Ve zdech Karlštejna se skrývá vrah

recenze

Smrt na Karlštejně (2017) 4 z 5 / honeybee
Smrt na Karlštejně

„Slova Oty z Bergova dopadla na ostatní členy královské rady jako rány palicí. Vyslovil to, čeho se všichni obávali. Že totiž na Karlštejně došlo k vraždě.“

Karlštejn hostí příslušníky královské rady, nechybí dobré víno a ženy. Avšak ráno je z hradní studně vytažena mrtvola jednoho z členů rady, a to Ctibora Berky z Dubé. Na hrad je k vyšetřování povolán Jakub Protiva z Protivce, pomocník královského sudího, spolu s mnichem Blasiem. Mají za úkol zjistit, zda šlo o nešťastnou náhodu nebo vraždu. Vypadá to spíše na to druhé, obzvláště, když se do potíží dostane sám vyšetřovatel Jakub. Odhalí kdo vraždil a proč? Prozradím, že u jedné vraždy nezůstane a že nám autor předloží ještě jeden příběh, neméně zajímavý. Pojďte nahlédnout do doby za vlády Václava IV., kdy v Betlémské kapli kázal Mistr Jan Hus, který rozdělil lid na dva tábory.

Autor nás záhy vtáhne do děje. Rozběhne se vyšetřování, ale vrah není hned odhalen, navíc členové rady brzy Karlštejn opustí a zdá se, že na vypátrání vraha má zájem snad jen Jakub Protiva. Sami uvidíte, kam až ho pátrání dovede.

Ačkoliv se jedná o útlejší knihu, má něco málo přes dvě stě stran, autor do ní začlenil druhou dějovou linii, kde sledujeme krásnou dívku Vilemínu, která se ráda ocitá v náručí mužů, a do níž se zamiluje moravský markrabě Jošt Lucemburský, nedávno zvolený římský král. Měl by se před Vilemínou mít na pozoru?

„Ve skutečnosti byla Vilemína docela prohnaná. Dokázala se vlichotit mužům, dovedně předvádět svoji krásu, vzbuzovat v nich touhu a chtíč, a pokud to bylo zapotřebí, tak i žárlivost. Navíc se jí jako půvabné naivce se vším svěřovali a ona mohla takto získané zprávy a vědomosti prodávat dál, ...”

Jakub Protiva z Protivce je schopný vyšetřovatel a ve spojení s Blasiem by se hříšníci měli začít bát. I když je Blasius mnich, rád holduje dobrému pití a taky ženám. I přes tyto neřesti má oči otevřené a pálí mu to. Dokonce dostane nabídku, aby přednášel na Univerzitě.

Kniha se čte sama a vzhledem k tomu, že je členěna na kratší kapitoly, a jak jsem již uvedla, je tenčí, postačí vám na ni jedno slunečné odpoledne.

Obě dějové linie mě bavily. Vraha ani důvod jsem předem neodhalila, autor ho před čtenářem pěkně skryl. A v případě dalších vražd tahá za nitky někdo mnohem významnější.

Jediné, s čím jsem měla problém, bylo zorientovat se ve větším množství postav, ale dějiny nejsou jen události, jsou to lidé, kdo je tvoří. A u pana Bauera jsem si již zvykla, že v jeho knihách se to lidmi, a nejen těmi významnými, jenom hemží.

Ještě bych upozornila, že se jedná již o čtrnácté setkání s těmito vyšetřovateli. Ale nebojte se, jde tu o samostatný případ a kniha nenavazuje na předchozí díly.

Knihu doporučuji těm, co si rádi přečtou příběh od Jana Bauera, a těm, co mají rádi historické detektivky a napětí.

Knihu hodnotím 85 %.