Protivný spratek ze severu

recenze

Ostrava (2013) 5 z 5 / katy238
Ostrava

Ostravu neměl zbytek království, císařství, republiky ani jiného zřízení nikdy rád.

Nejprve to byla zaostalá zemědělská oblast, pak zaostalá upadající oblast a pak černá chemická díra, kam jezdili zoufalci pro peníze umírat v nízkém věku.

Nakonec rudí bratři vyhnali i německé a rakouské soukromníky a po všem zbyly jen rudé hvězdy a pár děr v zemi, určených k asanaci. Nebo aby se do nich zbytek města rovnou shrnul se vším všudy.

Bída, zmar a zvýšený výskyt alergií.

Hnus.

Nebo ne....?

Jak to tedy s tou Ostravou bylo?

Kdo je ochoten sundat si černé brýle a odhrnout závěs stupidní pověrčivosti, měl by vzít honem rychle do rukou tuto fantastickou knihu, aby zjistil, že nic není tak černé, jak se zdá.

Pod vrstvou popílku se skrývá svébytné město s tvrdohlavými obyvateli, kteří sice mnoho nenamluví, ale hovoří za ně jejich činy. A letos to již 750 let trvající a stále pokračující historie tohoto města potvrzuje.

Samozřejmě, ještě kolem roku 1800 byl hlavní starostí Ostravanů problém s purkmistrem, který odmítal svůj hnůj řádně ohradit a na náměstí jej nechal obehnat pouze chatrnými prkny. A když se v okolí Ostravy objevilo uhlí, Ostravané jen pokrčili rameny a hleděli si svého.

Šílené 19.století ale nastartovalo novou éru města a obrodu, jakou jiná města nepamatují a nyní vzkvétající patriotismus Ostravanů a pamětníků křísí staré zvyky, fotografie a zapomenuté úsměvy.

Ostrava je fantastické město, český Detroit, se svými vítězstvími a prohrami a každý, kdo se nebojí nahlédnout pod slupku tajemství a historie, by neměl opomenout tuto publikaci. Nabízí kompletní přehled, mnoho krásných fotografií a množství faktů, jaké jsem v knize nezažila.

Jako rodilý Ostravák a patriot ostravské historie jsem ráda, že jsem se o minulosti tohoto báječného města tolik dozvěděla, navíc srozumitelnou formu.

Knihu bylo těžké, i přes její značnou hmotnost, odložit. Patří mezi tu kategorii knih, které nikdy nedočtete, protože je budete znovu a znovu brát do ruky a vyhledávat si informace pořád dokola.

Jen poslední poznámka, v knize je celkem dost odborných termínů a pokud nemáte skutečný a hluboký zájem o historii města nebo jen okrajový, zkuste jednodušší knihu. Tato obrovská porce dat by mohla mnohé začátečníky i odradit.