O životě v zákopech z první ruky..

recenze

Na západní frontě klid (1967) 4 z 5 / Pafka643
Na západní frontě klid

" Tato kniha není ani obžalobou ani vyznáním. Je to pouhý pokus podat zprávu o generaci, která byla zničena válkou- i když unikla jejím granátům"

Přiznám se, že si nedovedu představit jak mocně duní bitevní vřava. Dokonce i teď po přečtení této knížky nejsem schopný vžít se do prostého pěšáčka, který se krčí za haldou hlíny uprostřed té mašinerie. Kolem mého okopu vesele hvízdají kulky a v dálce hřmí děla. Aby toho nebylo málo slyším z vedlejší jámy zoufalý křik kamaráda.. Nejspíš ho zasáhla střepina vybuchlého granátu. Jak bych reagoval? Toť otázka..
Remarque tento pocit znal a dle mínění laika (mé maličkosti) vyobrazil ono hrůzné divadlo velmi reálně a uvěřitelně. Člověka z těch řádků až mrazí. Vyprávění o partě bezstarostných spolužáků, kteří se nechají zmanipulovat svým kantorkem a aktivně se zapojí do 1. světové války je zajímavé. Ukazuje se zde ukrutnost a marnivost války. Zjednodušeně se porafá pár uhlazených mocipánů, aby pro ně mohli ve špíně a zoufalství umírat miliony pěšáků. Jasně, že těch faktorů celé zákopové války bylo vícero, ale to sem nepatří.
Remarqueovi se daří to, co se učebnicím dějepisu nepovede. Dovede vypovědět příběh o všech hrůzách a strastech takového obyčejného pěšáka. Jak jen si pak budete vážit jídla a spánku. Strhující děj je protkán myšlenkovými pochody hlavní postavy o smyslu války, života a o tom, co takového vojáka čeká po ní. Postavy jsou vzhledem k tloušťce knížky popsané tak akorát. K srdci mi přirostly jen některé.
Doporučuji všem a doufám, že si toto dílo vytáhnu u maturity :) Bezkonkurenčně jedna z nejlepších protiválečných knížek.
Syrové, zajímavé a čtivé
90%
Váš Katza ;)

lazarus
07.01.2020

Hezká recenze. Léta jsem knížku odkládal a sahal po mě bližším tématům.
Nu což, nastal čas.
Díky za recenzi a dokopání mě k přečtení