Tajemství rána

recenze

Tajemství rána (1994) 3 z 5 / Ivuska.09
Tajemství rána

Po přečtení Svítání, které jsem doslova zhltla a zažehnala tak díky Virginii menší čtenářskou krizi, jsem se nemohla dočkat dalšího pokračování její ságy. Naštěstí jsem nemusela na druhý díl nazvaný Tajemství rána čekat moc dlouho. A rovnou mohu říct, že mě nezklamal a jsem zvědavá na další.

Virginia Woolfová má naprosto ojedinělý styl psaní - a právě ten musím vyzdvihnout. Mám pocit, že by mohla psát naprosto o čemkoli - přesto by to bylo velmi čtivé a nemohla bych se od knihy odtrhnout. I když sem tam jsou v jejích knihách okamžiky, kdy si říkám, že tohle už je prostě moc (nyní např. pobyt Dawn na Lučinách, což je sídlo sester Boothových), nemůžu se od čtení odtrhnout a čtu dál a dál.

Tajemství rána opět vypráví o Dawn, která už má ledacos za sebou a v předchozím díle se musela vyrovnat s několika zásadními událostmi ve svém životě. Není lehké po čtrnácti letech zjistit, že vaši rodiče vlastně vašimi rodiči vůbec nejsou - zkrátka, že patříte do úplně jiné rodiny, která z vás ovšem vůbec není nadšená. Dawn tak stojí na hranici dvou světů - v tom, který právě opouští, není nikdo, komu by věřila a na koho by se mohla spolehnout. V tom, do kterého právě míří, zatím nikoho nezná: Dawn uzavřela dohodu se svou babičkou a odjíždí do New Yorku, kde bude na konzervatoři studovat zpěv a hru na klavír. Její vztah s babičkou, která v rodině Cutlerových o všem rozhoduje, však zůstává velmi komplikovaný. Zdá se, že babička se nikdy nesmíří s porážkou a nadále je schopná se Dawn mstít. Je čas, aby Dawn ve svém životě zažila i něco pozitivního a pěkného. Otázkou je, zda se jí to v New Yorku povede? Tak ráda by měla kamarádku, které by mohla věřit a svěřovat se jí. A také by si přála dozvědět se, kdo je její skutečný otec...

Virginia Woolfová má opravdu velkou fantazii, protože byste nevěřili, co vše může prožít jedna jediná osoba za část svého života - a to nás ještě čekají další tři díly této ságy, jsem opravdu moc zvědavá, jaký další příběh si pro své čtenáře autorka připravila a minimálně další díl si určitě nenechám ujít. Doufám, že Dawn už bude o něco méně naivní.

Tajemství rána mohu určitě doporučit - je to knížka, do které se ponoříte, která vás zkrátka pohltí. Nechybí v ní romantika ani trocha napětí ohledně toho, co se vlastně bude dít dál - bude uzavřena zásadní kapitola ze života Dawn a zároveň se další otevře.