Nicka dobývá Ameriku - Veronika Valentová

recenze

Nicka dobývá Ameriku: strastiplná pouť české studentky (2012) 4 z 5 / TerkaM
Nicka dobývá Ameriku: strastiplná pouť české studentky

Jedná se o autobiografickou knihu zabývající se mladou studentkou, kterou rodiče poslali do Ameriky, kde jí zaplatili tábor tvůrčího psaní. O táboru se píše v jedné kapitole, což mě docela zklamalo, určitě by neškodilo, kdyby to autorka trochu rozepsala, jelikož právě tohle bylo to, co mě na knize nejvíc lákalo.

Co se týče hlavní hrdinky, ze začátku mi připadala příšerně nesympatická, namyšlená… když byla v Americe, byla nespokojená, že čekala něco jiného. Že se snad ze dne na den stane slavnou a že se všechno okamžitě naučí. A ani po návratu do Česka nebyla spokojená.

Postupem času jsem se přistihla, že se s ní začínám čím dál víc srovnávat z hlediska snad všeho, co prožívala. Toho, jak si nevěřila. Ta kapitola mě tehdy hrozně povzbudila do psaní a já si řekla, že když si nebudu věřit, nikdy se mi nepovede vydat knihu.

Mohu však říct, že když jsem hrdinku trochu poznala a viděla ji trochu víc jako člověka mně podobného, začala se mi líbit i kniha. Původně jsem si říkala, jak ji příšerně zkritizuji, že se mi nelíbila, ale teď nějak nemůžu říct, že by to byl vyloženě zabitý čas. Četla jsem lepší knihy, to jistě, ale tahle ani zdaleka nebyla nejhorší.

Čte se opravdu lehce. Myslím si, že i méně zdatný čtenář ji bude mít přečtenou minimálně za dva dny, když pominu to, že jsem ji měla rozečtenou přes týden, protože jsem ji nechala doma a na koleji četla jiné knihy. Kdybych však nemusela na kolej, tak věřím, že tady ta recenze bude mnohem dřív.

Přesto dávám knize čtyři hvězdičky. Nebyla to žádná sláva. Pár věcí, z nichž některé jsem zmínila, mi na knize vadilo, proto plný počet rozhodně dát nemůžu. Omlouvám se, ale ne. Za přečtení však stojí a jako oddechové čtení je fajn.