Vlčice (Zdeněk Žemlička)

recenze

Vlčice (2005) 5 z 5 / Overdead
Vlčice

V poslednej dobe som sa nestretol so žiadnym dielom, od ktorého by som sa nevedel odtrhnúť, ktoré by ma tak pohltilo a z ktorého by som bol tak nadšený, ale potom prišla Vlčice od Zděnka Žemličky. Táto historická fantasy odohrávajúca na území Čiech a Moravy začiatkom nášho letopočtu mi priniesla všetko, ba ešte viac čo som od dobrej fantasy knihy mohol čakať. Na začiatku sa vám bude zdať, že presne viete o čom toto dielo je, ale neskôr si uvedomíte ako veľmi ste sa mýlili.

Autor: Zdeněk Žemlička
Vydavateľstvo: Epocha
Počet strán: 440
Rok vydania: 2015, 1. vydanie 2005
ISBN: 978-80-7425-408-6
Väzba: paperback
Cena: 16,40 €/ 349 Kč

Fantastické dobrodružstvo na pozadí reálnej histórie!
Vlčice hovorí príbeh o odvážnej bojovníci Kroane, ktorá po vražde svojich rodičov prahne po pomste a spomínal som už, že je to vlkodlačica? Tak teda Kroana je k tomu všetkému aj vlkolak, čo znamená, že bude mať dlhý život, je nadľudsky dobrá bojovníčka, jej zmysli a reflexy sú neuveriteľné a taktiež má možnosť zmeniť podobu na obrovskú vlčicu.

Začiatok nášho letopočtu, obdobie veľkého, slávneho, neporaziteľného Ríma a dobývania, kedy neohrození Germáni statočne bránia svoje územia pred obrovskými Rímskymi légiami. Kroanina cesta za pomstou začína práve tu, na území Čiech a Moravy, v germánskom kráľovstve Markomanov na dvore u krutého kráľa Marobuda, ktorému sa vlkodlačica ponúka do služieb ako bojovníčka a vďaka jej úžasným schopnostiam sa jej to aj darí. Pomsta však nie je to najlepšie riešenie a o tom sa presvedčí aj ona. Zničená žiaľom a nechuťou bojuje so svojím osudom, pretvára ho a následne spoznáva tu pravú cestu.

Dobrodružná cesta za pomstou
Po prečítaní prvých strán z tohto diela som knihu skoro odsúdil. Považoval som ju za obyčajný priemerný titul, kde hlavná hrdinka obdarená schopnosťami, teda tým že je vlkodlačica, sa vydá na cestu za pomstou a tú pomstu fenomenálne zavŕši. Vtedy som ani len netušil ako som sa mýlil.

Vlčice je strhujúci, dobrodružný, historický fantasy príbeh, ktorý vás schmatne, stiahne a už nepustí pokiaľ nedočítate aj tú poslednú stránku s informáciami o autorovi a aj potom budete chcieť viac. Autorovmu príbehu nechýba, teda aspoň podľa môjho názoru, nič. Dielo obsahuje politiku, intrigy, zradu, pomstu, ale aj lásku, priateľstvo, zľutovanie, odpustenie a mnoho ďalších. Kniha je prešpikovaná akčnými scénami, ktoré sú v celku detailne opísané a tak sa skoro z každého boja stáva osobitý zážitok.

Úryvok:
"Zdvorilosti Kroanu nezajímaly. Poslouchat začala, když kvádský král hovořil o spojenectví. To, co řekl, se dalo čekat. Představoval si to tak, že on bude svrchovaým králem a Marobud ho uzná jako sobě nadřazeného. Pak ještě chvíli žvanil o nutnosti jednoty a stichl."

Autor nádherne popisuje prírodu a krajinu Čiech a Moravy. Máme možnosť bojovať pri Divokej rieke, teda pri Vltave, alebo prežiť nejaký ten čas na Prachovských skalách v Českom ráji. Toto dobrodružstvo je taktiež okorenené aj určitými nadprirodzenými silami a bytosťami, čiže v kniha sa stretávame nie len s vlkolakmi, ale aj s Divokým honom, vílami, škriatkami, rusalkami,... proste toto dielo obsahuje všetko čo len budete chcieť. Dej prechádza neustálymi zmenami. Postavy sa vyvíjajú a s nimi sa vyvíja aj celý príbeh. Z jednoduchého dobrodružstva s jasným cieľom na začiatku sa neskôr stáva niečo zložitejšie, neistejšie.

Autor vytvoril množstvo rôznorodých postáv, ktoré sa postupom príbehu vyvíjajú a menia sa, rozmýšľajú nie len nad sebou, ale aj nad tým ako ich správanie ovplyvňuje iných. Hlavnou postavou je už spomínaná vlkodlačica Kroana, ktorá prechádza najväčšími zmenami. Kroana je odvážna, nebojácna a vďaka vlkolakovi v sebe neskutočne silná, ale zo začiatku zaslepená pomstou. Neskôr však nachádza zmysel lásky a odpustenia. Ďalšou dôležitou postavou je krutý, zbabelý, namyslený kráľ Marobud, ktorý nakoniec taktiež dôjde k "osvieteniu". Kniha obsahuje ešte množstvo ďalších postáv ako napríklad vtipný škriatok Pelíšek, odvážny starší Kristom, takmer dokonalý Arminius, statočný Huggar a veľa ďalších.

Úryvok:
"To víš, že nastrojíme. Po někom mu to vzkážeme."
"Ne, to je zbytečné. Představ si, že ten dobytek umí latinsky, dokonce číst a psát. Pochopitelně jsem ho učila. Prostě mu tu nechám dopis. Hm... jak to napsat?..."

Po technickej stránke je kniha taktiež zvládnutá výborne. Ilustrácia na obálke je veľmi pekná a brožovaná obálka je v celku dosť odolná voči opotrebovaniu, čiže po tejto stránke nemám knihe čo vytknúť.

Záver knihy bol pre mňa taktiež trochu prekvapivý a oproti začiatku knihy absolútne nečakaný. Čím bližšie sa kniha blížila koncu, tým viacej sa Kroana zamýšľala o svete, o ľuďoch, o sebe ako o žene. Tieto myšlienky jej pomáhali spoznať to, čo je správne, teda nájsť správnu cestu životom, správny zmysel života. Toto dielo mi proste perfektne sadlo a rozhodne sa budem pozerať aj po ďalších Kroaniných dobrodružstvách!

Autor teda vytvoril úžasné, pútavé dobrodružstvo odvážnej a zo začiatku zaslepenej vlkodlačice Kroany na pozadí reálnych historických udalostí. S Kroanou môžme prežiť skoro všetko, čo nám život môže dať a to či už to dobré alebo to zlé. Toto úžasne dielo odporúčam naozaj každému, každému, kto by mal chuť na trošku fantasy. Aj napriek tomu že kniha má 440 strán, tak je vhodná či už dlhšie cesty alebo nudné večery.