Padesát po druhé a pro druhé

recenze

Padesát odstínů temnoty (2013) / herdekfilek
Padesát odstínů temnoty

Á, pardon, šťoural jsem se v rok staré recenzi a ona, mrcha jedna, se mi propublikovala k dnešku. Jsem já to ale nemehlo.

A doba nám planí, milá paní. Rohlíky za tu dobu zdražily o 2000%, věděla? Taková ta lidská sounáležitost je v prachu, všichni se staraj jenom o sebe, a proto je všem blbě, víme? A paní, ta erotika, co jí teď říkaj porno, no na to se taky nedá koukat. Ono to dřív bylo jednoduchý, to vám povídám. Jednu povalil a šel koupit kočárek, jakýpak s tím řeči. A pohádky jaký se teď dělaj, no jeden by nevěřil. Místo zakletejch princezen bradavice, místo draků nacisticky lazenej voldemortskej. Ale abych se vrátila k tý erotice, to jsem vám paní teď četla jednu knížku. Já toho teda jinak moc nenačtu, to víte, v kuchyni je děsnej bordel, i když uklidim a tak není čas na nějaký obracení stránek. Ale četla jsem vám teď jednu knížku, která se četla úplně sama. Jako byla o erotice, o tý jejich nový erotice, kde se plněj tajný přání. Rozumíte mi, není tam nic o propocenym tílku starýho, ale o navoněnym mladýho. No moc se mi ta knížka líbila. Jak ona se, jo, Padesát odstínu šedi. Ono to zní jak od Šejkspíra, ale nenechte se paní odradit, byl fakt krásnej ten chlap. A víte, bohatej, neskutečně. Jak kdyby vlastnil fabriku na Coca-colu. Hejsek. A ona byla, no, máme to už za sebou, co si budem povídat, krásná a nevinná, víte jak, neobcovala. No a vydali teď druhej díl, tak jsem hned běžela do krámu. Basu piva, kilo buřtů a hořčici, aby mi dal starej, a furt zapocenej, pokoj a hned vedle v kvelbu s knížkama jsem popadla Padesát odstínů temnoty. Zabarikádovala jsem starýho u televize žrádlem a pivem a povalila se na postel. První stránka a už to jelo, no nevěřila byste, paní. Pravda, předtím jsem si přečetla nějakou tu recenzi. Jako abych se natěšila, ale oni tam všichni jenom tak přechytřele plkaj. Tady jsem si udělala výpisek, abych se mohla po večerech bavit tou jejich intelektuálštinou. Poslechněte si to.

Latentní oddávání se ženskému libidu dovedlo autorku až do stavu, kdy svého vysněného muskula zahrnula vylepšenými nadlidskými schopnostmi vyluzovat do prostoru šarm spojený s neutuchajícím bohatstvím a nekonečným vřídlem horkého spermatu, k tomu opět rozepsala vášnivý vztah mezi dvěma hlavními postavami, kde není místo ani pro ranní stolici, pro tu spoustu krutě vysloužených orgasmů. Z literárního hlediska se jedná o diletantství. Z hlediska uspokojení snů dnešních žen zase téměř o genialitu. Společnost přísunem zbytečných podnětů hloupne. Začíná si vybírat jen tu zábavnější část z příchozího. A orgasmus je prozatím nejzábavnějším podnětem. Proto ten úspěch, proto takové nadšení, večerní prodeje. Přetrvává v intelektuálních kruzích přesvědčení, že právě taková braková literatura hubí literaturu hodnotnou. A já se ptám. Jak ji hubí? Kde je ten nůž trčící z Dostojevského? Ukažte mi ten kouřící otvor po kulce ve spisech Victora Huga! Jen vaše pokrytectví a trapná sebestřednost můžou pohrdat tím, co vám se zrovna nehodí pod nos. Ano, Padesát odstínů temnoty neřeší efemérnost naší ubohé společnosti, Padesát odstínů temnoty řeší koitus. Prachsprostou touhu souložit ne pro blaho lidstva, ale pro vlastní, zcela sobecké blaho. Intelektuální odsouzení tohoto braku, je odsouzení vlastní inteligence.

A tak si paní představte, že takovej učenej pán, co to napsal, tu knížku ani nečet, protože tohle tam vyčíst prostě nemohl. To mi nikdo nenamluví. Ale u tohodle pána jsem, paní, neskončila. Hledala jsem dál, nějaký recenze, ohlasy, však víte, abych si rozohnila tu touhu číst si v knize. Něco jako předehra. Víte jaká. No. A tak vám přečtu ještě nějaký chytrý lidi. Třeba tohle, to je fakt povedený.

Ženské pokolení bylo opět poníženo. A to knihou vzešlou z ženského pera, kde žena je transformována do role otrokyně. A to nejen otrokyně jednoho chlípného muže, ale i do role otrokyně doby. Otrokyně peněz. V knize není dána možnost z těchto rolí vystoupit. Žena je vypsána jako oběť lačnící po dalším ponížení. Naše společnost přetrvává v přesvědčení, že autorka knihy nemůže být žena, ale muž, za ženu se pouze ukrývající, jak to muži mívají ve zvyku. Jak se s takovým statutem mohou dnešní ženy vyrovnat! Vedle sebe musí trpět neúspěšné a nudné partnery a číst o partnerech úspěšných a věčně zábavných. A proto žádáme vládu, aby zavedla pro partnerství kvóty, a muži, kteří neprojdou přísnými partnerskými testy, aby byli sterilizováni nebo rovnou usmrceni.

