Obyčejný kluk nebo vládce "magické" říše?

recenze

Elementum (2016) 4 z 5 / Petíí29
Elementum

Kdo je vlastně Alexandr Summers? Je to obyčejný středoškolák, který řeší celkem normální věci jako holky nebo školu. Ale jednoho dne se objeví záhadný muž ze které ho se vyklube Alexův pravý dědeček, řekne mu, že má dar ovládat čtyři elementy. Alex musí odjet s dědečkem do říše pod zemí, naučit se ovládat všechny elementy a porazit svého bratra, který se snaží celou říši zničit. Podaří se to Alexovi vše stihnout?? Tak to už si musíte přečíst sami.

Začátek knihy se mi zdá malinko loudavější a do děje jsem se dostala až po tom co Alex dorazil do říše. Ale potom už jsem se nemohla nabažit příběhu který měl rychlý a zajímavý spád. Ačkoli jsou některé části příběhu psány velice do detailu, což čtení knihy dělá zdlouhavější, nakonec si myslím, že to knize dodalo právě to, co potřebovala. Po přečtení jiných recenzí se mi zdá, že čtenářky malinko odsuzují milostný příběh, který se tam odehrává, ale já si myslím, že to k té knize neodmyslitelně patří. A opravdu to Alexovi moc přeji, jen doufám, že to nepodělá. Pravdou je, že jsme se z prvního dílu nedozvěděli hodně věcí, které by ucelovali jak příběh, tak postavy, ale věřím, že v dílech následujících se vše dozvíme.

Na knize se mi nejvíc líbil ten nápad, fantazie autora snad nemá mezí. I detailů je v knize tolik, že jsem neměla jediný problém s tím vybavit si jakoukoli věc kterou autor popisoval. Ze začátku jsem si myslela, že vím jak příběh skončí, ale byla jsem mile překvapena. Asi bych se nebála více poznávat i jiné postavy než je Alex. Chtěla bych lépe poznat Alexovu učitelku vody a nejen ji. Možná se dozvíme i něco víc o tajemství a žití Srdce.

Abych knihu jen nechválila, musím uznat, že začátek mě až tak nezaujal a každou kapitolu jsem čekala kdy už se konečně "zažeru" do toho příběhu. Přiznávám, že jsem nečekala tak dlouho. Některé věci nemuseli být až tolik do detailu.

K postavám jen dodám to, že se mi opravdu líbí to jak je tam dobro a zlo odděleno, že v říši jsou jen ti, kterým se dá věřit a mimo říši jsou ti záporáci. Nechci spoilerovat, ale oddanost záporáků k samotnému bratrovi Alexe je opravdu zarážející. Z říše se k němu občas někdo přidá, ale zpět už se nikdo nikdy nevrátil a když prohrávali, svou oddanost dokázali. Co mi v knize chybělo? Možná trochu víc napětí při konečném souboji, jelikož se udál tak rychle, ani jsem se nenadála a byl konec. Nejvíc mě na knize zaráželi chyby, které se při korekci neopravili a že jich tam nebylo málo. Samozřejmě to není vina autora, ale na vzhledu knihy to nepřidá.

Neuvěřitelně byly popsány rozkvěty všech Alexových schopností, až bych řekla, že to sama dokážu. Nikdy by mě nenapadlo, že se dá toho tolik o elementech vymyslet. Co si vybavíte, když někdo řekne slovo vítr? Maximálně tak vichřici nebo tornádo, ale co s tím dokázal Alex? O ničem takovém by se mi ani nezdálo, a to nemluvím o ostatních živlech.

Knihu bych hodnotila velice pozitivně. Od malinko utahaného začátku až po neuvěřitelně zajímavý a pohlcující příběh. Od obyčejného kluka až po nejmocnějšího vládce říše. Příběh je velmi barvitý a dobře se čte. Konec velmi rychlý a neobvyklý. Rozhodně se nemohu dočkat dalších dílů.