Ví o tobě: Tohle nesmyjete....

recenze

Ví o tobě (2017) / RenataP
Ví o tobě

Dneska zabrousíme po včerejším těžším tématu do tématu lehčího.
I když, jak pro koho...

Tohle prý mělo být něco jako Dívka ve vlaku, ale ještě lepší.
Fajn, Dívka ve vlaku mne okouzlila na mnoho večerů a dodnes si z ní nesu čtenářský pocit, což je jednoznačně fakt, že šlo o knihu, která mne oslovila hlouběji.

Takže jsem se s chutí vrhla do napínavého psychothrilleru.

Začnu anotací, protože ta je to jediné, co se z této knihy smí prozradit. A to neříkám jen proto, že to je doporučeno na přebalu knihy, ale proto, že takovéto prozrazení děje by se muselo trestat peklem. Vážně! Nekecám!

„LOUISE opustil manžel kvůli jiné, a tak se jediným mužem v jejím životě stal její syn. Proto Louise pracuje na poloviční úvazek, aby je uživila a zároveň mohli být spolu. Všechno se však změní, když se objeví
DAVID, mladý, úspěšný a natolik okouzlující, že Louise nemůže uvěřit, že by o ni muž jako on nejenže mohl zavadit pohledem, ale že ho dokonce snad i přitahuje. To se ovšem dost zkomplikuje v okamžiku, kdy potká jeho ženu
ADELE, překrásnou, elegantní a roztomilou bytost, z níž se rychle stane Louisina nová přítelkyně. Oba aktéři dokonalého páru Louise naprosto uchvátí a každý z nich ji po svém vtahuje do spletité sítě jejich manželství, v němž má Louise zatím netušenou zásadní roli.
A najednou, ve chvíli, kdy je oba trochu víc poznává, zahlédne trhliny. Je David opravdu tím mužem, za něhož ho měla? A je Adele opravdu tak křehká a zranitelná, jak působí? Jaká strašlivá tajemství oba skrývají a jak daleko zajdou, aby je uchránili?“

Dokonalé hlavní postavy
Tím nemyslím, že by byly nějak dokonalé z hlediska morálky a lidskosti, ale dokonale vykreslené. Se svými chybami, ve kterých se více či méně najde každý. Ano, tady spatřuji podobu s Dívkou ve vlaku, kde se v podstatě taky zas tak moc nedělo (pomineme-li vraždu), ale pocity, které jsou do morku kostí ze všech čtyř hlavních postav, vám zůstanou vryty pod kůží velmi dlouho.
Tak tohle prosím Sarah Pinborough umí taky - dokonale. To způsobuje, že tu a tam je Vám některá postava nesmírně sympatická, bolestně sympatická, pak ji nenávidíte, pak ji litujete a pak s ní soucítíte, protože vy sami taky nejste dokonalí a ejhle, tu a tam se celý tento thriller zadloubne každému někam do hloubi skrývané duše. Někdo má na svém hrbu velkou zodpovědnost za děti, jako Louise, někdo si v sobě přes svou roztomilou tvářičku nese velká zranění minulosti jako Adele, a o hlavním hrdinovi Davidovi raději nebudu psát nic. V tom najde podobnost každá z nás... možná?

A neskrývají se tu jen duše
Ale tajemství, které ze začátku může vypadat jako cosi z limonádového filmu, ale vyčkejte, to se jenom utahují smyčky a to vás jenom autorka láká na sladkou malinovou limču, aby za vámi posléze zaklapla víčko a jste v tom! V knize dokonale zapleteni a nedokážete se od ní odtrhnout.

Rozuzlení slibuji famózní
Když tak přemýšlím, Dívka ve vlaku byla svým způsobem předvídatelná, Milenium snad i taky, ale tam to dělal velký rozsah událostí a pozornost čtenáře byla tříštěna do mnoha různých směrů. To se tady také děje, ale když si knihu dočtete ve čtenářském rauši, tak doslova spadnete pod stůl. Najednou se sejdou všechny ty pečlivě propracované dějové linie a je to tady... ale... bylo to skutečně tak?

Protože nikdo neví, co je vůbec pravda... Nebo se nám pravda vyloupla z klubíčka lží tak nepozorovaně, že ani jako pravda nepůsobí?

Ví o tobě patří k těm knihám, na které se ze srdce těším, až za pár let zapomenu, o čem vůbec byly, a přečtu si ji znovu.
Jenže... mám pocit, že na tohle nezapomenu.
www.umodrekocky.blog.cz