J. R. R. Tolkien životopis

anglická, 1892 - 1973

Životopis

John Ronald Reuel Tolkien byl anglický prozaik, filozof a literární kritik. Narodil se v jihoafrickém Bloemfontienu, po smrti otce roku 1895 však odjel za matkou do Británie, kde také absolvoval střední školu i univerzitu. V roce 1919 získal v Oxfordu diplom staroanglického jazyka a literatury. Od roku 1920 vyučoval angličtinu na univerzitě v Leedsu. Po pěti letech se stal v tomto oboru profesorem.

Jeho první publikovanou prací byl „Slovník střední angličtiny“ (A Middle English Vocabulary; 1922), po němž následovalo kritické vydání středověké romance „Sir Gawain a Zelený rytíř“ (Sir Gawain and the Green Knight; 1925). Přeložil také mnoho staroanglických a středoanglických literárních děl do moderní angličtiny.

Během svého dlouhého života zveřejnil množství odborných literárně historických studií a řadu drobných pohádkových příběhů. Proslavil se ovšem teprve v podstatě pohádkovou knihou Hobit (The Hobbit; 1937, česky 1979), na níž později navázal trilogií Pán prstenů (The Lord of The Rings; 1954–5, česky 1990–2) a epos Silmarillion (The Silmarillion; 1977, česky poprvé 1992). Všechna tato díla těží z autorovy vynikající znalosti starogermánské a keltské mytologie, odehrávající se ve fiktivních krajích a přinášejí obecné poselství o smyslu života a dějin. Tolkien miloval společnost a také anglický venkov, podle nějž vytvořil i domov Hobitů, jedněch z hrdinů jeho knih, který nazval Kraj. Několik svých knih dokonce sám ilustroval, protože byl i zručný malíř.

Ústředním motivem těchto knih je archetypální souboj dobra se zlem. Ačkoliv to sám autor často popíral, k atmosféře knih významně přispěla doba jejich vzniku – období 2. světové války a poněkud bezútěšné roky před a po ní. Tolkienova vědecká erudice, vypravěčské schopnosti, mimořádný jazykový cit a nesporný básnický talent (projevující se zejména v písních a verších, které doplňují epickou linii příběhů) učinily z jeho děl literární skvost.

Hlavním důvodem jeho velikého úspěchu a širokých znalostí bylo, že dokázal stará díla, která překládal, chápat nejen jako zdroj filologických poznatků, ale také dokázal vnímat jejich literární obsah a hodnotu, což mu dalo velikou výhodu v pozdější tvorbě.

Tolkien je nikoliv nadarmo považován za pravého otce žánru fantasy. Jako první vytvořil ucelený obraz všech různých mytologických postav a hlavně ras jako jsou například elfové, enti, hobiti a trpaslíci. Díky jeho podrobnému popisu je nemyslitelné, aby v moderní fantasy byli elfové spojováni s podzemím nebo trpaslíci s lesem a jeho přírodou. Díky němu se také stal žánr fantasy velmi populární a kritiky uznávaný. Nebyl již považován za směr sci-fi, jak bylo do té doby tvrzeno, ale za plnohodnotný a samostatný žánr, který se od ostatních rozlišuje nezaměnitelnými prvky.

Tolkien zemřel 2. září 1973 na dovolené v Bournemouth na důsledky akutního zánětu žaludečního vředu. Je pohřben po boku své milované ženy na Wolvercote Cementary v severním Oxfordu. Na jejich společném náhrobku jsou u jejich jmen vytesána i jména Beren a Lúthien. (zdroj životopisu: http://ld.johanesville.net)

Ocenění (5)

2013 - Goodreads Choice Awards (Best Poetry) - kniha Artušův pád / The Fall of Arthur
1978 - Locus Awards (Best Fantasy Novel) - kniha Silmarillion
1957 - International Fantasy Award (Fiction) - kniha Dvě věže
1957 - International Fantasy Award (Fiction) - kniha Společenstvo Prstenu
1957 - International Fantasy Award (Fiction) - kniha Návrat krále