Střevo je spalovací motor našeho organismu

recenze

Zdravé střevo (2016) / RenataP
Zdravé střevo

Vlastně toho o svých střevech moc nevíme. Je to tak trochu tabu - přitom je to nejdůležitější orgán v našem těle, co se týče jeho funkce na dodávání energie. Jejich vstřebávací schopnost je obrovská a jsme v pravém slova smyslu opravdu to, co jíme.

V níže napsaných ukázkách z knihy můžete ochutnat takové části, kterých tam je mimochodem bezpočet, ve kterých dostanete logicky a jasně vysvětleno něco, co dává až děsivý smysl. Najednou jsem si více a více sahala do svědomí a věděla jsem, jak moc své tělo trápím a že není divu, že reaguje tak, jak reaguje.
Vytknout této knize nemohu vůbec nic, je tak obsáhlá, až to hraničí s perfekcionalismem obou autorů. Vytknout mohu ostatně jen to, co vytýkají i oba autoři - nezájem společnosti na tom, aby byla kvalitní potrava samozřejmostí.
Tedy - potrava bez chemie....

Ukázky

„Enterická nervová soustava je tvořena složitou sítí neuronů a prochází celým trávicím traktem. Jedná se o nervové pletivo, které se nalézá mezi svaly v břišní stěně a ovlivňuje trávení například skrze pohyb střevního svalstva nebo prokrvení střevní stěny. Při tom řídí vysílání neurotransmiterů nezávisle na centrální nervové soustavě (CNS), takže díky devadesáti procentům nervových spojení, která vedou od břicha směrem k hlavě, je náš mozek bez ustání informován o stavu střev. U lidí obsahuje ENS podobné množství neuronů jako třeba mícha. Tento nezávislý nervový systém je umístěn jako tenoučká vrstva vpletená mezi svaly zažívacího traktu a jeho úkolem je kromě jiného dokonalé trávení….“
„Orgány můžeme v příslušné době podpořit i typem jídla a naše chuť může prozradit, co ses uvnitř nás právě odehrává a jakou potřebujeme energii. Obecně lze říci, že sladké dodává energii mozku a štítné žláze, negativně působí na slinivku a žaludek a zároveň snižuje tvorbu tepla. Hořké v podobě hořčin detoxikuje a reguluje vylučování tekutin, zlepšuje trávení a podporuje srdce. Při nadbytku se mohou objevit pocity úzkosti, nerudnost a úbytek sil. Kyselé také povzbuzuje chuť k jídlu, upravuje trávicí procesy a činnost jater, ovšem spíš podporuje zadržování tekutin v těle, a nadměrné požívání kyselé potravy zatěžuje celou trávicí soustavu. Trpkým jídlem pomáháme činnosti tlustého střeva, zatímco ostré reguluje žaludeční a střevní systém, podílí se na antibakteriálním působení našich střev a zlepšuje činnost plic.“

A navíc zde zjistíte, že všechno je tak logické... až je to děsivé. I hladivé. Rozhodně jsem se po přečtení této knihy začala více zamýšlet nad tím, co jím.