Zhubni

recenze

Zhubni (2012) 3 z 5 / Waver
Zhubni

Život Billyho Halecka je prostý a on vlastně téměř nemá důvod k nespokojenosti. Je to silnější muž, kterému nechybí chuť k jídlu, ale i přes varování svého lékaře se má dobře (''Vzhledem k vaší váze by vás mohl postihnout infarkt v pětatřiceti, měl byste zhubnout, Billy!''). Je ženatý, má dceru na střední škole, pěkný dům a dobrou práci. Jeho život se zdá být pokojný a prostý, opravdu bez důvodu k nespokojenosti nebo chmurům. To se ale změní, když přejede cikánku a její otec nad ním vysloví jakousi kletbu - zhubni. Billyho život se od základu mění, stejně jako jeho tělo. Z celkem spokojeného chlapíka se silnou nadváhou se stává vychrtlý, vyděšený muž, který nedokáže zastavit hubnutí, které mu otec oné přejeté cikánky způsobil svou kletbou...

Po dočtení Dlouhého pochodu jsem byla hrozně zvědavá na další ''Bachmanovku'' a dokonce se mi po nějaké době poštěstilo, že jsem si ji mohla přečíst, tak jsem se do ní pustila.
Začátek knihy mi přišel jako velice dobrý, lákavý - bylo to takové netradiční vtažení čtenáře do děje knihy, to se mi líbilo. Navíc byl Billy takový zvláštní chlapík, docela jsem si ho oblíbila. Celkově bych ale řekla, že má King talent nejen na psaní celkově, ale dost i na postavy. A co kniha, to nový charakter, to je také veliké plus.
Kingovo úžasné vyprávění způsobilo, že jsem se od té knihy nehnula, dokud jsem ji nedočetla, ALE - bylo to pro mě celkem zklamání. Tím nechci říct, že je to špatná kniha, protože tomu tak není, ale oproti jiným knihám od Kinga je to zkrátka... málo. Čekala jsem víc, i když je ta myšlenka vážně dobrá, tak bych řekla, že je to King zcela zbytečně natahoval a tím absolutně zničil čtivost té knihy, protože někdy v polovině mě to opravdu už nebavilo. Jak jsem četla někde na Databázi knih v komentářích - víc by se ten námět a zpracování hodilo na povídku, než na samostatnou knihu, řekla bych.
Jednoduše řečeno - jedná se tedy o obyčejnou Kingovku, která nijak nevybočuje z řady, není nijak jasně zářivá, ale není to špatná kniha. Takový zlatý průměr, abych byla upřímná. Možná jsem měla příliš velká očekávání, ale King umí psát lépe. Takže pokud hledáte nějaké třpytivé extra, tak tady ho nenajdete.