šok z příšerných událostí, které se jich přímo týkají. Jak to ovlivnilo jejich životy, jak se k tomu všemu staví dnes, když to vypadá, že by se to všechno konečně mohlo uzavřít.
Příběh vypráví polovina původní party a ve vyprávění se střídají. Čtenář tak má možnost nejen vidět současné i minulé (protože postavy vzpomínají na dobu dospívání) dění z více pohledů, ale je tu i více pocitů a životních příběhů. A rovnou říkám, že to není veselé čtení. Nejen že je tenkrát trápily běžné problémy dospívajících, ale ani osudy jejich rodin nejsou zrovna procházkou růžovým sadem.
Autor nešetří detailními popisy, jde hodně do hloubky a někdy danou chvilku či pocity vyloženě pitvá na maličké kousíčky. Dle mého názoru se mu povedl i popis postav – možná jim budete fandit nebo je nesnášet, sem tam pozvednete obočí, ale nakonec najdete pochopení pro (skoro) všechny.
Kalu vám můžu jen doporučit a i když není dokonalá, rozhodně patří mezi top kousky letošního roku. Není to akční ani rychlá jízda, dostanete ale silně emoční čtení, kterému nechybí ani hodně drsné okamžiky, ze kterých vám nebude příjemně. Je to příběh o rodině a přátelství, láskách i bolestech všeho druhu.“... celý text
— Kizuizi
„V roce 2018 se v irském městečku Kinlough shledává trojice přátel. Před patnácti lety byli součástí party šesti nerozlučných teenagerů. Z Joea Brennana je nyní rocková hvězda, Helen Laughlinová, která přijíždí až z Kanady na svatbu svého otce, se živí jako investigativní novinářka a Mush nikdy městečko neopustil a pracuje v kavárně své matky. Každého z nich se dotýká událost, která se odehrála v roce 2003, kdy Katherine „Kala“ Lanannová, temperamentní dívka s pohnutou minulostí, která do party také patřila, za záhadných okolností zmizela. Každého z nich trápí výčitky svědomí, že by mohl mít na jejím zmizení svůj podíl viny.
Den po opětovném shledání jsou v lesích nalezeny Kaliny ostatky a zároveň s tím se ztratí dvě dívky. Je na čase, aby Joe, Helen a Mush nahlédli pod pokličku městečka Kinlough prošpikovaného korupcí a konečně odhalili jeho temnou stránku.
Román z roku 2023 pojednávající o dospívání, síle přátelství, pomstě a odpuštění, zoufalství a vykoupení a otevírání starých ran, je debutem irského autora Colina Walshe. Honosí se všemi atributy temného thrilleru a vůbec není na škodu, že se nese v pozvolném tempu. Upozornění nakladatele na přední straně obálky na to, že se jedná o drsný thriller, je rozhodně na místě, jelikož trochu klame tělem a podle ní byste možná na první pohled tipovali, že půjde o historický román.
Postavy jsou velmi dobře vykresleny a jejich počínání je logické. Některé z nich vám přirostou k srdci, zejména pak Mush. Skrze pohledy do minulosti, které jsou do přítomného děje nerušivě a zcela přirozeně zakomponovány, nahlížíme do doby jejich dospívání a postupně poznáváme jejich povahy. Střídání kapitol vyprávěných vždy z pohledu jiné postavy dodává na čtivosti a jako čtenář jsem uvítal úvodní přehled postav, kam jsem si zpočátku občas zalistoval, abych se v příbuzenských vztazích lépe orientoval.
Pokud máte podobné příběhy načtené, asi vás konec nevystřelí z ponožek, ale to nic nemění na tom, že se jedná o mimořádně dobře a citlivě napsaný příběh, který si užije i náročný čtenář.“... celý text
— assa
„"Svět nedrží pohromadě sám od sebe, lidi dělaj rozhodnutí a svět drží kvůli nim."
"Lež funguje jenom tehdy, pokud jste přesvědčeni, že jí ostatní uvěří."
DRSNÝ THRILLER, KTERÝ LÁME SRDCE...
Tento příběh se vám vryje na dlouhou dobu do paměti. Pomalejší rozjezd má svůj význam. Autor nás pečlivě seznamuje s hlavními postavami, s vývojem a vztahy mezi nimi formou vzpomínek. Tady nešlo asi nic uspěchat. Chvíli jsem si zvykala na vzpomínkové pasáže postav, malinko mi trvalo se zorientovat, v kterém čase zrovna jsem. Příběh dostává spád až v druhé polovině. Začnou vyvstávat různá tajemství, která měla raději zůstat spát. Začínají vycházet na povrch události, které předcházely před zmizením Kaly a nebylo mi z nich dobře. Některé scény byly hodně drsné, nejsou pro slabší povahy, ale právě proto si čtenář bude tento příběh dlouho pamatovat. Jednotlivé propojení postav, nitky a vztahy mezi nimi byly velmi zajímavé.
A závěr? Věřím, že i vám vezme dech a zaryje se pod nehty a z hlavy ho jen tak nedostanete. Ještě dlouho jsem seděla a zapracovávala tuhle skvělou nálož irského thrilleru.“... celý text
— JanaŠamšová
Vypněte si reklamy na Databázi
Za 99 Kč vám vypneme všechny reklamní bannery na CELÝ ROK:
Nebo se staňte členem DK Premium a využijte Databázi naplno - více o DK Premium
Knihy Colin Walsh
| 2024 |
Kala |
Žánry autora
Štítky z knih
Irsko irská literatura kamarádi, přátelé pátrání v minulosti zmizení lidí přátelství z dětství kriminální thrillery
Walsh je 2x v oblíbených.

