Šotoliny

recenze

Offroad-Guide 1: Alpské šotoliny (2015) / JurekGS
Offroad-Guide 1: Alpské šotoliny

Alpské šotoliny, jak je jednoduše a krátce shrnout? Moje první reakce byla, že jsem cítil, malý smutek. Smutek, z toho, že na světě je jen málo míst, která jsou opuštěná komerčním návštěvám a davům turistů. Taková je třeba chránit. Proto není divu, víme li o takových místech, kde se lze toulat obrovskými pláněmi horských masivů a narážet zde pouze na opuštěné, prázdné stavby starobylých kasáren, tichá jezera, že si je snažíme uchovat co nejvíce pro sebe. Vždyť kdo ví, za rok, za dva se zde kromě větrů mohou prohánět davy lyžařů a skupiny horských cyklistů, kteří nejen že vemou místu jeho atmosféru, můžou mít značný podíl na jeho devastaci.
Offroudový průvodce Michala Pertlíčka přináší vše, co je potřeba k přiblížení těchto míst a tím i jejich zpřístupnění. Autor tato místa sám projel na motocyklu, zmapoval a své zkušenosti dopodrobna zaznamenal. Průvodce je netradiční v tom, že je k němu dodáno i DVD obsahující záznam jednotlivých tras. Provádí nás po pevnostech a poodkrývá i něco z jejich historie. Nabízí celkem šestnáct tras překrásnou přírodou horských masivů, kdy je zde popsána i jejich obtížnost, délka, převýšení a záludnosti. Kromě map je v průvodci rovněž mnoho fotografii. Tištěna je na hodně, hodně, hodně pevném křídovém papíře v kroužkové vazbě, což znamená, je odolná vysokemu stupni opotřebení, hrubému zacházení v motocyklu, na kole, jinými slovy, je dostatečně blbuvzdorná :-)
Závěrem snad jen říci, že tento průvodce by neměl chybět v žádné knihovně Ofroudového dobrodruha, i když jak už bylo v úvodu řečeno, kéž by tato místa byla co nejvíce uchráněna a mohl tak být zachován jejich ráz, opuštěnost a atmosféra.