Zázraky uvnitř jedné knihy

recenze

Všechny malé zázraky (2015) 4 z 5 / Wendulka
Všechny malé zázraky

Recenze je primárně zveřejněna na webu autorky.

Jennifer Nivenová je autorkou čtyř románů pro dospělé a tří naučných knih. Všechny malé zázraky (v originále All the Bright Places) jsou první knihou pro mládež. Práva na tuto knihu se prodala již do 35 zemí a můžeme se také těšit na zfilmování tohoto příběhu. Jennifer vyrůstala v Indianě a nyní žije v Los Angeles.

Příběh dvou mladých lidí, které svedla dohromady náhoda.

Finch a Violet jsou obyčejní mladí lidé studující na stejné škole. Jednoho dne se však jejich životy překříží a vše je najednou jinak. Postupně se začínají sbližovat a odrývají si navzájem své světlé i stinné stránky.

Finch trpí bipolární poruchou a tato nemoc ovlivňuje nejen jeho, ale i životy lidí okolo. Bipolární
porucha (známá také pod názvem maniodepresivní psychóza) je porucha stavů nálady, kdy dochází k extrémním výkyvům nálady. Finch se ovšem učí s nemocí žít a jeho život se změní v okamžiku, kdy potkává Violet.

Violet se zase nemůže zbavit pocitu viny za smrt své sestry, která nešťastnou náhodou zemřela při autohavárii.

Oba dva mladé lidi svede dohromady školní projekt, ve kterém mají objevovat krásy Indiany. Violet s Finchem tak zažívají nejedno dobrodružství na cestách po Indianě.

"Někdy, Ultraviolet, je pravda to, co cítíme uvnitř, i když to tak ve skutečnosti není."

Někde jsem četla, že tato kniha je jako horská dráha: jednou nahoře, jednou dole. A naprosto se s tímto názorem ztotožňuji. Kniha má rychlý spád a pořád se v ní něco děje. Podobně jako na již zmiňované horské dráze jsou osudy dvou hlavních hrdinů propleteny a jejich životy jsou jednou nahoře a jednou dole. Řádky a stránky plynou. Jednu chvíli se smějete a v další chvíli zjistíte, že brečíte. A najednou je konec knihy a zjišťujete, že byste si ji klidně přečetli ještě jednou. Autorka přesně ví, kdy a co napsat. V knize jsem snad neobjevila žádnou pasáž, při které bych se nudila, či ji snad přeskočila. Všechno krásně plyne a vy se cítíte, jako na horské dráze, kdy vy jezdíte pořád dokola a každé nové kolo k vám přisedne někdo jiný.

"Víš, co se mi na tobě líbí, Finchi? Jsi zajímavý. Jsi jiný. A dá se s tebou mluvit. Doufám, že ti to nestoupne do hlavy."

Plusový bodík připisuji i obálce, která je prostě dokonalá. Zaujme na první pohled a určitě se bude v každé knihovně hezky vyjímat.

Kniha mě velmi mile překvapila. Původně jsem přemýšlela, zda ji číst a teď rozhodně nelituji. Krásně napsaná kniha, která chytne za srdce snad každého.
Určitě by tato knížka neměla chybět v žádné knihovničce milovníka young adult, ale ani takového čtenáře, který si chce přečíst hezký příběh o dvou mladých lidech čelících nejen radostem, ale i starostem každodenního života.