Řasnatci - český psychothriller

recenze

Řasnatci (2016) 5 z 5 / cider
Řasnatci

Zrovna jsem si připravovala oběd, když jsem v televizi v pořadu Sama doma zaregistrovala slova spisovatelky Dany Kellnerové o tom, proč nefungují dnešní partnerské vztahy. Člověk by řekl, že v dnešní době už byly všechny důvody vyřčeny, ale tato žena mě přesvědčila o opaku. Ačkoliv o knize nebylo řečeno téměř nic, vydedukovala jsem z tématu pořadu, že se nejspíš bude jednat o příběh s prvky domácího násilí.
Po přečtení však mohu konstatovat, že rozhodně nejde jen o obyčejný příběh s tématem domácího násilí. Autorka v knize odhaluje především psychologické násilí s důmyslnými manipulacemi násilníka, zároveň však v závěru knihy poskytuje návod všem ženám, které mají zvláštní nadání vybírat si partnery s podobným charakterem, jak rozpoznat muže s psychopatickými vlastnostmi.

Příběh začíná jako klasická růžová knihovna a čtenář má pocit, že půjde o pohodové čtení v tomto duchu. Jakmile se však prokouše zamilovanými kapitolami, úchvatnými plány do budoucnosti, které spřádá hlavní hrdinka Hana ve své hlavě poblázněné chemií lásky s přídavkem obrovské touhy po dítěti, začnou se do příběhu nenápadně vkrádat intriky, přetvářka a manipulace jejího prince Milana. Hana však pevně trvá na svém snu, proto si v žádném případě nepřipustí, že je něco špatně. V průběhu děje se ukazuje, že její idol je vlastně narcistní homosexuální psychopat s touhou zbavit se své nenáviděné manželky. Pikantní sexuální scény, kterých je v knize opravdu hodně, přesně dokreslují jeho osobnost. Hana upadá do depresí, ale nechápe proč. Teprve až návštěva psycholožky odstartuje její pomalé probouzení.

Ačkoliv jsem knihou opravdu nadšená, rozhodně toto čtení není pro každého. Ocení ji především ženy s podobnou životní zkušeností. Naopak ty, které se alespoň v nějaké popisované situaci neuvidí, jen velmi těžko dokážou uvěřit, že je něco takového v životě opravdu možné.

Libunkaa
30.03.2017

Velice výstižná recenze. Českých psychothrillerů v opravdu málo a tento se mimořádně povedl.