Nesmrtelný, magický, pohádkový i děsivý

recenze

Nesmrtelný příběh (2013) 5 z 5 / Thanyss
Nesmrtelný příběh

Dámy a pánové, nechte na chvíli váš všední život běžet svou cestou, opusťte své vyježděné koleje a vydejte se se mnou na cestu nevšednosti. Zavřete oči a představte si svět, kde můžete nadzvednout neviditelný závoj a spatřit věci nevídané, ba přímo kouzelné. Svět, kde se ptáci mění v muže, Baba Jaga létá na obrovském hmoždíři a Car Života svádí nekonečný boj s Carem Smrti.

Své putování započneme v jedné dlouhé úzké ulici v Sankt Petěrburku, povšimněte si prosím toho dlouhého úzkého domu, jež zde stojí a pozvedněte své zraky nahoru do okna. Vidíte ji? Tu malou holčičku? To je Marija Morevna, hrdinka našeho příběhu. Ona také dokáže spatřit kouzla, vidět tak svět nahý, aniž by zatím tušila, jak vyjímečný osud se pro ni chystá. Marija se totiž nezajímá o to samé, co dívky v jejím věku, raději čte Puškina a střeží tajemství o ptácích. V průběhu dospívání viděla již tři opeřence, kteří se změnili v manžele pro její sestry. Jediné, co ji nyní nedá spát, je skutečnost, že pro ni si zatím žádný okřídlený tvor nepřiletěl.

Ale nebojte se, moji milí spolucestovatelé, pohlédněte na obzor. Tam kdesi nesmírně daleko leží divotvorné království s čarokrásným vládcem, beroucím na sebe nyní podobu sovy a vydávajícím se na cestu za svou vyvolenou. Už ho vidíte? Vidí ho i dům se svými skřítky, poschovávanými za kamny v kuchyni. Jedině Marija ho nevidí, když usedá na větev stromu před domem, naklání se nebezpečně kupředu až přepadá a tvrdě naráží na zem, od které se okamžitě odrazí a na místo sovy zde stojí mladý muž, jež si přišel pro svou manželku. Proč se však domácí skřítkové – domovajové – před tímto návštěvníkem klepou? Drazí výletníci, on to totiž není nikdo jiný než sám Car Života.

Pohodlně se usaďte spolu s našimi novomanželi na zadních sedadlech jejich vozu, který se občas mění v koně, a vydejme se na cestu do země Života. Pozorně sledujte všechny neuvěřitelné a prazvláštní tvory, jež budeme míjet a spolu s Marijou a Kostějem Nesmrtelným vstupte do jejich nového života.

Autorka dokázala mistrně skloubit magičnost s pohádkou, svým vypravěčským talentem vás uchvátí již na začátku knihy a unáší vás na vlnách podivna příběhem dál a dál. Nenechte se ovšem zmást, tahle kniha umí i pořádně mrazit, kousat a děsit. Baba Jaga není žádná hodná babuška, ale stará protiva, jak se patří, drak je arogantní ouřada a co teprve všechny ty mladé dívky zavřené v továrně, kde vyrábí hadrové vojáky. Je totiž válka. Válka mezi Životem a Smrtí. A ta druhá válka. Myslím druhá světová válka. A s válkou to vypadá špatně. Takže zatímco vás začátek knihy jemně hladil, objímal a stahoval do svých útrob, jen se k vám upínal, aby vás postupně mohl začít bodat svými ledovými jehličkami, bral vám část vašeho dechu při sledování úkolů, které musela Marija podstoupit, nechal vás hladovět spolu s ostatními obyvateli Leningradu a donutil vás sledovat, jak Kostějova říše, tak i říše lidí, přechází do područí jeho bratra Vije, Cara Smrti.

Nesmrtelný příběh je skloubením fantaskního světa pohádek, legend a vyprávěnek spolu s naší realitou, kdy se mezi obojím nachází jen tenká slupka oddělující oba světy od sebe. Pokud máte odvahu nadzvednout závěs, vydejte se směle na cestu a budete odměněni úžasnou freskou postav, míst a pocitů. Stává se mi to málokdy, ale jednoduše nemám, co bych knize vytkla. Ještě stále ve mně po dočtení zůstávají úžasné dojmy z cest a mám pocit, že kdybych se trochu lépe dívala, spatřím maličkého domovaje s dlouhými kníry, jak pochoduje přes pokoj a obhlíží dům, zda je vše v pořádku.

---Car smrti se nejvíce přiblížil vítězství během Velké války. Jeho silnou stránkou vždycky byly počty – a trpělivost. Smrt si vždycky může dovolit počkat.---

Thanyss
27.01.2014

Stando, ty jeden lichotníku :) Ale u téhle knížky rozhodně neprohloupíš, já jsem z ní moc moc nadšená.

Standa Šebek
26.01.2014

Ach jo, Thanyss zase napsala takovou recenzi, že si tu knížku holt musím koupit:-).