Věříte na duchy??

recenze

Kdybychom se neviděli (2015) 5 z 5 / klarinka9974
Kdybychom se neviděli

Lex je sympatická, mladá holka, která studuje střední školu na kterou chodí i její brácha. Mají spolu hezký vztah, rozumí si a nedovedou si jeden bez druhého život představit. Lex je blázen do matematiky, Ty je zase sportovně nadaný a hraje úspěšně basketbal. Jenže, jak je možné když jsou oba tak šťastný, že jeden z nich spáchá sebevraždu? Ty byl nejspíš víc než prázdný a proto se zastřelil.

Nevěděla jsem co od knihy čekat. Obálka a anotace je opravdu lákavá ale komentáře na internetu u knížky, už méně. Proto je lepší si knihu přečíst, nic neočekávat a sám si udělat svůj názor.

Stále cítím jeho kolínskou, je tak silná. Čichej mě, čichej mě. Nemůžu se toho zbavit!

Ze začátku má nejspíš každý problém se začíst. Pokaždé když si vezmu novou knihu, trvá mi aspoň dva dny než se pořádně do knihy ponořím a opravdu jí čtu. U této knihy to trvalo déle. Nejspíš mi začátek přišel smutný, celý příběh mi přišel smutný. Jednou jsem si sedla, vzala jsem si knihu a začala jsme číst. Překvapivě jsem přečetla víc stránek než jsem čekala a kniha mě začala bavit.

Příběh vypráví o tom, jak se vlastně Lex má. Jak proplouvá sama bez bráchy životem, jak odmítne lásku, nerozumí si s otcem a chodí na terapie. Dokonce vidí i ducha. V této části je to opravdu napínavé a možná i děsivé. Sama jsem ducha zažila a věřím na to, proto ti co se bojí, nečtěte knihu večer! Není to tak moc děsivý to ne, ale popisuje se zde jak je duch spatřen co dělá a další záhady v knize. Ta jistá záhada je celkem zajímavá natolik, že si chcete knihu dočíst a zjistit, jak to vlastně dopadne a proč a jak?!

Potom v 19:49, právě když se máma chystala odejít z dvanáctihodinové směny, odešel do garáže.
Nabil pušku. Odstranil pojistku.
Zavolal 911.
Stiskl spoušť.
Kulka ho zasáhla do hrudi.

Knihu jsem nakonec zhltla jedním dechem. I přesto, že ten příběh je smutný a vlastně o ničem jiném to skoro ani není, má TO něco do sebe.

Hlavně si na konci knihy (kdy vám nejspíš ukápne kapička a bude vše vysvětlené, hlavně ta jistá esemeska, kterou Tyler poslal, co mohla změnit všechno) uvědomíte, jak je ten život křehký. Jak stačí jedna střelná rána a život vyprchá. Uvědomíte si jak moc jsou pro nás rodiče, příbuzný s přátelé důležití. Nejspíš vám i tato kniha otevře oči a donutí lidi s nevyřešenými problémy v rodině aby jste se na všechno podívali jinak a začali řešit.

Kniha má silné pouto od kterého je těžké se dotrhnout. Je to všechno pravda, málo z nás si uvědomuje kolik lidí umře, kolik mladých lidí si vezme život a co je potom?? Nejspíš nic, nebo osvobození a nebo dokonce i ráj? To se nedozvíme.

Smrt je všude kolem nás.
Jen si jí nevšímáme.
Dokud nemusíme.

Kniha mě oslovila, chytla mě za srdce a ke konci příběhu rozplakala. Uvědomila jsme si hodně věcí, dokonce jsme si z knihy hodně vzala a pochopila jsem ji. Každý by si měl přečíst něco smutného. Není to celou dobu smutné, budete se smát, radovat z úspěchů, vzpomínat a proplouvat Lexiným životem, tak jak to dělá ona. Zkuste žít na chvílí život, kde jste smutný. Možná si budete vážit toho všeho co máte právě teď.

Doslov autorky si také přečtěte, teď ho nepřeskakujte a dozvíte se, že příběh napsala z pohledu sebevraždy ve své rodině.
Krásný dojemný, doporučuji, udělejte si svůj názor a nebojte se tento příběh prožít naplno až do poslední stránky!