Srdce ledu (David Šenk)

recenze

Srdce ledu (2015) 4 z 5 / Overdead
Srdce ledu

Vydavateľstvo Epocha nám prinieslo už tretiu zbierku scifi poviedok od českého autora Davida Šenka v edícii Pevnost s názvom Srdce ledu. Táto kniha je plná rôznorodých príbehov odohrávajúcich sa v budúcnosti. Množstvo a rozmanitosť poviedok je naozaj veľká i keď sa kniha na prvý pohľad zdá byť so svojimi 200 stranami veľmi drobná.

Autor: David Šenk
Vydavateľstvo: Epocha
Počet strán: 200
Rok vydania: 2015
ISBN: 978-80-7425-245-7
Väzba: paperback
Cena: 7,69 €/ 169 Kč

Rozmanité scifi poviedky
Táto zbierka obsahuje veľké množstvo poviedok, takže hovoriť presne o príbehu každej jednej by bolo veľmi zdĺhavé a navyše by obsahovalo veľké množstvo spoilerov, keďže sa jedná o krátke poviedky.

Celá zbierka je plná rozmanitých dobrodružstiev odohrávajúcich sa v budúcnosti. Dielo nám dáva možnosť čeliť mimozemskej invázie, bojovať proti cudzím rasám, vstúpiť po boku legendárneho detektíva, vychovaného mimozemšťanmi, na povrch zakázanej planéty, prebudiť spiaceho Boha, kolonizovať vesmír, byť pri poslednom súde, navštíviť posledný galaktický con alebo odhaliť tajomstvo paralelných vesmírov.

Pútavé, avšak krátke dobrodružstvá
David Šenk nám predstavuje už svoju tretiu zbierku poviedok, "napechovanú" veľkým množstvom dobrodružných, akciou nabitých a pútavých scifi príbehov. Najsilnejšou stránkou poviedok je ich príbeh a zaujímavá myšlienka. Jednotlive diela sú veľmi pútavé, ba až strhujúce a miestami si čitateľ praje viac a viac. V každom príbehu nechýba kopa akcie a akési tajomstvo alebo tajomstvá, ktoré pomocou hlavnej postavy odhaľujeme. Popisy sú strohé. Miestami postačujú na popísanie celej situácie, ale na niektorých miestach by som ich uvítal vo väčšom množstve.

Úryvok:
"Jime?" dolehne ke mně z chodby. Ellis má na sobě černé večerní šaty, komplikovaný účes a voní po HX43, sekretu geneticky upravených orchidejí, jehož mililitr stojí přibližně váš roční příjem.

Príbehu sú v celku jednoduché, takže nečakajte nejakú zložitú zápletku a množstvo vedľajších dejových liniek, ktoré sa nakoniec prepoja do jednej alebo detailné krvavé opisy scén. Poviedky sú sami o sebe taktiež trochu chudobné na akési "okorenenie", vo väčšine príbehov to býva láska, intrigy, zrady a mnoho ďalších vecí.

Poviedky obsahujú kvôli malému rozsahu len málo postáv. Najväčší dôraz sa kladie na hlavné postavy, ktoré sa buď vôbec nevyvíjajú alebo sa vyvinú, na môj vkus, až príliš rýchlo. Aj napriek týmto nedostatkom vytvoril autor zaujímavé, niekedy až fascinujúce postavy, do ktorých som nemal ani najmenší problém sa vžiť.

Technická stránky knihy je, až na pár drobných gramatických chýb, zvládnutá veľmi dobre. Ilustrácia na obálke je veľmi pekná, až pôsobivá. Paperback sa taktiež opotrebováva v celku pomaly, čiže sa jedná o kvalitnejšie spracovanie.

Úryvok:
Vesnice byla v údolí, kterým protékal jeden z větších prítokú jezera na západě. Byl to shluk asi třiceti chýší rúzné velikosti a tvaru, okolo nichž se rozprostírala nepravidelná šachovnice polí, tu a tam se pásl zvláštní dobytek. Kousek za vesnicí byl přes řeku postavený úzky dřevěný most, po němž zrovna přecházela skupinka vesničanú.

Za najväčší nedostatok celého diela osobne považujem jeho veľmi krátky rozsah. Všetky poviedky boli pre mňa nesmierne zaujímavé a ich príbeh má naozaj uchvátil, avšak prial by som si viac. Veľa z týchto poviedok by som rád videl aj rozpísané do celej knihy. Dobrým príkladom sú poviedky Srdce ledu, Souhvězdí lva alebo Kamas: Kořeny budoucnosti. Jedná sa však iba o môj subjektívny pohľad, lebo v láske mám skôr obrovské diela alebo knižné série.

Autor nám teda predkladá zaujímavé dielo plné dobrých, ale v celku krátkych akčných príbehov, ktoré rozhodne zaujmú každého nadšenca žánru science fiction. Toto dielo je vhodné na dlhé cesty alebo dovolenky vďaka svojej malej veľkosti a taktiež je viac ako vhodné ak sa človek potrebuje "schladiť" počas dlhého horúceho dňa.