Opravdu "mrazivé" léto

recenze

Mrazivé léto (2012) 3 z 5 / Attia
Mrazivé léto

V jihošpanělském městečku Marbella si patnáctiletá Lyra připadá jako v ráji. Až do chvíle, kdy zmizí její spolužačka Pia. Lyra se rozhodne přijít tomuto záhadnému zmizení na kloub. Nedlouho poté je Pia nalezena mrtvá a z letní idylky se stává zlý sen. Lyře se zdá, že se její matka chová divně. Navíc je přesvědčená, že zahlédla svou sestru, která zahynula již před deseti lety. Co jí matka tají? Jaká děsivá tajemství měla zůstat navždy skryta?

Jak se dozvídáme z anotace, Lyra žije na jihu Španělska, kde jednoho dne zmizí její spolužačka Pia. Lyra se s ní nikdy příliš nepřátelila, proto z počátku nevěnuje jejímu zmizení přílišnou pozornost. Myslí si, že nejspíš jen utekla z domu. Jenomže když se o Piině zmizení baví všichni a Lyřina matka se začíná chovat víc než podivně, Lyře a jejím přátelům to nedá. Vydávají se po stopě možného pachatele. Pak ale události naberou spád, minulost se dere na povrch, nedořešené události se znovuobjevují a z léta se stává pro Lyru nočnímu můra.

O Lyřině vzhledu se toho za celou knihu příliš nedozvíme, jediné, co jsem vyvodila, byla velká nesympatie vůči této hrdince. Její chování k matce je po většinu knihy je hodně ošklivé, Lyra z nějakého důvodu svoji matku nemá ráda a odsoudí každé její chování. A dost si protiřečí. Jednou si stěžuje na to, že se jí matka nevěnuje, když se jí ovšem věnovat chce, Lyra se opět z nějakého důvodu urazí. Podle mého názoru se autorka snažila docílit nevraživého vztahu mezi dcerou a matkou, protože se jí to hodilo do příběhu, ale docílila jen toho, že mi Lyra svých chováním byla hodně nesympatická.

Dalším mínusem je předvídatelnost. Nemá totiž cenu číst více jak dvě knihy z této edice. Proč? Jednoduše proto, že jsou všechny (nebo alespoň ty, které jsem četla) v podstatě stejné. Nechci spoilerovat, ale například mě bylo okamžitě jasné, kdo je pachatelem, ačkoliv se nám autorka snažila zamotat hlavu podezřelým, na kterého ukazují všechny důkazy a tedy logicky... Ne, od začátku jsem nepochybovala o viníkovi (možná kvůli malému množství postav) a i o motivu, který se týkal i Lyry, jsem měla poměrně jasno. To hodně zkazí čtení, nemyslíte?

Ačkoliv jsem si Lyru neoblíbila, o pachateli i motivu týkajícího se Lyry jsem měla jasno ihned, tedy nedošlo k žádnému překvapení, přesto musím ocenit, že kniha je poměrně tenká, takže ji přečtete lehce za dva dny. Koneckonců jsem se dokázala i dobře začíst a vplout do děje, takže mi příběh i strany utíkaly. Ovšem až po nudnějším začátku. Jenomže k závěru knihy musím mít také výtku. Rozuzlení (kolem Pii) bylo totiž najednou strašně rychlé, autorka mi dokázala na posledních několika stránkách udělat v hlavě zmatek. Jde totiž hlavně o to, že Pia ustoupila na celou dobu do pozadí příběhu, byla jen takovým nasměrováním, vše se pak odehrávalo především kolem Lyry a veškeré vysvětlení týkající se Piina zmizení autorka odbila třemi větami. Nakonec jsem vůbec nepochopila, jak do všeho Pia zapadá a jak souvisí s tím, co se děje Lyře. Autorka též opomenula vysvětlit další věci, které možná nebyly tolik důležité, ale nějakou roli v příběhu hrály.

Tím jsem asi vyčerpala vše, co jsem v recenzi chtěla sdělit, avšak je tu ještě jedná věc: Opravdu se jedná o thriller? Já totiž o tomto výběru žánru silně pochybuji. Jistě, sem tam zavadíte o lehčí formu napětí a takových těch věcí, co do thrilleru patří, ale vážně na mě nechoďte s tím, že Mrazivé léto je právě thriller. Spíše oddychové čtení pro dívky ideální k moři.

Závěrem bych chtěla říct, že mě Mrazivé léto rozhodně nenadchlo, spíše naopak. Přesto je to stravitelné sousto natolik, že jsem knihu dočetla až do konce a musím říct, že místy byla kniha dost čtivá. Svojí tenkostí mě naštěstí neodradila hned na začátku. Nakonec dávám knize 2 hvězdičky, ačkoliv si myslím, že si kniha zaslouží 50%. 3 * jsou ale už příliš.