Víte paní, on v tom nebude takovej problém. Padesát odstínu temnoty je jenom další knížka, u který může obyčejná ženská zavřít oči a chvíli nevidět toho svýho. Chvíli snít o jinyn životě, kterej se stal někomu jinýmu. A na snech, paní, na těch není ale lautr nic špatnýho. Říkaj, že my jsme ty blbý ženský od plotny. Ale i my, za těma svejma zástěrama, máme, je mi to blbý říkat takhle otevřeně, ale i my tam máme vagíny, který chtěj poznat krásu blaženýho sexu. Ne pořád jenom, ale vždyť vy mi rozumíte, paní, že jo. Knížka byla lepší než ta první. Bylo krásný zavřít oči a představit si sebe,…ale vem to čert.

paneskap
23.07.2014

To jsem se zasmál!:D

Hřibče
19.09.2013

Geniální recenze, originální a neotřelá! K četbě zmiňované knihy se sice nechystám, za to k poctivé četbě Tvých recenzí ano! :)

Thanyss
19.09.2013

Nemůžu si pomoct - recenze od herdekfilek mě prostě vždycky skvěle pobaví a osvěží. Plác, plác - tleskám :)

tyzik.cejka
15.09.2013

já nemůžu z toho věděla věděla věděla já nevím mě se to prostě líbí
věděla chchichi

HTO
01.04.2013

Věta „Kde je ten nůž trčící z Dostojevského?“ mě rozesmála tak, že jsem ji šel říct i hromádce OBERIUtů ležící v předsíni.

DriftBooks
03.02.2013

:-))) inu tak - takže jsem na lep sednul já vám. Takže jen dodatek - je to kniha z kategorie "červená knihovna", což ji ale samozřejmě nedeklasuje na literaturu pouze pro "ženy od plotny" - věřím, že podobným způsobem dokáže snít třeba i doktorka filozofie - stejně jako muži mají své sny o agentovi s povolením zabíjet, který usíná v náručí bondgirls :-) Podobné sny a touhy jdou prostě napříč celým spektrem člověčenstva - jen to někdo nerad přiznává. To se ostatně odráží také v tom, že kniha 50 odstínu šedi se na tomto fóru stala knihou roku 2012, přestože získala hodnocení "pouze" 68%... :-))))

02.02.2013

No jo, nutná poznámka na okraj. Autor recenze je zároveň autorem dvou zmíněných odstavců, nad kterými se posléze pohoršuje. Jasně, nedal jsem k tomu klíč, na mou hlavu padá popel všech spálených mostů i nadějí.

DriftBooks
02.02.2013

Ani jeden díl jsem nečetl, ale nedělal bych si hlavu z toho kdo co říká - světovým bestsellerem je již několik století pedofilní sadomoasochistický román 120 dnů Sodomy Markýze de Sade, intelektuál, neintelektuál... Ale jen bych podokl jednu věc - mám pocit, že autor recenze špatně pochopil, co vlastně chtěl říci pisatel odstavce "Latentní oddávání..." - protože on říká přesně totéž co já - je to brak, ale no a co - kdo se nad tím pohoršuje je sám hlupák... neboli "Intelektuální odsouzení tohoto braku, je odsouzení vlastní inteligence."... :-)))

A za druhé - autor recenze krásně sedá na lep dalšímu výňatku, který ho pohoršil - protože píše jako muž recenzi z pozice ženy... safra - ale tak trochu bych řekl, že i tento výňatek je vytrhut z kontextu a nepochopen, protože má v sobě nádech ironie... ale to je jen můj pocit

Takže se v klidu nořte do odstínů šedi i temnoty pokud se vám to líbí a zbytečně se sami před sebou, notabene před společností, za tento poklesek neomlouvejte :-)))

Akana
02.02.2013

Recenze i oba tvoje komentáře, Herdekfilku, mě vyloženě nadchly. Větu "Blbců je tolik, že by bylo s podivem, kdybych jím nebyl taky." bych tesal do kamene a připomíná mi mojí oblíbenou holzmannovskou hlášku "Lidi sou potvory. Věřte mi, já to vím podle sebe." Kdyby bylo víc takových, kdo to takhle vidí a nepovyšují svůj světonázor, kulturní zázemí, vkus a já nevím co ještě na jedinou platnou univerzálii a modelový příklad pro ostatní - ať je to intelektuál nebo hospodský povaleč. Jenže my to sobectví a přesvědčení o vlastní neomylnosti máme v sobě biologicky zakódovaný, což svědčí o tom, že nás jím přírodní výběr nevybavil zbytečně, že nám je k něčemu dobrý. Takže zase neřešitelnej rozpor? Asi bude opravdu lepší držet se těch orgasmů. Každopádně ještě jednou díky za tenhle vzácnej tolerantní postoj.

