Vyvolávat přízraky se nevyplácí ....

recenze

Krvavá Mary (2013) 4 z 5 / Boboking
Krvavá Mary

Mladý český spisovatel David Kaps (*1982), v našem literárním světě píšící pod pseudonymem Alexander Stainforth, je mezi čtenáři známý spíše jako autor historických romancí. Přesto má už ve své bibliografii i několik titulů spadajících do oblasti thrilleru či hororu (např. Tušení zla, Stíny z domu temnoty). A právě jeho letošní podzimní novinka „Krvavá Mary“ je dalším autorovým zářezem v tomto žánru.

Do příběhu vstupujeme retrospektivou do roku 1992, kdy v Kalifornii řádí sériový vrah přezdívaný jako Kalifornský maniak. S jeho „krvavou tvorbou“ se seznamujeme při popisu vraždy jedné svobodné matky. Příběh pak pokračuje hlavním dějem odehrávajícím se v současnosti v malém městě Lake Louise. Naši hlavní hrdinku, devatenáctiletou Nancy, sice život v tomto provinčním městečku nebaví, ale nechce zde nechat o samotě svého otce. Její matka totiž před pár lety utekla s jiným a bratr utéct musel. K tomu má vážný poměr se zástupcem místního šerifa Kurtisem, ale nevím, jak se bude jejich vztah vyvíjet dále. Její stereotypní život se ale změní jedné letní noci, kdy ji kamarádka poprosí, jestli by s ní nejela vyzvednout mladší sestřičku z dívčí pyžamové party. Vše se ale zvrtne ve chvíli, kdy se malé holky rozhodnou zahrát na černou hodinku, a jdou vyvolávat do temné ložnice duchy. Dětinská říkanka „Krvavá Mary, Krvavá Mary, Krvavá Mary – mám tvé dítě!“ ale nakonec spustí řetězec děsivých událostí, jež za sebou zanechají spousty mrtvých. Že by se vrátil Kalifornský maniak?

To, co se tématicky zdálo být jako návratem do dob čtenářské popularity příběhů psychopatických vrahů ve stylu „Mlčení jehňátek“, se ale právě prvkem nadpřirozena v podobě přízračné postavy Krvavé Mary přehouplo do temnějšího žánru hororu. Kouzlo příběhu autor vystavěl především na neustálé akci, se stále bizarnějšími situacemi, při kterých dává značný prostor fantasii, co se aspoň morbidních popisů týče. Používá přitom, dá se říci, osvědčené schéma spllaterpunkových filmových hitů, založených ani ne na logice jednání, jako spíše na emocích dospívajících, tedy -náctiletých hrdinů. Do tohoto rastru přesně zapadá postava Nancy. Problémy v rodině, díky Kurtisovi přístup k policejním tajemstvím, jistá tvrdohlavost a svébytnost povahy, to vše jsou nosné prvky, které pohání příběh kupředu.

„Krvavá Mary“ je oddychovým dílem, jehož kladem je především přímočarost vyprávění, neustálé napětí a v jistém ohledu i zajímavá zápletka. Jeho poslání je jasné: nabídnou čtenáři pár chvilek onoho příjemného mrazení v zádech, pro které hrůzostrašné příběhy lidé tak rádi čtou.

Vydalo nakladatelství Čas, 2013.

knihomolka27
07.07.2020