Obřad volby se blíží... Jakou frakci si vyberou?

recenze

Divergence (2012) / Marky-knihy
Divergence

Nacházíme se v budoucnosti. Ve městě, po jehož obvodu je vysoký plot hlídaný vojáky. Ve městě, kde je společnost rozdělena do pěti frakcí. Každá frakce vyzdvihuje jednu vlastnost a mají určité prvky, podle kterých od sebe jednoznačně jejich příslušníky poznáte.

Odevzdanost - nejdůležitější je nesobeckost a pomoc druhým. Lidé z této frakce nosí pouze šedé oblečení a snaží se být co nejméně nápadní.

Mírumilovnost - nejdůležitější je mír, důvěra, odpuštění a štěstí. Nosí žluté a červené oblečení.

Sečtělost - jako největší potíž považují ignorování války, kvůli které došlo k rozdělení obyvatelstva do frakcí. Jak už název vypovídá, tak nejdůležitější je podle nich vzdělanost a sečtělost. Potkáte je pouze v modré. Upřímnost - tito lidé opovrhují klamáním a falešností.

A konečně - Neohroženost. Celou sérií nás provází jejich slogan: Nejdřív frakce, potom krev a většina členů to opravdu dodržuje. Odsuzují zbabělost, nosí pouze černou a mají spoustu tetování a piercingů.

Každý rok si všichni šestnáctiletí musí vybrat na Obřadu volby jednu frakci a zvolit si tak, ve které skupině lidí budou žít až do konce života. Letos přichází na řadu i Beatrice Priorová spolu s bratrem Calebem. Většina teenagerů si zvolí frakci, ve které se narodili a přeběhlíků do jiné frakce je většinou málo. Sourozenci Priorovi pochází z Odevzdanosti, ale Beatrice si zvolí Neohroženost (kde si vybere jméno Tris) a Caleb Sečtělost.

V Neohroženosti převažují mladší lidé. Každý den hazardují se životem a dokazují si, co ještě zvládnou. V každé frakci je pro nováčky výcvik, ale nejtvrdší je opět v Neohroženosti. Už jenom to, že naskakují a vyskakují z jedoucího vlaku na střechy a nebo, aby se dostali do jejich "prostor", kde žijí, musí skočit z vysokého domu, atd. Všechny nováčky trénuje Čtyřka. Nikdo neví, jak se jmenuje ve skutečnosti. Tris je ze začátku nejhorší a tak jí sem tam trochu pomůže. Postupně se jejich zvláštní vztah přehoupne do lásky. Konečně nějaká knížka, kde není milostný trojúhelník! Za což jsem moc ráda, protože ty trojúhelníky mi začaly lézt krkem.

Celou knížku jsem četla jedním dechem. Hned na začátku, což se mi moc často nestává, mě vtáhla do sebe a nepustila. (Dočítala jsem ji do tří do rána..) Okamžitě jsem si zamilovala ústřední dvojici. TRIS A ČTYŘKA. Od začátku jsem jim fandila. V žádné části knihy jsem se nenudila. A všechno napětí vyvrcholilo na konci, který vás přinutí se co nejdříve pustit do druhého dílu - Rezistence.

Bylo pro mě trochu nezvyklé, že se děj odehrává na malém prostoru. Ale při čtení to v podstatě nepostřehnete. Sice kniha patří do dystopického žánru, ale všechny postavy jsou tak reálné, že se cítíte, jako byste byli vedle nich. Vedle hlavních postav jsem si taky oblíbila Christinu a Willa. Také se rozhodli pro Neohroženost jako Tris a stali se z nich velcí kamarádi. Měli velmi zajímavý příběh a podle mě by si klidně zasloužili svoji vlastní knihu.

Docela hodně lidí knihu Divergence přirovnává k Hunger games. Ano, určité podobnosti tam jsou a i já jsem tak trochu srovnávala, ale nejsem úplně schopná říci, která dystopie se mi líbila víc. Každá v něčem jiném.

Sice nevím, jak by tato knížka bavila třeba generaci mých rodičů, ale u mě rozhodně vyhrála na plné čáře. A pokud jste ji nečetli, tak ji rozhodně zkuste. Můžu vám téměř slíbit, že vás nezklame.

Zdroj recenze: http://marky-knihy.blogspot.cz/