Gnomo
01.02.2013

Oslovením nejpočetnější skupiny lidí, většinou získáš nejvíc. A tato kniha, je toho vzorným příkladem, stejně jako jiné předešlé tituly a další, které budou následovat (to jen aby to ode mne nevypadalo jako zaujatost vůči konkrétní knize :-). Každý ať si čte, co se mu zlíbí... říkám já. Dobře nasměrovaná reklama, propagace v médiích a pečlivě vybraná cílová skupina je základem úspěchu. Nemusíme se přece bavit jen o zmiňovaných knihách, vždyť se rozhlédněte kolem sebe! Je to především business!
Přesně jak psal "penjan" o něčem to vypovídá a s tím naprosto souhlasím.

31.01.2013

Když to je takové těžké, rozdělovat lidi na kasty podle inteligence. Já bych to nedělal. V jedné mé životní etapě jsem chodil po světě jako císař pán a pozoroval pohrdlivě to hemžení pode mnou a až posléze došel ke zjištění, že vlastně hledím nahoru, ne dolu. Což mě notně vyléčilo a za což jsem i vděčný. Vždyť blbců je tolik, že by bylo s podivem, kdybych jím nebyl taky.
Zbytečné rozdělování lidí podle toho a toho vede k tomu, že se lidstvo nestává blbějším, ale sobečtějším, čehož se děsím víc. S blbcem si člověk užije srandy, se sobcem už tolik ne.

Eneo
31.01.2013

Nebrala bych to až tak skepticky, tato série není žádný literární skvost, který by se pyšnil uměním autorky psát. Je to velmi oddechové čtení pro někoho, kdo nemá potřebu u knihy přemýšlet nad reálnou zápletkou, ale zasnít se nad nemožným. Možná nepatřím do cílové skupiny čtenářů (odvozuji z docela povedeného přívlastku knížky "Porno pro maminy), snad právě proto ve mně knížka po jejím dočtení v originále nic hlubšího nezanechala...

Mystery13
31.01.2013

Určitě to není pesimismus, ale holá realita.

panjan
31.01.2013

Ano máš pravdu, někdy je přemýšlení o duši, a o smyslu existence zcela bezvýchodné a vrhne tě do nepěkného stavu. A poslední dobou mám občas takové nihilistické sklony. Já to myslel tak, že lidé začínají být líní přemýšlet o světě kolem sebe a uchylují se proto k takové nenáročné literatuře. Důkazem toho budiž nedávná prezidentská volba (mediální manipulace ve prospěch knížete Schlafenberga) a i například to, že nejčtenějším deníkem je Blesk. Jenže možná jsem jen pesimista, kterémuž zůstávají pozitivní stránky tohoto vývoje utajeny.

Mystery13
31.01.2013

Pokud vím, tak se odjakživa bestsellerem stávaly takovéto knihy, taková ta příliš komerční a otupující literatura pro masy. Pokud si budu chtít přečíst něco, co má hloubku, sáhnu trochu do historie, poohlédnu se v intelektuálských kruzích a nebo půjdu prošmejdit antikvariáty. To je vše, přeci nečekáte, že se v dnešní době dokáže stát bestsellerem například zmiňovaný Dostojevskij? Na to lidem inteligence nestačí a ani to ostatně nemají zapotřebí. Bestsellery jsou jednoduché knihy, které jsou schopné svou jednoduchostí promlouvat k masám lidí. A že to není v dnešní době nic těžkého, že? Lidem zkrátka stačí ke štěstí málo.

31.01.2013

Troufám, že to neříká nic o pokleslosti společnosti, ale o tom, že povinná školní docházka věru dosáhla toho, že jsme všichni gramotní. A proto začíná rozkvétat literatura pro čtenáře, kteří nechtěji pitvat duši, ale bavit se. Příjemně se bavit. A víš co? Nakašlat na duši, on ten orgasmus je většinou zábavnější než celá zbylá existence. Člověk si při něm připadá tak jistě, skutečně, kdežto pitva duše vždy končí krutou nejistotou a vyhrocenými stavy nepochopení a následného odmítnutí. Ne že bych tento směr vyznával a žil, ale někdy mě popadne touha to alespoň zkusit.

panjan
31.01.2013

Herdekfilku, já s tebou souhlasím a děkuji ti za tento pohled, kterýžto je velmi liberální a ukazuje tvou stránku člověčcskou, a také vědomí své vlastní nedokonalosti a i povídá něco o tvé pokoře. Já sám mívám k takovým to postojům občas daleko a přiznám se, že tuto knihu jsem nečetl, netroufl jsem si ji proto jakokoliv hodnotit, či komentovat, ale sám pro sebe jsem si ji odsoudil a i její čtenáře jaksi zakastoval. Viděl jsem totiž před Vánoci na vlastní oči lidi, kteří ji kupovali. Tento postoj určitě není nic jiného, než vlastní omezenost, ale nedá mi to nepodotknout, že pokud se bestsellerem stávají takovéto knihy, nevysílá to příliš dobrou zprávu o dnešní společnosti.