Usedlost v Gloucestershiru přitahuje smrt

recenze

Bláto a mršiny (2017) 5 z 5 / a.k
Bláto a mršiny

Lukas Burton nesnáší venkov, přesto dorazí na domluvenou schůzku a to na zjevně opuštěný statek, na místo daleko od civilizace, na místo dříve označované jako Cricket Farm. Ta druhá osoba ještě nedorazila, tak se vydává na průzkum usedlosti. V ruinách chléva nalézá mrtvolu mladé dívky, kterou halí kus pytloviny a růžová bunda.

Nasedá do svého stříbrného mercedesu a úprkem odjíždí pryč z místa nálezu, aby nemohl být se zločinem spojován. Lucas platil za muže, který drží slovo, nikdy neztrácí hlavu a nikdy nedopustí, aby ho druzí oklamali. Je možné, aby se stal obětí nějakého zlomyslného vtipu? Nebo jde o předmět pomsty? Musí se dovědět, kdo za tím stojí.

Při jeho zběsilém odjezdu ho na neštěstí míjí Land Rover s prázdným přívěsem na koně. Poblíž si totiž pronajímá Penny Gowerová Stáje Berryhill. Zde se snaží provozovat Jezdecké centrum a ustájení koní.

Penny prostřednictvím svého účetního kontaktuje majitele Cricket Farm, Eliho Smitha, aby si usedlost pro jistotu zkontroloval. Setkání s cizím autem v této opuštěné oblasti ji nedá spát.

Starousedlík Eli Smith je podivín a samotář. Patří mu polnosti v celém okolí, pronajímá Penny stáje a na Cricket Farm skladuje staré krámy. Jednou až dvakrát týdně večeří se svou mrtvou rodinou. Cricket Farm je místem, kde došlo před mnoha lety k rodinné tragédii a nyní zde opět nachází mrtvolu.

Na scénu nastupuje inspektorka Jess Campbellová. Objev těla v pátek dává tušit rušný pracovní víkend a k tomu ji čeká hned v pondělí nástup nového šéfa komisaře Iana Cartera. Jess se vrhá do řešení případu. Problém je v identifikaci oběti. Bez její totožnosti neví, kterým směrem pátrat. Jediný záchytný bod je spatřené luxusní auto u místa činu.

Kniha z počátku líčí události ze dvou pohledů. Lucase Burtona a naproti tomu dění v oblasti místa nálezu mrtvé dívky Cricket Farm a stájí Penny Gowerové. Postupně se tyto linie propojí. Autorka důsledně lpí na přiměřeném dávkování informací. Indicie k tomu, abych mohla spekulovat, kdo je vrah, přicházejí velmi pomalu. Gradaci příběhu dodá i další oběť. Nechybí ani strach o některé postavy, kterým hrozí smrtelné nebezpečí.

Pokud bych se měla zamyslet, co knize chybí, tak možná jediné. Kniha je uvedena jako „Případ pro Campbellovou a Cartera“. Komisař Carter zde však dostal velmi malý prostor. Je zde naznačeno, že byl přeložen za jakýchsi nespecifikovaných okolností, ale nic konkrétního jsem se nedočetla. Předpokládám, že komisař Carter nám ještě leccos dluží vysvětlit a jistě to bude předmětem u dalších avízovaných případů v rámci slibované série.

Za sebe hodnotím knihu jako velmi zdařilou. Nejedná se o žádný drastický krvák, ale poctivou detektivku, která nabízí příjemně strávené chvíle v hrabství Gloucestershire a se sympatickými postavami.