Tajemný svět amišů

recenze

Ztracené děti (2017) 5 z 5 / Jana77
Ztracené děti

Kate Burkholderová amiška, nebo Kate Burkholderová policistka? Rozhodně to druhé, neboť v dlouhých, beztvarých šatech, s čepcem na hlavě, by její brilantní mozek zanikl. A svět by přišel o skvělou vyšetřovatelku, trochu bojující se skleničkou něčeho ostřejšího.
Její dávné rozhodnutí, zříci se zakřiknutého a jednoduchého života v amišské komunitě, bylo to nejlepší, co mohla udělat. Její příběhy jsou toho důkazem.

S náčelnicí Kate jsme měli možnost setkat se již ve čtvrté knize skvělé spisovatelky Lindy Castillo. A pevně doufám, že ne poslední. Neboť její knížky jsou neuvěřitelně čtivé, napínavé, lidské, i když jsou z prostředí, o kterém se toho příliš neví. Ale chytnou vás a máte potřebu číst a číst, dokud nejste na poslední stránce. A ani tentokrát tomu nebylo jinak.
Opět zabrousíme do komunity amišů, do jednoduchého světa, kde není třeba elektřiny, moderních vymožeností, ovšem kde i zločin má své místo.
Náčelnice Kate je povolána Úřadem pro kriminální vyšetřování, aby jim pomohla se zmizením mladé, amišské dívky. Vzhledem k její amišské minulosti je víc než ta pravá. Navíc, spolu s agentem Tomasettim tvoří skvělý pár a nejen ten vyšetřovací. I v soukromí je to k sobě neodolatelně táhne. Ale nenechte se mýlit, nejedná se o žádné bezuzdné výbuchy vášně. Šarmantní John má za sebou kruté období, kdy mu vrah vzal to nejcennější - ženu a dvě malé děti a jeho mysl je neustále sužována bolestí. A Kate se zase bojí svých citů, neboť práce je pro ni na prvním místě. Ale bok po boku jsou silnější v boji se zákeřným zločincem. Pátrání po dívce se rozbíhá a na povrch vyplouvají další zmizení v okruhu několika kilometrů, pokaždé jde o mladého amiše, či amišku. Oba vyšetřovatelé bojují s časem a nesdílností rodin, ze kterých děti pocházejí. A ve chvíli, kdy zmizí v Painters Millu, rodišti Kate, její neteř Sadie, jde opravdu do tuhého. Kate bojuje s pověstným smyslem pro spravedlnost i s vlastními pocity, se svým vlastním strachem, že ji nenajde včas.
Vyústění celého příběhu je vrcholem dramatičnosti a mrazivého překvapení, kdy pachatel je naprosto neuvěřitelně ten, u koho by jste to nečekali. Ale tak jednoduché to stejně nebude, může se zdát, že není konec. Že vše nakonec může být i jinak.
Spolu s pátráním po zmizelých, se nám otevírá i kousek příběhu hlavních protagonistů. Jejich vztah není vůbec jednoduchý, oba bojují se svými přízraky. A ačkoliv k sobě mají velmi blízko, ve svých citech jsou velmi opatrní.
Nemusíte se bát, kdyby jste knihy Lindy Castillo nečetli po sobě tak, jak byly vydány. V každé z nich je docela podrobně nastíněna minulost jak Kate, tak Johna a mě si ti dva naprosto získali. Kate svou neuvěřitelnou sílou, vymanit se z prostředí, ve kterém se narodila, ovšem lehké to není, neboť rodinné kořeny jsou vždy velmi silné. A agent John Tomasetti je zarputilý buldok, který se v určitých chvílích dokáže proměnit v romantického kavalíra.
Knížka Ztracené děti je jedním slovem skvělá. Napětí, určitý nádech tajemného světa amišské komunity, drama, to vše nám dá jeden bezvadný příběh. Neváhejte a přečtěte si novou Lindu Castillo. Litovat rozhodně nebudete.